“Zoom na kulturę”: krośnieńska kultura szkoli się!

Kilkudziesięciu pracowników i pracowniczek instytucji kultury oraz kilkadziesiąt osób ze środowiska animatorów, artystów i artystek tworzących w mieście wzięło udział w projekcie “ZOOM. Na kulturę”. Dzięki niemu, dla tych właśnie osób odbyły się wizyty studyjne w ważnych ośrodkach kulturalnych a także cykl szkoleń i warsztatów. Wszystko to dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt miał na celu podniesienie kompetencji kadr kultury w Krośnie oraz zainicjowanie partnerskiej sieci relacji pomiędzy uczestnikami i uczestniczkami projektu. Stwarzał również warunki do dzielenia się wiedzą a warsztaty prowadzone były aktywnymi metodami: teoria poparta przykładami, praktyczne ćwiczenia, nowoczesne sposoby pracy. To pierwszy tak rozbudowany projekt szkoleniowy dla krośnieńskich działaczy kultury. Inwestycja w kapitał ludzki, kompetencje i umiejętności będzie przynosić korzyści jeszcze przez długi czas. 

– Oprócz pierwszego, oczywistego i najważniejszego celu “ZOOMu. Na kulturę” czyli  podniesienia kompetencji lokalnych kadr kultury – doskonale zrealizowaliśmy cel poboczny. Przez wspólny udział w projekcie zacieśniliśmy relacje, mieliśmy czas na wymianę doświadczeń i pomysłów, lepsze poznanie się. To wartość sama w sobie – mówi Ewelina Jurasz, dyrektorka krośnieńskiego BWA, które było operatorem zadania. 

Warsztaty w jakich wzięli udział uczestnicy i uczestniczki oscylowały wokół ważnych dla kultury tematów, min.: o tym jak określić misję i wizję instytucji i podążać wyznaczoną drogą, o budowaniu marki instytucji, PR marketingu i komunikacji w kulturze czy edukacji i pedagogiki. Ponadto pojawiały się tematy związane z dostępnością i współpracą z osobami z niepełnosprawnością czy wolontariatem w instytucji. Warsztaty prowadzone były przez osoby z bogatym doświadczeniem, znane i cenione w środowisku kulturalnym min. Pawła Kamińskiego – doświadczonego menadżera i animatora kultury, autora bloga menedżerkultury.pl,  Łukasza Słoniowskiego – wiceprezesa Krakowskiego Parku Technologicznego, tutora w programie Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, czy Grzegorza Jędrka – specjalistę marketingu w kulturze, twórcę bloga kulturawniedoczasie.pl.

Warsztaty, które odbyli uczestnicy ZOOM-u prowadzone były w metodach angażujących uczestników, wymuszających interakcję i współpracę. 

– Dla nas, pracujących na co dzień w sektorze kultury i tworzących ją w naszym mieście, najcenniejszym doświadczeniem było odwiedzenie innych ośrodków kulturalnych. Nasze wspólne spotkania podczas wyjazdów i warsztatów utwierdziły nas w przekonaniu, że wszyscy zmagamy się z podobnymi problemami, mamy też podobne marzenia. Warto w pewnych kwestiach działać wspólnie – mówi jedna z uczestniczek projektu.

W trakcie wizyt studyjnych uczestnicy i uczestniczki odwiedzili ważne i prężnie działające instytucje kultury, min. Nowohuckie Centrum Kultury, Muzeum Fotografii w Krakowie, Galerię Labirynt w Lublinie, MOCAK, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie czy Dom Słów – również w Lublinie. Spotkali się tam z pracownikami, kierownikami i kierowniczkami działów a niekiedy z dyrektorami. 

„ZOOM. Na kulturę”  dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wnioskodawcą oraz operatorem zadania jest Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie a partnerami: Gmina Miasto Krosno, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, Wydział Kultury Urzędu Miasta Lublin, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Magdalena Czelna-Mikosz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content