Czy uda się pokonać krwiopijców?

Jerzyki można obserwować na różnych wysokościach, zarówno bardzo wysoko, jak i tuż nad ziemią. W ciągu doby są w stanie złowić nawet do 20 tys. owadów.

Małe, bzyczące i potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, a przynajmniej lato. To oczywiście komary. Wojna z nimi, z góry wydaje się być przegraną. Bo można oczywiście użyć środków owadobójczych, tylko, że jak to z bronią chemiczną, działa ona nie tylko na wrogów ale również na przyjaciół i na nas samych. Dużo lepiej sprawdza się naturalna broń biologiczna, czyli jerzyki.

W 2018r. „Zielone Krosno ” złożyło wniosek w ramach Budżetu Obywatelskiego, „Jerzyki dla Krosna”. Zakładał on zamontowanie budek dla jerzyków na budynkach, na terenie miasta. Uzyskali nawet zgodę Spółdzielni Mieszkaniowej na wykorzystanie wieżowców, niestety regulamin budżetu obywatelskiego nie pozwalał na inwestycje na obiektach, które nie należą do miasta. W końcowym wniosku znalazły się tylko budynki należące do gminy Krosno, w efekcie można było go traktować tylko jako pilotażową próbę. Niestety projekt nie uzyskał wystarczającego poparcia. W czerwcu 2019r. „Zielone Krosno” razem z Fundacją Pasjonauci zawnioskowało o szczególną ochronę już istniejących w  Krośnie siedlisk jerzyków i założenie nowych budek lęgowych w miejscach dostosowanych do zasiedlenia przez jerzyki. O tych inicjatywach pisaliśmy tu i tutaj.

Pierwsze budki

Krosno realizuje pilotażowy program związany ze zwiększeniem populacji jerzyków w mieście. Celem programu jest rozpowszechnianie idei ich ochrony, a co za tym idzie, naturalną regulację populacji owadów uciążliwych dla ludzi.

Pierwszy etap programu, związany był z wykonaniem w 2019 r. dokumentacji pt. ,,Opracowanie dotyczące działań mających na celu zwiększenie populacji jerzyków (Apus apus) w mieście Krośnie”. Sformułowane w związku z wykonanym opracowaniem wnioski, wskazały na konieczność montażu budek dla jerzyków w naszym mieście, których miejsca lęgowe zostały zlikwidowane podczas prac termomodernizacyjnych w budynkach.

Na podstawie opracowania wytypowanych zostało w obrębie miasta kilka budynków będących w administracji Miasta, na których przewidziano powieszenie budek lęgowych. Obecnie,
w ramach drugiego etapu programu, budki zostały powieszone na budynkach:

  • Miejskiego Zespołu Szkół nr 4, przy ul. Kisielewskiego 18,
  • Miejskiego Zespołu Szkół nr 1, przy ul. Magurów 1,
  • PWSZ w Rynku,
  • Urzędu Miasta Krosna, przy ul. Staszica 2 i ul. Lwowskiej 28a,
  • Miejskiego Zespołu Szkół z OI, przy ul. Wojska Polskiego 45,
  • Miejskiego Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych, przy ul. Bohaterów Westerplatte 20.

Mamy nadzieję, że oddziały specjalne do walki z komarami zdecydują się na zamieszkanie w nowych „koszarach” na terenie miasta. Oby było im u nas dobrze, bo pokarmu z pewnością im nie zabraknie. Gorąco prosimy mieszkańców o nie płoszenie ptaków. Pamiętajcie! Im więcej jerzyków, tym mniej komarów!

red./UMK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content