Krośnieńscy NGO-nauci [video]

Nowy rok to nowe wyzwania. Ale zanim nadejdzie nowe, zapraszamy Was do podsumowania jednego z działań, jakie Fundacja Pasjonauci zrealizowała w 2022 roku w ramach projektu NGO-nauci. Przed Wami 9 krośnieńskich NGOsów oczami Pasjonautów i ViArt-ów.

We współpracy z Grupą Filmową ViArt, którą zapewne kojarzą wszyscy, który nie przespali akcji ObudźMy Miasto, Pasjonauci zrealizowali spoty promujące działalność, a właściwie wycinek działalności III sektora w Krośnie. Bo właśnie to jest celem projektu NGO-nauci! Pokazanie miastu i światu, że III sektor w Krośnie istnieje, działa i pracuje na rzecz lokalnej społeczności i nie tylko. Do projektu, Pasjonauci zaprosili 9 różnych organizacji pozarządowych, tak żeby pokazać, czym mogą i czym zajmują się NGOsy.

Naszym celem było pokazanie, że organizacje pozarządowe, społecznicy, wolontariusze, grupy nieformalne, robią naprawdę niesamowite rzeczy. Mamy nadzieję, że to widać w zrealizowanych filmach – mówi Piotr Dymiński- prezes Pasjonautów

Dzięki współpracy z grupą ViArt, udało nam się zrealizować prawdopodobnie najlepsze spoty promujące NGO w tej części galaktyki. Mamy nadzieję, że na tym nie poprzestaniemy i że będziemy mieli możliwość pokazania kolejnych krośnieńskich „ngonautów” i ich różnorodnej działalności – dodaje Gaba Pawłowska

Fundacja PASJONAUCI

Naszym marzeniem, celem i najważniejszą misją jest prowadzenie niezależnych, obywatelskich mediów. Tak, żeby każdy, kto chce wiedzieć, co dzieje się w jego otoczeniu, mógł przeczytać o tym, bez politycznego, czy innego filtra. Czy jest łatwo? Nie jest. Wierzymy jednak, że przekonywanie ludzi, żeby nie było im wszystko jedno, zaowocuje zbudowaniem obywatelskiego społeczeństwa, które weźmie przyszłość swojego miasta w swoje ręce. Bardzo ważne są też dla nas zwierzęta, a szczególnie bliskie naszym sercom są koty. Sprawdzamy więc, jak realizowana jest przez gminy Ustawa o Ochronie Zwierząt i wspieramy innych „zwierzolubów” w ich misjach, bo to ważne Żeby kot (i każdy inny zwierz) dobre życie MIAU.

Fundacja PASJONAUCI
Fundacja GraTY

Fundacja GraTy powstała na skutek potrzeby wspólnoty, sugestii wynikłych z konsultacji społecznych, kooperacji działaczy, zdolności członków i członkiń nieformalnej grupy. Jeszcze przed powstaniem fundacji, od 2018 tworzyliśmy niezarejestrowną ekipę GraTy. Organizując inicjatywy prodemokratyczne i proobywatelskie (uczestnictwo w Masz Głos – Fundacja Batory, Seniorzy w akcji – aktywizowanie osób starszych, GraMyOKrosno – promowanie budżetu obywatelskiego). Wdrażaliśmy narzędzia partycypacji społecznej (konsultacje. mapowanie, World Café, itp.), prowadząc dialog z władzami miasta, lokalnym trzecim sektorem, aktywistami oraz społecznością osiedli. Przeprowadziliśmy dziesiątki warsztatów, promując przy tym gry bez prądu (planszowe i bitewne), storytellingu (gry miejskiej oraz fabularne) wśród dzieci, dorosłych, a także seniorów. Natomiast w trakcie pandemii covid, jak wiele innych organizacji zajęliśmy się szyciem maseczek i pomaganiem osobom starszym. Miejscami działań były zwykle lokalizacje objęte rewitalizacją, w których występuje znaczne ubóstwo i problemy społeczne. Udało się stworzyć rozpoznawalny brand, współpracując z samorządem, instytucjami kultury, jednostkami do spraw społecznych, organizacjami pozarządowymi, radami dzielnic oraz miast. Od 2022 prowadzimy przedsiębiorstwo społeczne GraTyfikacje, coworkingową pracownię społeczną z przestrzenią makerspace. W której zatrudnione są osoby zagrożone ubóstwem lub/i wykluczeniem społecznym. GraTyfikacje opiera się na prowadzeniu przez przedsiębiorstwo społeczne, sklepu stacjonarnego i online (e-commerce). Wytwarzane produkty nawiązują do lokalnego folkloru (postacie z legend, gawęd, itp.), opierają się na cyjanotypii (szlachetna odmiana fotografii) a także prowadzeniu projektów (eventów, warsztaty, itp.) skupionych na grywalizacji

