Kawiarnia Obywatelska – porozmawiajmy o boisku!

Istniejące “od zawsze” boisko pomiędzy blokami na Osiedlu Tysiąclecia, stało się kością niezgody. Z jednej strony to miejsce rozrywki i sportu dla dzieci i młodzieży, a z drugiej źródło nieznośnego hałasu dla części starszych mieszkańców. 

Przy szukaniu rozwiązania pomaga Fundacja GraTy. Co dwa tygodnie, przez dwa dni odbywają się spotkania w ramach “Kawiarni Obywatelskiej” przy spornym boisku. Mieszkańcy wyrażają swoje zdanie, dzielą się wspomnieniami i pomysłami. 
Przychodzą osoby w różnym wieku – mówi Damian “Piórko” Ziemba z Fundacji GraTy. 

Okazuje się, że sytuacja wokół boiska to wcale nie jest “konflikt pokoleniowy”. 
Przychodzą też osoby, które mówią, że chcą żeby to boisko pozostało, bo tu bawią się ich dzieci, wnuki, czy prawnuki – zaznacza Damian.

We wszystkie dni tygodnia oprócz…niedzieli. Wtedy boisko jest otwierane po godz. 12

Obecnie boisko dostępne jest codziennie od godziny 8:00 do 20:00. Teoretycznie. Jak dowiedzieliśmy się od nastolatków uczestniczących w konsultacjach, obiekt jest nieraz zamykany wcześniej, już około 19:00, bo “strażnicy kończą pracę”. W niedzielę boisko otwierane jest zawsze później, bo Straż Miejska pracuje dopiero od godziny 12. 17 lipca byliśmy świadkami, jak Straż Miejska otworzyła kłódkę dopiero o godzinie 12:25, na obiekcie czynnym od 8:00. Zastanawiamy się jak budować zaufanie młodych ludzi do władz i do społecznych umów, skoro nie udaje się dotrzymać słowa choćby w kwestii otwierania bramki o ustalonej godzinie.

Przed nami jeszcze jedna edycja, 30.07 – 31.07 – od 10:00 do 13:00. Po jej zakończeniu przedstawione zostaną wnioski i pomysły.

Pasjonauci

Projekt NGOnauci jest współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content