Strona główna Z życia Krosna “Twoje miasto rozrasta się i prosperuje” – porozumienie w sprawie powiększenia Krosna

“Twoje miasto rozrasta się i prosperuje” – porozumienie w sprawie powiększenia Krosna

368
0
Jan Omachel, Mateusz Liput, Tomasz Soliński, Piotr Przytocki i Dorota Chilik w geście porozumienia w sprawie powiększenia Krosna
Jan Omachel, Mateusz Liput, Tomasz Soliński, Piotr Przytocki i Dorota Chilik w geście porozumienia fot. UMK

6 grudnia Krosno, Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne podpisały porozumienie dotyczące zmiany granic administracyjnych. To otwiera drogę do poszerzenia granic Krosna. Czy to oznacza koniec konfliktu toczącego się od dwóch lat? 

Porozumienie jest wstępem do poszerzenia Krosna. Wszystkie gminy zadeklarowały przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących nowej propozycji zmiany granic administracyjnych.

To brak porozumienia z sąsiednimi gminami stał się przeszkodą dla decyzji o Krosna w 2019 roku.

Temat ekspansji Krosna został wywołany w 2017 roku. Miasto odkupiło od banku teren lotniska leżącego w Miejscu Piastowym i Krościenku Wyżnym. Następnie chciano ten teren włączyć w granice administracyjne miasta i zainwestować. Była to przyczyna konfliktu z sąsiadami. Poprzedni, jak i obecni wójtowie sprzeciwiali się okrojeniu ich gmin.

– W mojej ocenie miasto Krosno, działając na zasadzie klasycznego Blitzkriegu, pozbawiło siebie i nas szans na znalezienie wspólnego rozwiązania, które satysfakcjonowałoby wszystkie strony – mówił na początku 2018 roku Marek Klara, ówczesny wójt Miejsca Piastowego.

Do pierwszego porozumienia doszło tuż przed wyborami samorządowymi w 2018 roku. Jednak wójtowie, którzy je podpisali przegrali wybory, a konflikt trwał nadal. 

Teraz prezydent Krosna doszedł do porozumienia z nowymi włodarzami. Zastępca prezydenta Krosna, Tomasz Solinski poinformował, że zakres terytorialny zmiany granic będzie taki, jak proponowany w ubiegłym roku. Dodano jednak dodatkowe warunki, które stały się przedmiotem podpisanego porozumienia. 

Krosno ma pozyskać teren pod budowę drogi łączącej z Droga Krajową 19, a w przyszłości S19 czyli “Via Carpathia”.

Dorota Chilik, wójt Miejsca Piastowego podkreśliła, że porozumienie gwarantuje rozwój wszystkich trzech gmin. W porozumieniu, na wniosek Doroty Chilik, wprowadzono zobowiązanie prezydenta Krosna do uchwalenia planów zagospodarowania na przejętych terenach oraz umieszczenie w nich ograniczeń co do lokalizowania obiektów uciążliwych dla sąsiednich nieruchomości. Dorota Chilik wyliczała, przykłady: spalarnie odpadów, zakładów przekształcania odpadów, czy wysypisk śmieci. 

Podział terenu Lotniska Iwonicz
Podział terenu Lotniska Iwonicz fot. UMK

Zgodnie z porozumieniem gminy zachowają tereny obejmujące stadiony sportowe oraz będą mogły odkupić interesujący ich teren. W przypadku Krościenka Wyżnego będzie to niecałe 19 hektarów, a w przypadku Miejsca Piastowego 11 hektarów.

Kolejne kroki to uchwały Rady Miasta i rad gmin oraz przeprowadzenie konsultacji społecznych. Terminy są napięte, ale możliwe do zrealizowania. Zgoda sąsiadów daje duże szanse na to, że od stycznia 2021 roku granice Krosna zostaną poszerzone o około 120 hektarów terenu pod inwestycje i budowę nowej drogi. 

Prezydent Krosna Piotr Przytocki podkreśla, że Krosno niczego nie “oddaje” gminom, a jedynie umawia się na odsprzedaż części terenów kupionych od banku. 

REKLAMA

Tutaj może znaleźć się Twoja reklama.

Poznaj naszą ofertę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here