Fundacja GraTY
Fundacja LANKA

Fundacja LANKA powstała we wrześniu 2019 roku z inicjatywy trzech kobiet: Laury, Anny i Karoliny, reprezentujących trzy sektory gospodarki: samorządowy, pozarządowy oraz biznesowy. Każda z nas miała już duże doświadczenie w podejmowaniu działań wspólnie z różnymi organizacjami pozarządowymi i postanowiłyśmy swoje pomysły zacząć wcielać w życie poprzez własną organizację. LANKA – nazwa fundacji powstała z pierwszych członów naszych imion, jednak ma również inne znaczenie: w języku fińskim słowo to symbolizuje nić. Nić przewleka, łączy i spaja ze sobą, pozwalając różnym niezależnym częściom funkcjonować jako jedna spójna całość. To właśnie ze względu na tą symbolikę włączyłyśmy nić w logo Fundacji LANKA, aby pokazać, że zależy nam właśnie na podejmowaniu działań łączących, spajających i tworzących nowe całości. Fundacja LANKA rozpoczęła w październiku 2021 r. prowadzenie własnego przedsiębiorstwa społecznego, zatrudniającego osoby w trudnej sytuacji na rynku pracy, swoją działalność koncentrując na branży dobrego jakościowo cateringu dla żłobków i przedszkoli oraz cateringu śniadaniowego, a także usługach profesjonalnego sprzątania i prowadzenia biura księgowo-rachunkowego oraz wsparcia w zarządzaniu i realizacji projektów oferowanego krośnieńskim organizacjom pozarządowym.

Fundacja LANKA
Fundacja Natural Sound

Fundacja Natural Sound zajmuje się specjalizuje się profesjonalnymi zajęciami wokalnymi i rehabilitacją głosu metodą lax Vox, pomaga dzieciom z porażeniem mózgowym, niepełnosprawnym w rehabilitacji głosu i mowy oraz zajmuje się zajęciami wokalnymi, aktorskimi indywidualnie, grupowo . Prowadzi zajęcia w szkołach, przedszkolach i w formie online.

Fundacja Natural Sound
Husaria Krosno

Husaria to klub sportowy zajmujący się szkoleniem młodzieży. Istnieje od 2018 roku. Prowadzi zajęcia strzeleckie dla uczniów szkół oraz uczestniczy w zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. W latach 2021-22 dwukrotnie awansował do Finału Ligi Młodzieżowej PZSS. Największy klub strzelecki w województwie, trenują w nim medaliści Mistrzostw Polski oraz członkowie kadry wojewódzkiej. Wspólnie z PZSS realizuje wiele projektów na rzecz upowszechniania strzelectwa.

Husaria Krosno
Klub Sportowy BUDO

Jesteśmy dynamicznym i ambitnym klubem,prowadzimy szkolenie w sekcji boks oraz karate posiadamy licencje związków sportowych zajęcia prowadzą wykształceni instruktorzy posiadający licencje zajęcia nastawione są zarówno na rekreację jak i na sport zajęcia przeznaczone są zarówno dla dzieci i młodzieży jak i dorosłych w klubie trenują utytułowani zawodnicy, klub organizuje obozy, zgrupowania, seminaria i pokazy klub bierze z powodzeniem udział w zawodach krajowych i międzynarodowych Jesteśmy przekonani że zapewnienie możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu ma dla każdego z nas zbawienny wpływ. Ruch nie tylko wpływa pozytywnie na stan naszego zdrowia, poprawia również samopoczucie, uczy pracy w zespole, dyscypliny, odpowiedzialności. Dlatego należy polecać aktywność fizyczną dla osób w każdym wieku zarówno dla dzieci i młodzieży gdzie odgrywa ważną rolę w ich wychowaniu jak też dla dorosłych jako aktywna forma spędzania wolnego czasu. W naszym klubie znajdziesz duże możliwości wyboru sportów jak również grup wiekowych, zapraszamy do treningów całe rodziny.

KS BUDO
Środowiskowy Dom Samopomocy w Krośnie

Dom Samopomocy w Krośnie przy ul. Gen J. Hallera 6/4 prowadzony jest przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Krośnie, które od 40 lat tworzy system wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Krośnie
Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci

Fundacja Wielkie Serce powstała z myślą o wspieraniu rodzin i systemu pieczy zastępczej. Fundacja poprzez swoje działania ma na celu pomoc i wspieranie rodziny w każdej sytuacji Każda RODZINA jest WAŻNA. Każde dziecko ma prawo do szczęśliwego dzieciństwa. Każde dziecko ma prawo do RODZINY.

Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci

Społeczny Dzień Wolontariatu

Społeczny Dzień Wolontariatu, zainicjowany przez krośnieńskie organizacje pozarządowe odbył się 4 grudnia na rynku w Krośnie. Tego dnia mogliście zobaczyć różnorodność organizacji, porozmawiać z prawdziwymi pasjonatami o ich działalności, wziąć udział w konkursach i wygrać nagrody. Dziękujemy, że byliście z nami!

Społeczny Dzień Wolontariatu

Pasjonauci

Projekt NGOnauci jest współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content