Droga czy większy park?

Władze Krosna otrzymały o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID). Chodzi o połączenie pomiędzy ul. Czajkowskiego z ul. Niepodległości. Inwestycja ma usprawnić ruch w mieście, wymaga jednak budowy gigantycznego mostu, a także ingeruje w jeden z nielicznych zielonych terenów rekreacyjnych miasta.

Władze Krosna otrzymały o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID). Chodzi o połączenie pomiędzy ul. Czajkowskiego z ul. Niepodległości. Inwestycja ma usprawnić ruch w mieście, wymaga jednak budowy gigantycznego mostu, a także ingeruje w jeden z nielicznych zielonych terenów rekreacyjnych miasta.

Łącznik pomiędzy ul. Czajkowskiego i Niepodległości ma zostać przeprowadzony pomiędzy budynkami mieszkalnymi z minimalną ilością wyburzeń. Na drodze będą głownie drzewa i krzewy. Konieczna będzie tez budowa największego w Krośnie mostu: ogromnego obiektu prowadzącego nad ul. Olejarską, ponad Lubatówką i nad wałami przeciwpowodziowymi.  Ostatni odcinek drogi ma przebiegać wzdłuż obecnego ogrodzenia Parku Jordana. Oznacza to z pewnością ingerencję w istniejący drzewostan.

– Nie wiadomo jeszcze ile ma kosztować ta inwestycja, bo Urząd Miasta nie ma kosztorysów – mówi Piotr Dymiński z Fundacji Pasjonauci – Planowany most jest jednak znacznie większy niż wybudowany w 2013 roku za ponad 10 mln złotych most Białobrzeski. To pozwala wyobrazić sobie skalę wydatków, w sytuacji gdy Miasto mówi o braku środków na obniżenie torów przy przejazdach na ul. Czajkowskiego i Kletówki.

Na trasie planowanej drogi znajduje się wiele drzew, w tym na działkach sąsiadujących z parkiem. Z tego powodu, wraz z „Zielonym Krosnem” proponujemy poszerzenie parku, zamiast jego „przycinania”.

Zapraszamy do podpisania naszej petycji. Kontakt w sprawie zbiórki: 721 730 663 lub [email protected] Plik z formularzem do zbiórki podpisów oraz treść petycji można pobrać ze strony (na dole).

Treść petycji:

My niżej podpisani mieszkańcy Krosna zwracamy się do władz samorządowych Miasta Krosna: Prezydenta i Rady Miasta, o to, by w przypadku wykupu nieruchomości sąsiadujących z Parkiem Jordana od północy, przeznaczyć ten teren na poszerzenie parku. Równocześnie zwracamy się o odstąpienie od budowy drogi, która wymaga poświęcenia części parku.

Uzasadnienie:

„Park Jordana” to jeden z nielicznych zielonych terenów rekreacyjnych w Krośnie. W jego sąsiedztwie znajdują się wały nad Lubatówką, które służą mieszkańcom jako trakt spacerowy i spokojna alternatywa dla rowerzystów, którzy chcą uniknąć ruchu ulicznego.

„Park Jordana” stanowi cenną oazę wytchnienia od skwaru i ulicznego zgiełku. To miejsce zabaw i spacerów dla rodziców z dziećmi. Z tego powodu niepokoją nas plany samorządu dotyczące budowy na skraju parku nowej drogi. Obecnie od północy park graniczy z cichymi posesjami, na których nie brak zieleni. Po realizacji inwestycji drogowej będzie tam ulica: źródło spalin i hałasu. Nowa droga prowadząca nad wałami negatywnie wpłynie na komfort osób korzystających z tej trasy spacerowej.

Aktualnie nie ma jeszcze kosztorysów budowy ogromnego mostu nad ulicą Olejarską, nad wałami i nad Lubatówką, ani kosztorysów całej trasy prowadzącej skrajem parku, od ul. Czajkowskiego, do skrzyżowania ul. Grodzkiej z Niepodległości. Wiemy jednak, że władze już rozpoczęły zakup działek w sąsiedztwie parku.

Chcąc chronić to miejsce wypoczynku i wytchnienia dla mieszkańców składamy petycję do władz miasta Krosna o poszerzenie parku. Na sąsiednich posesjach już znajduje się zieleń: krzewy i drzewa. Prosimy, by nie ograniczać parku, tylko go powiększyć. Natomiast środki na rozwiązywanie problemów komunikacyjnych miasta powinny być przeznaczone na zmianę organizacji skrzyżowań przy przejazdach kolejowych na ul. Czajkowskiego i Kletówki (niesławna „Zetka”).

Komentarz
  1. ZOSTAWIC PARK nie chcemy nowej drogi chcemy zieleni ,drzew trawy i miejsca gdzie mogę pobawić się dzieci a dorośli zrelaksowac

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content