Orkiestra Świętego Mikołaja w restauracji Parkowa 7

15 sierpnia (poniedziałek) w Restauracji Parkowa 7 w Krośnie odbędzie się 11 Wieczór Łemkowski a wraz z nim koncert Orkiestry Świętego Mikołaja. 

Wieczory Łemkowskie w Krośnie zostały zainicjowane we wrześniu 2014 roku przez Annę Romańczak i Przemka Polańskiego, wówczas muzyków łemkowskiego zespołu A Gdzie To Dawniej Stroiło. Twórcy wydarzenia postawili na spotkania ludzi, którzy uwielbiają chodzić po górach, kochają Beskid Niski, są zafascynowani kulturą, kuchnią i muzyką Łemków.

Każdy Wieczór Łemkowski obudowany jest wokół tematu, który wymyślają organizatorzy. Przez pewien czas dr Tadeusz Łopatkiewicz prowadził prelekcje, których tematyka oscylowała wokół tematów tj. „Łemkowska sobótka”, „Spotkania na Beskidzie”, czy też „Strach na Łemkowszczyźnie”… Podobnie było z kuchnią Beskidu Niskiego. Organizatorzy odwiedzają mieszkańców łemkowskich wiosek i zbierają przepisy na pyszne aczkolwiek proste dania, które następnie są serwowane uczestnikom wydarzenia.

Na Wieczorach łemkowskich nie może rzecz jasna zabraknąć muzyki, której korzenie tkwią w tradycyjnej kulturze Rusinów. Dotychczas na wydarzeniu występowały zespoły takie jak: A Gdzie To Dawniej Stroiło, Zamieszańcy, Kapela Spod Rubani i Kapela Drewutnia. Wieczory kończą się zwykle wspólnymi śpiewami, tańcami i … planami na wycieczki górskie w zakamarki i odstępy leśne Beskidu Niskiego.

W trakcie 11 Wieczoru Łemkowskiego zagra Orkiestra Świętego Mikołaja

Na repertuar kapeli składają się ludowe „piosenki z tekstem”, w którym można doszukać się wielu odniesień do współczesności. Czasem zespół znajduje gotową piosenkę, czasem łączy kilka wariantów. Podobnie powstaje muzyka o bardzo rozbudowanej strukturze. Jest to muzyka wielopłaszczyznowa – często poszczególni muzycy snują opowieści jednocześnie i wchodzą w zaskakujące interakcje muzyczne. Frazy nawiązują do muzyki tradycyjnej z różnych stron świata, jak i do muzyki współczesnej. Utwory tworzą często kolaż zlepiony z tematów piosenek, oparty na transowych, unisonowych riffach. Czasem zaś wątki instrumentalne rozbiegają się w różnych kierunkach i w bardzo samodzielny sposób wypełniają ramy aranżacji. W swoich aranżacjach grupa stosuje instrumenty współczesne, perkusję, gitary oraz nietypowe instrumenty strunowe – cymbały, smyczkowe – skandynawską nyckelharphę oraz całą gamę tradycyjnych instrumentów dętych i perkusyjnych. To one w dużej mierze tworzą specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmienia zespołu. Orkiestra jako jedna z pierwszych kapel wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańską muzyką tradycyjną, przede wszystkim polską, łemkowską i huculską i tym inspiracjom pozostała wierna do dziś.

11 Wieczór Łemkowski i Orkiestra Świętego Mikołaja15 sierpnia (poniedziałek) G.19.00
Wstęp 30 zł
Rezerwacja pod numerem telefonu 515 355 494

PP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content