Strona główna Wiadomości Społeczność Pasjonauci i „Zielone Krosno” chcą jerzyków!

Pasjonauci i „Zielone Krosno” chcą jerzyków!

263
0
Jerzyk w ciągu dnia potrafi upolować nawet 20 tyś komarów i meszek, jest szansa na jerzyki w Krośnie
Jerzyki większość swojego życia spędzają w locie (fot. www.jestemnaptak.pl)

Fundacji Pasjonauci i  „Zielone Krosno” zwróciły się do krośnieńskiego samorządu o objęcie szczególna ochroną jerzyków – niezwykłych ptaków, które doskonale sprawdzają się w zwalczaniu komarów.

Z powodu zwiększającej się urbanizacji terenów, coraz więcej miast podejmuje inicjatywy mające na celu ochronę ginącej populacji jerzyków.

– Chcielibyśmy aby Krosno także dołączyło do nowoczesnych miejsc, gdzie fauna i flora współistnieją w harmonii z człowiekiem. Działanie związane z budową budek lęgowych oprócz zwiększenia świadomości dotyczącej ochrony gatunkowej wiąże się planowaną, naturalną obroną mieszkańców przed nadmierną inwazją much, komarów i innych uciążliwych owadów, które są naturalnym pożywieniem dla jerzyków – mówią aktywistki „Zielonego Krosna”.

Ze względu na niewielkie rozmiary, ich krótki okres przebywania w Polsce (od maja do sierpnia, z tego okres użytkowania gniazda trwa zaledwie kilka tygodni) są to ptaki, które z punktu widzenia utrzymania budynków można określić jako nieuciążliwe – nie brudzą elewacji, nie budują gniazd ograniczając się zaledwie do wyścielenia miejsca na złożenie jaj niewielką ilością materiału zbieranego tylko podczas lotu (pyłki, pióra), dodatkowo praktycznie nie siadają na budynkach spędzając całe życie w powietrzu. Pokarm zjadany przez jerzyki jako wysokoenergetyczny jest prawie w całości spalany więc odchody składają się wyłącznie z suchych, chitynowych pozostałości pancerzy owadów.

Zgodnie z interpretacją prawa przez Ministerstwo Środowiska ochrona jerzyków obejmuje także specyficzne prace przy dociepleniach i remontach budynków zasiedlonych przez ptaki. W celu zachowania przepisów ww. rozporządzenia w sprawie dziko występujących zwierząt, prace na budynkach zasiedlonych przez te gatunki powinny być monitorowane przez ornitologa i prowadzone pod ścisłym nadzorem. Bezprawne jest usuwanie gniazd i jakakolwiek ingerencja przy siedliskach w okresie od 16 października do końca lutego. Niezgodne z prawem jest także montowanie rusztowań przy ścianach z gniazdami, czy  zatykanie otworów wentylacyjnych.

Pasjonauci i „Zielone Krosno” wnioskują o szczególną ochronę już istniejących w  Krośnie siedlisk jerzyków i założenie nowych budek lęgowych w miejscach dostosowanych do zasiedlenia przez jerzyki.

REKLAMA

Tutaj może znaleźć się Twoja reklama.

Poznaj naszą ofertę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here