Osiedle w Domu Kultury

Wystawa, na której ekspozycja dotyczy hobby mieszkańców oraz osób związanych z osiedlem Tysiąclecia.

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza czyli nasz, krośnieński Dom Kultury znajduje się przy ulicy Kolejowej, czyli jakby nie patrzeć jest jednym z “mieszkańców” os. Tysiąclecia. W ramach projektu “KulturaRemiksu” postanowił zaprosić do siebie swoich sąsiadów z osiedla, żeby przy kawie i herbacie porozmawiać o wspólnie dzielonej przestrzeni, o przyszłości ale i o przeszłości tego najstarszego w Krośnie blokowiska, niegdyś zwanego Bronxem.

W ramach projektu odbyło się szereg warsztatów i spotkań. Pierwsze, poprowadził Bartek Lis, socjolog z Poznania. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać m.in o roli domu kultury w życiu osiedla tysiąclecia i jego mieszkańców. O tym jak widzą zarówno dom kultury jako część osiedla, jak również osiedle, jako część domu kultury. 

“My, pracownicy domu kultury, mogliśmy dowiedzieć się, jak mieszkańcy postrzegają naszą instytucję. Usłyszeliśmy bardzo miłe rzeczy ale oczywiście byliśmy gotowi na przyjęcie krytyki.Rozmowy, które usłyszeliśmy otworzyły nam na wiele rzeczy oczy” – mówi Agnieszka Kaszczyszyn, koordynatorka projektu. 

Wystawa, na której ekspozycja dotyczy hobby mieszkańców oraz osób związanych z osiedlem Tysiąclecia.
Kolekcja obrazków z gum Turbo i bilety zbierane przez jedną z pracownic RCKP

 Na kolejnym spotkaniu, prowadzonym przez lokalnego społecznika Damiana “Piórko” Ziembę toczyła się dyskusja na temat sąsiedzkości, czym ona jest dla mieszkańców osiedla i czym chcieliby żeby była. Uczestnicy zastanawiali się, jak budować relacje sąsiedzkie, żeby na osiedlu żyło się przyjemniej.

Kolejnym wydarzeniem był wykład Dominiki Janickiej z Instytutu Designu w Kielcach, która poruszyła temat partycypacji społecznej w kształtowaniu przestrzeni miejskiej. Była dyskusja na temat problemów, również tych estetycznych, z jakimi mierzą się współcześnie miasta. Dominika Janicka poprowadziła również warsztaty z projektowania przestrzeni i infrastruktury wystawienniczej, bo to właśnie niecodzienna wystawa jest jednym z kluczowych elementów “Kultury Remiksu”. W warsztatach wzięły udział osoby, które tę wystawę stworzyły.

Wystawa, na której ekspozycja dotyczy hobby mieszkańców oraz osób związanych z osiedlem Tysiąclecia.

Ekspozycja dotyczy hobby mieszkańców oraz osób związanych z osiedlem Tysiąclecia. Jest ona jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna, pierwsza tego typu w długiej historii krośnieńskiego domu kultury. Zaprezentowane są na niej kolekcje najrozmaitszych przedmiotów, z którymi łączą się wspomnienia, które budzą emocje, nie tylko ich właścicieli, ale również osób oglądających wystawę. Część kolekcji to przedmioty odziedziczone razem z pasją do ich zbierania. Na wystawie znalazło się m.in. rękodzieło, rysunki, wyszywane serwetki i obrusy pani Marty, szydełkowe mandale pani Jadwigi. Pani Michalina na wystawę przyniosła płyty winylowe odziedziczone po zmarłym mężu. Pani Helena, emerytowana nauczycielka wychowania fizycznego na wystawie pokazuje odznaki turystyczne, które nie tylko zbiera ale i samodzielnie zdobywa przez całe życie.

Wystawa, na której ekspozycja dotyczy hobby mieszkańców oraz osób związanych z osiedlem Tysiąclecia.
Kolekcja resoraków zaprezentowana przez 14-letniego Szymona

Najmłodszym kolekcjonerem jest czternastoletni Szymon, który pochwalił się swoją kolekcją resoraków, niektóre z nich są starsze od niego. Prezentowane na wystawie przedmioty przywołują wspomnienia z dzieciństwa i młodości. Na zdjęciach Pani Krystyny można zobaczyć osiedle Tysiąclecia sprzed ponad pół wieku, na niektórych z nich odwiedzający wystawę rozpoznają swoich, często już nieżyjących bliskich. Osoby urodzone w latach 80/90 z sentymentem patrzą na obrazki samochodów z gum Turbo oraz na kolorowe karteczki, które zbierało się w latach 90, a których wymiana między kolegami była dla dzieciaków poniekąd pierwszą lekcją biznesu. Na wystawie znalazły się również karty telefoniczne, które przywołały wspomnienia czasów “przedkomórkowych”, kiedy to często chodziło się do budki telefonicznej z kolorowym kawałkiem plastiku, który oprócz wartości użytkowej często miał również wartość estetyczną, a jak się okazało po latach, również kolekcjonerską. Kto wie, być może najmłodsi, którzy przyjdą na wystawę zobaczą kartę telefoniczną po raz pierwszy. 

Wystawę można zwiedzić również online

“Wszystkie kolekcje to są przede wszystkim wspomnienia, zdjęcia sprzed lat, przedmioty odziedziczone po bliskich, czy odznaki turystyczne, które niosą za sobą wspomnienia rajdów i wycieczek” – komentuje wystawę Ksenia Bołd koordynatorka projektu.

Podczas warsztatów powstały również plansze, na których przedstawione są fasady bloków z osiedla, na których są…..co jeszcze jest na planszach i jakie inne skarby pokazali mieszkańcy osiedla  zobaczycie, kiedy wybierzecie się do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. Wystawa czynna jest do 15 października od poniedziałku do środy w godz. 10-16 oraz w czwartek i piątek od 14 do 18. Ekspozycję można również oglądać podczas wydarzeń odbywających się w domu kultury.

Gaba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content