W Krośnie rusza jadłodzielnia

Krośnieńska jadłodzielnia powstaje przy ul. Spółdzielczej 3

Udało się! W sobotę, 26 października o godz. 11 startuje krośnieńska JADŁODZIELNIA. Będzie się ona mieścić przy ul. Spółdzielczej 3 i będzie czynna od poniedziałku do piątku od 6 do 17. Jej powstanie stało się możliwe dzięki osobom, które chcą ratować żywność przed zmarnowaniem.

Otwarcie odbędzie się w sobotę, 26.10 od 11 do 13. Będzie pyszne jedzenie, muzyka (a kto wie, może i tańce), opowieści i wspólne malowanie.

Weź oddaj, weź nie marnuj

Zostaw jeśli masz za dużo, weź jeżeli potrzebujesz. Na tym w wielkim skrócie polega foodsharing – dzielenie się nadwyżkami jedzenia.

Polska zajmuje 5 miejsce w Europie pod względem ilości wyrzucanego jedzenia. 42% Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać żywność. Brzmi niepokojąco, prawda? Jak jest w Krośnie, tego nie wiadomo, ale ma szansę być lepiej. W naszym mieście rusza jadłodzielnia.

Jadłodzielnia to miejsce, którego działanie jest oparte na idei foodsharingu (z ang. dzielenie się jedzeniem), która zrodziła się żeby ratować żywność przed zmarnowaniem. Każdy może przynieść to, czego nie da rady zagospodarować i każdy może poczęstować się tym, co przyniósł ktoś inny. Foodsharing nie ma na celu dzielenia się jedzeniem z głodnymi czy ubogimi. Z jadłodzielni mogą korzystać wszyscy, którzy nie zgadzają się na marnowanie jedzenia, dla których ważna jest troska o naszą planetę i o siebie nawzajem.

Pomysł utworzenia jadłodzielni w Krośnie wyszedł od Gabrysi i Jadwigi, działaczek Młodzieżowego Strajku Klimatycznego:  Widząc jak w większych miastach funkcjonują takie jadłodzielnie oczywiście nasunęła nam się myśl że może mogłybyśmy się postarać założyć taką u nas w Krośnie. Szczerze mówiąc to obawiałyśmy się, że będzie to dość ciężkie zadanie, ale dość szybko znalazły się wspaniałe osoby które chciały nam pomóc. Cały pomysł oczywiście wywodzi się z idei zero waste, ale też po prostu z czystego humanizmu. Oprócz dzielenia się jedzeniem, jest pomysł na wymianę książek lub ubrań. Chcemy zachęcić ludzi do nie marnowania jedzenia i korzystania po prostu z wymiany. – mówią młode aktywistki.

Krośnieńska jadłodzielnia powstaje przy ul. Spółdzielczej 3
Przed skorzystaniem z jadłodzielni, zapoznaj się z regulaminem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content