Cyjanotypia – dawna technika fotograficzna. Fotografie Piotra Kuligi

Fundacja GraTY zaprasza na wystawę fotografii Piotra Kuligi, zrobionych techniką cyjanotypii. Wystawę oglądać można do 07.08.2022 r. w godzinach otwarcia Fundacji GraTy. W czwartek, 21 lipca o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z autorem.

Wystawa zawierająca 10 odbitek cyjanotypowych, podzielona została na dwa tematy. Pierwszym z nich jest architektura, zawiera fotografie będące częścią dużo większego zbioru wchodzącego w skład pracy dyplomowej autora „Zagórz i okolice światłem malowane”. Cyjanoptypy te są wynikiem prawie dwóch lat wędrówek (2018-2020) i pokazują opuszczone lub zrujnowane miejsca w Dolinie Sanu.

Natomiast „Ptaki miejskie” – drugi temat wystawy – powstał w dużej mierze dzięki pandemii, gdy zwierzęta, a w szczególności ptaki, powróciły masowo do miast, pod wpływem drastycznie obniżonej aktywności człowieka w przestrzeni miejskiej. Projekt ten służył autorowi jako odskocznia od stresującej, jakby nie było sytuacji, a także dawał czas na chwilę odpoczynku, ponieważ najczęściej żeby zrobić jakieś dobre zdjęcie pierzastych przyjaciół to trzeba było usiąść i poczekać, nieraz nawet i pół godziny. Cykl ten ma charakter hobbystyczno-wypoczynkowy i cały czas jest rozwijany.

Piotr Kuliga – grafik dtp, fotograf, łazik, adept wschodnich sztuk walk oraz niewolnik dwóch kotów. Absolwent Studium Animatorów Kultury w Krośnie na kierunku fotograficznym. Od kilku lat związany z Ekipą GraTy, gdzie zajmuje się fotografią portretową i reportażową oraz prowadzeniem warsztatów.

Obok fotografii cyfrowej zajmuje się również starymi alternatywnymi technikami fotograficznymi, szczególnie cyjanotypią, na której uwiecznia architekturę, ludzi oraz zwierzęta. Techniką cyjanotypową została również przygotowana praca dyplomowa „Zagórz i okolice światłem malowane” w której zostały pokazane charakterystyczne, nieraz zrujnowane, miejsca z Doliny Sanu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content