„Wrócę, gdy będziesz spała”

Platak reklamujący spotkanie z Patrycja Dołowy 27 stycznia - godz. 17.00 /KBP - ul. Wojska Polskiego 41/ – w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu –spotkanie z autorką książki „Wrócę, gdy będziesz spała”

Krośnieńska Biblioteka Publiczna w Krośnie i Fundacja na Rzecz Kultury „Walizka” zapraszają na spotkanie z Patrycja Dołowy
27 stycznia o godz. 17.00 w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Wojska Polskiego 41 – w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu – odbędzie się spotkanie z autorką książki „Wrócę, gdy będziesz spała”. Spotkanie poprowadzi Joanna Sarnecka.

Patrycja Dołowy – to pisarka, artystka multimedialna, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki. Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Fotografii Artystycznej Wyższych Szkół Fotograficznych we Wrocławiu. Od lat zajmuje się problematyką tożsamości i pamięci. W swojej pracy bazuje na historii mówionej i świadectwach. Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i zagranicą. Prace i teksty publikuje w prasie, w pismach artystycznych i kulturalnych. Autorka bloga „Widoczki: Pamięć miasta/Pamięć ciała”.
Współautorka książek: „Miasto oczami kobiet” (z Justyną Biernacką), „25 rozmów na 25-lecie”, „Przecież ich nie zostawię” (pod red. Magdaleny Kicińskiej i Moniki Sznajderman), rozdziałów w publikacjach zbiorowych oraz sztuk teatralnych, m.in. „Wanda”, z Sylwią Chutnik, „Hideout/Kryjówka”, „Dziady. Twierdza Brześć”, „Matki”, „Hindełe, siostra Sztukmistrza”. Dwukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka nagród, w tym Nagrody im. Karola Sabatha za najlepszy tekst popularnonaukowy w polskiej prasie i wyróżnienia na festiwalu teatralnym Kontrapunkt za scenariusz „Hideout/Kryjówka”.

„Jej najnowsza książka „Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu” jest pięknym świadectwem miłości w czasach zagłady (…) Książka Patrycji Dołowy to prawdziwy majstersztyk. Autorka, stosując formę rozmowy, przedstawia losy dzieci, które przeżyły Holocaust. Niezwykle trudna tematyka, z którą musi zmierzyć się pisarka, przepełniona jest równocześnie miłością oraz żalem, rozgoryczeniem, smutkiem” – pisze jedna z recenzentek.
„Patrycja Dołowy wydobywa historie żydowskich matek, które by ratować swoje dzieci, stawały przed tragicznymi wyborami, przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi, i dzieci, często już na zawsze rozdartych pomiędzy dwiema tożsamościami, dwiema rodzinami, między poczuciem winy, wdzięcznością i żalem” – czytamy z kolei na okładce książki.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content