Jak często radni Krosna się różnili?

W większości przypadków Rada Miasta Krosna przyjmuje uchwały jednomyślnie, lub niemal jednomyślnie. Jednak nie zawsze tak jest. Wyszukiwaliśmy głosowania z ostatnich miesięcy, w których przynajmniej pięcioro radnych miało zdanie odmienne od większości. Przybliżamy czego dotyczyły głosowania oraz wskazujemy, którzy radni “się wyłamali”. 

Rada Osiedla Tysiąclecia zwracała się o wyłączenie parkingu przy ul. Krakowskiej z strefy III płatnego parkowania. Sprawę rozpatrywano 28 grudnia 2023 roku. Ośmioro radnych sprzeciwiło się odrzuceniu petycji: S. Bęben, K. Mazur, W. Byczyński, J. Hejnar, M. Szeliga, P. Krzanowski K. Babinetz, A. Przybysz (radni z Klubu PiS).

Petycja została odrzucona głosami radnych Samorządnego Krosna (Klub prezydenta tworzony przez radnych wybranych z list: Samorządne Krosno Piotra Przytockiego i Platformy Obywatelskiej). 

Tego samego dnia, władze miasta przedstawiły projekt powiększenia strefy i nazywając to “wyjściem naprzeciw mieszkańcom”. 

Pięcioro radnych sprzeciwiło się tej uchwale rozszerzającej strefę płatnego parkowania.

Byli to: W. Byczyński, J. Hejnar, M. Szeliga, P. Krzanowski, S. Bęben (radni z Klubu PiS). Sama uchwała została przyjęta większością głosów radnych Samorządnego Krosna (Klub prezydenta tworzony przez radnych wybranych z list: Samorządne Krosno Piotra Przytockiego i Platformy Obywatelskiej). 

30 listopada 2023 roku, Rada Miasta głosowała nad projektem podniesienia podatków lokalnych (uchwała Nr LXV/1835/23 – podatek od nieruchomości). Podwyżkę wprowadzono większością głosów radnych Samorządnego Krosna (Klub prezydenta tworzony przez radnych wybranych z list: Samorządne Krosno Piotra Przytockiego i Platformy Obywatelskiej). Przeciwni podwyżce byli radni: J. Hejnar, K. Mazur, W. Byczyński,  S. Bęben, M. Szeliga, P. Krzanowski K. Babinetz, A. Przybysz (radni z Klubu PiS). 

W przypadku podatku od środków transportu sprzeciwili się: K. Mazur, J. Hejnar, K. Babinetz, A. Przybysz, a kolejne cztery osoby wstrzymały się od głosu. 

28 września 2023 roku, Rada Miasta (głosami Samorządnego Krosna – Klub prezydenta tworzony przez radnych wybranych z list: Samorządne Krosno Piotra Przytockiego i Platformy Obywatelskiej) odrzuciła petycję złożoną przez Ochotniczą Straż Pożarną Krosno – Białobrzegi. Chodziło o zabezpieczenie w budżecie Miasta środków na dofinansowanie zakupu używanego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP. Obecnie jednostka OSP z Białobrzeg nie jest dysponowana w pierwszej kolejności do pożarów, bo nie posiada odpowiedniego wozu gaśniczego. Po stronie strażaków głosowali: J. Hejnar,  K. Mazur, W. Byczyński,  M. Szeliga, S. Bęben, P. Krzanowski K. Babinetz, A. Przybysz (radni z Klubu PiS).

31 sierpnia 2023 roku, Rada Miasta Krosna poszerzyła strefę płatnego parkowania. Opłatami objęto trzy nowe parkingi: przy ul. Krakowskiej (RCKP), w centrum miasta przy ul. Powstańców Warszawskich oraz przy ZUS i Urzędzie Pracy.
Rada miasta nie była jednomyślna! To jedno z tych głosowań, które najbardziej poróżniły radnych.
Przeciwko poszerzeniu strefy byli: J. Hejnar, S. Bęben, K. Babinetz (z Klubu PiS) i A. Galert (Samorządne Krosno). Sześcioro kolejnych radnych (z PiS i Samorządnego Krosna) wstrzymało się od głosu. Za poszerzeniem strefy opowiedziało się dziewięcioro radnych z Samorządnego Krosna, ich głos był decydujący. 

28 lutego 2023 roku, to data pamiętna dla mieszkańców śródmieścia. Tego dnia Rada Miasta przegłosowała likwidację “zerowych abonamentów” dla mieszkańców. W tym temacie radni byli bardzo podzieleni. Przeciwko likwidacji “abonamentu zero” byli: , K. Mazur, W. Byczyński, J. Hejnar, M. Szeliga, P. Krzanowski K. Babinetz, A. Przybysz i S. Bęben, P. Guzik (radni z Klubu PiS). Od głosu wstrzymała się A. Dubiel (Samorządne Krosno). Likwidacja “zerowych abonamentów” przeszła głosami pozostałych radnych Samorządnego Krosna (Klub prezydenta tworzony przez radnych wybranych z list: Samorządne Krosno Piotra Przytockiego i Platformy Obywatelskiej). Stało się tak zaledwie jednym głosem przewagi. Gdyby Anna Dubiel zagłosowała “przeciw”, zamiast się wstrzymać, albo którykolwiek inny radny wstrzymał się lub był “przeciw”, to projekt nie zostałby przyjęty. 

