Nie dla wycinki drzew przy Paderewskiego!

ulica Paderewskiego w Krośnie

Szykuje się kolejna inwestycja drogowa w Krośnie. Nowa nawierzchnia, ścieżka rowerowa, nowy chodnik. Co więcej, nowy most na Lubatówce. A mieszkańcy nie chcą. Przygotowali petycję, w sprawie zaniechania przebudowy ul. Paderewskiego w Krośnie. Dlaczego? Co mieszkańcy Krosna mają przeciwko modernizacji drogi i budowie mostu? 

Otóż, inwestycja będzie wiązała się z wycinką 52 drzew, o czym pisaliśmy już jakiś czas temu tutaj. Oprócz drzew tworzących szpaler wzdłuż jezdni, wycięte mają zostać też drzewa sąsiadujące z planowaną inwestycją, w tym jesiony  o obwodzie 164-178cm. I to właśnie ta część planów Miasta budzi sprzeciw mieszkańców. O ile konieczność budowy nowego mostu nie budzi żadnych kontrowersji, o tyle zniszczenia jednej z najładniejszych ulic w Krośnie i jedynej tak zielonej ulicy w centrum miasta, mieszkańcy nie chcą. Nie przekonuje ich obietnica nowych nasadzeń, które umieszczone poza chodnikiem, zmienią zupełnie historyczny układ tej części miasta, która, jak przypominają przeciwnicy inwestycji, wpisana jest do rejestru zabytków jako “historyczny układ urbanistyczny części Krosna (nr rejestru A-476)”.

Powstała “Petycja w sprawie zaniechania przebudowy ul. Paderewskiego w Krośnie i związanej z tym wycinki drzew.” Jej autorzy kwestionują celowość części przedsięwzięcia i postulują o:

– zaniechanie wydawania publicznych pieniędzy na nieuzasadnioną przebudowę ul. Paderewskiego będącej w dobrym stanie technicznym;

– zaniechanie niszczenia przestrzeni miejskiej poprzez związaną z ww. inwestycją wycinką drzew tworzących charakterystyczną aleję, stanowiącą element historycznego układu urbanistycznego Krosna wpisanego do rejestru zabytków;

– ograniczenie zakresu inwestycji tylko do budowy nowego mostu wraz z krótkimi odcinkami dojazdowymi.  

Zachęcamy do zapoznania się z treścią petycji i do poparcia jej [kliknij tutaj żeby przejść do petycji]. Czy naprawdę każda inwestycja w naszym mieście musi wiązać się z niszczeniem zieleni, której przypomnijmy, mamy w Krośnie na terenach miejskich ok 2%? Miasto obiecuje, że nowe nasadzenia przy Paderewskiego to nie będą sadzonki, tylko lipy o średnicach od 15 do 20cm. Chyba nie mamy powodów żeby podejrzewać, że ta obietnica to…lipa, prawda? 

Pasjonauci

Komentarz
  1. nie wycinajcie drzew ! chyba, ze najpierw nas wszystkich Krosnian zagazujecie ! czy caly kraj oszalal na punkcie wycinania drzew ! troche opamietania ! jezeli kierowcom ( wlascicielom pojazdow) jest niekomfortowo – to niech przejda na ” nozne przemieszczanie ) albo obwodnice miasta !! ratujcie ! a nie wycinajcie !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content