Ciekawostka z 29 grudnia 2022 roku radni przegłosowali między innymi kilka uchwał dotyczących możliwej lokalizacji kasyna w Krośnie (Rada wyraża jedynie opinię, która nie jest wiążąca). W przypadku tych trzech projektów “za” głosowali wyłącznie radni Tomasz Biały i Daria Balon (wybrani z listy Platformy Obywatelskiej, a należący do Klubu Samorządne Krosno). 

25 listopada 2022 roku, radni pochylili się nad podwyżką podatku od nieruchomości i od środków transportu. Przeciwko podwyżkom byli:  K. Mazur, J. Hejnar, P. Krzanowski, S. Bęben, K. Babinetz i P. Guzik (radni z Klubu PiS).

28 października 2022 roku, radni wyrażali opinię o lokalizacji kasyna. Rada Miasta była podzielona dokładnie po połowie. Po stronie radnych PiS, którzy byli obecni w komplecie, zagłosował Stanisław Czaja z Samorządnego Krosna, a Marcin Niepokój (lider Klubu Samorządne Krosno) wstrzymał się od głosu. W efekcie radni podzielili się dokładnie po 10 głosów “Za” i 10 “przeciw” (jednak jak widać wyżej, w listopadzie, ta sama lokalizacja uzyskała już akceptację). 

Ten temat powrócił na sesji 25 listopada 2022 roku. Tym razem radni już głosowali inaczej. Przeciw lokalizacji kasyna byli: J. Hejnar, K. Mazur,  P. Krzanowski K. Babinetz, S. Bęben, P. Guzik (radni z Klubu PiS, który był osłabiony przez nieobecność radnych: Byczyńskiego, Szeligi i Przybysza). W tej sprawie wstrzymali się radni Samorządnego Krosna: Marcin Niepokój, Grzegorz Rachwał i Stanisław Czaja (który zmienił zdanie, bo miesiąc wcześniej był przeciw lokalizacji kasyna). Tym razem za lokalizacja kasyna była większość, uchwałą zostałą przyjeta 9 głosami “za” , radnych Samorządnego Krosna. 

30 czerwca 2022 roku, radni PiS sprzeciwili się zawieszeniu Budżetu Obywatelskiego w Krośnie. O tej sprawie informowaliśmy szeroko, ponieważ naszym zdaniem Prezydent i Skarbnik przedstawiali nieprawdziwe motywy działań. Formalnie mówiono o konieczności pomocy obywatelom Ukrainy, ale w praktyce chodziło o to, by prezydent w pełni kontrolował środki, które zgodnie z ustawą musiałby zostać poddane pod konsultacje z mieszkańcami.
Przeciwni zawieszeniu Budżetu Obywatelskiego byli: J. Hejnar, K. Mazur, W. Byczyński, S. Bęben, M. Szeliga, P. Krzanowski K. Babinetz, A. Przybysz (radni z Klubu PiS), od głosu wstrzymał się Piotr Grudysz (Samorządne Krosno). Budżet Obywatelski zawieszono przewagą dwóch głosów (zwolennikami zawieszenia byli radni Samorządnego Krosna). 

Powyższe przypadki nie są wybierane wybiórczo

Głosowania, w których krośnieńscy radni wyraźnie się różnili były rzadkością w mijającej kadencji. Jeżeli ktoś sprzeciwił się pomysłom prezydenta Przytockiego, to najczęściej byli to radni PiS. Niekiedy także radni Samorządnego Krosna głosowali przeciw, lub wstrzymywali się od głosu (w ten sposób obniżając poparcie dla projektów prezydenta). Obecność radnych PiS w komplecie na sesji, wcale nie jest oczywista. Rekordzistką nieobecności w mijającej kadencji była radna Paulina Guzik (PiS). Ponadto, pod koniec kadencji do Samorządnego Krosna przeszedł Sławomir Bęben. Ten dotychczasowy radny PiS stara się o ponowny wybór, tym razem z listy Piotra Przytockiego. Klub Samorządne Krosno tworzyli radni wybrani z listy Piotra Przytockiego, wsparci radnymi wybranymi z listy Platformy Obywatelskiej. PO wprowadziło jedynie dwójkę radnych, z tego powodu niemożliwe było założenie osobnego Klubu, a te osoby już w kampanii wyborczej popierały Piotra Przytockiego. W obecnych wyborach Piotr Przytocki ma także dwa popierające go komitety. Trzeba tu zaznaczyć, że Klub Samorządne Krosno pod koniec kadencji także stracił jedną osobę. To Tomasz Biały, który na ogół głosował tak jak cały Klub Samorządne Krosno, ale nie znalazł się na listach wyborczych żadnego komitetu popierającego prezydenta. Biały dołączył do Ruchu Odnowy Krosna i został kandydatem na prezydenta z tego komitetu.
O zmiany w Radzie Miasta dodatkowo stara się Konfederacja, która wystawiła zaledwie 15 kandydatów do Rady Miasta i nie ma swojej kandydatury na prezydenta. Ponadto w wyborach startuje “Safe Next Geneartion – Bezpieczne Pokolenie  Obywatelskie”, komitet krośnieńskich działaczy społecznych o różnorodnym dorobku i doświadczeniu, który w wyborach prezydenckich proponuje mieszkańcom kandydaturę Laury Starowiejskiej.

red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content