Strona główna Z życia Krosna Spotkaj się z krośnieńskim dziedzictwem

Spotkaj się z krośnieńskim dziedzictwem

145
0
Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie oraz Fundacja na Rzecz Kultury „Walizka” zapraszają do przejścia przez próg historii i do zadomowienia się w dziedzictwie zabytkowych domów i willi Krosna.
Poznaj zabytkowe wille i domy Krosna

Codziennie mijamy je w drodze do pracy i podczas spaceru, często nawet ich już nie zauważając. Są nieodłącznym elementem krośnieńskiego krajobrazu. Znają historie i tajemnice ludzi, którzy w nich mieszkali. Są niemymi świadkami historii naszego miasta i jego mieszkańców. Niejedno widziały i słyszały. Zabytkowe wille i domy Krosna. Dzięki BWA Krosno i Fundacji na Rzecz Kultury Walizka możemy teraz poznać je bliżej. Czy zdradzą nam chociaż cześć skrywanych sekretów? Zobaczymy…

Warsztaty

Na osoby zainteresowane regionem, badaniami socjologicznymi, pracą reporterską i dziennikarstwem czekają m.in. bezpłatne warsztaty: historyczno-archiwistyczne (pt. „Archiwa, zabytki, ludzie” przygotowane przez Archiwum Państwowe w Rzeszowie oraz Genealogię Krośnian) oraz warsztaty zbierania i tworzenia opowieści (prowadzone przez Joannę Sarnecką, antropolożkę kultury i opowiadaczkę). Uczestnicy spotkań staną się współtwórcami publikacji w formie albumu o krośnieńskich zabytkowych domach i willach, jak też aktywnymi moderatorami strony internetowej przybliżającej krośnieńskie dziedzictwo i proponującej alternatywne ścieżki zwiedzania miasta – śladem zabytkowych domów i ich dawnych mieszkańców.

Na młodszych czekają warsztaty „Przez dziurkę od klucza”, w czasie których można będzie zajrzeć do zabytkowych domów przez pryzmat historii z nimi związanych.

Spotkania

Osoby, dla których zabytkowe krośnieńskie domy są szczególnie bliskie, zapraszamy na panel „Zadomów się w dziedzictwie!” z udziałem Miejskiego Konserwatora Zabytków w Krośnie – Marty Rymar, w czasie którego będzie można znaleźć odpowiedź na pytania, rodzące się na styku teorii z praktyką (m.in. jak chronić otaczające nas dziedzictwo, jak pozyskać dofinansowanie na remont zabytkowego domu, czy też jak uzyskać nagrodę „Zabytek Zadbany”).

W odnalezieniu ducha czasów minionych pomoże artystyczny projekt Jakuba Jana Kaski, który historyczną techniką fotograficzną mokrego kolodionu na szkle, wzorem swego pradziadka Rudolfa Kaski, udokumentuje historyczne miejsca, które mimo, że są mijane codziennie przez tysiące osób, omija uwaga mieszkańców i turystów. Dla chcących przyjrzeć się z bliska pracy artysty, zostaną zorganizowane pokazy– plenerowy i studyjny – starych technik fotograficznych.

Zapraszamy do zadomowienia się w dziedzictwie!

Plan spotkań i warsztatów:

04 sierpnia, godz. 17:00 
Plenerowy pokaz mokrego kolodionu – XIX-wiecznej techniki fotograficznej na szkle. 
Jakub Jan Kaska opowie o warsztacie fotografa i wyzwaniach związanych z pracą w plenerze. Zaprezentuje historyczną technikę mokrej płyty kolodionowej – opatentowaną w 1851 roku metodę uzyskiwania negatywów na szkle, dającą obrazy o bardzo wysokiej ostrości i rozdzielczości. Mimo upływu lat i rozwoju technologii cyfrowej, technika mokrej płyty kolodionowej, w wiernym oparciu o receptury i zasady sprzed ponad 150 lat, może nadal zachwycać. 
Start: BWA Krosno, ul. Portiusa 4, zbiórka przed wejściem.

06 i 07 sierpnia, godz. 17:00 
Warsztaty zbierania i tworzenia opowieści, cz. 1 i 2. 
Prowadzenie: Joanna Sarnecka 
Cz. 1.: warsztat opowieści (06.08.), cz. 2.: warsztat etnograficzny (07.08.). 
W czasie warsztatów uczestnicy szukać będą tematów, tekstów i inspiracji do tworzenia opowieści o krośnieńskich domach, willach i ich mieszkańcach.  
06 i 07 sierpnia spotkamy się z Joanną Sarnecką, etnografką i opowiadaczką. Poznamy warsztat etnografa związany z komunikacją, sposobem zadawania pytań, kodem kulturowym, ze wszystkim tym, co pomaga, ale czasem także utrudnia nam rozumienie siebie nawzajem. Poznamy także podstawy sztuki opowiadania tak, by wyruszając na poszukiwanie historii, wiedzieć jak i czego szukać, z których elementów można będzie następnie ułożyć własną opowieść, scenariusz, albo opracowaną i skomponowaną historię.  
Warsztaty zakończy część 3 – tworzenie opowieści (07.09.). 
Gdzie: BWA Krosno, ul. Portiusa 4. 
Obowiązują zapisy: k.solinska@bwakrosno.pl, tel. 884 044 755

10 sierpnia, godz. 10:00 
Warsztaty: „Archiwa, zabytki, ludzie”. 
Prowadzenie: cz. 1: Stanisław Dobrowolski (Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Oddział w Sanoku), cz. 2: Genealogia Krośnian. 
Spotkanie podzielone będzie na dwie części. W czasie pierwszej uczestnicy będą mieli okazję poznać warsztat badacza archiwisty, dowiedzą się jak i gdzie wyszukać interesujące ich zdjęcia, dokumenty i inne materiały. Druga część – przygotowana przez Genealogię Krośnian – przybliży, m.in. jak takie archiwa później wykorzystać i zaprezentować. 
Gdzie: BWA Krosno, ul. Portiusa 4. 
Obowiązują zapisy: k.solinska@bwakrosno.pl, tel. 884 044 755

01 września, godz. 11:00 
Studyjny pokaz mokrego kolodionu – XIX-wiecznej techniki fotograficznej. 
Prowadzenie: Jakub Jan Kaska 
W zaaranżowanym w BWA atelier fotografa, będzie można nie tylko posłuchać o historii fotografii, ale też zobaczyć krok po kroku, jak przygotowuje się i naświetla szklane płyty, a nawet przyjrzeć się z bliska procesowi, który zachodzi w ciemni, zazwyczaj niedostępnej dla większości obserwatorów. 
Gdzie: BWA Krosno, ul. Portiusa 4.

07 września,
godz. 10:00 – Warsztaty zbierania i tworzenia opowieści cz. 3: tworzenie opowieści. 
Prowadzenie: Joanna Sarnecka 
godz. 15:00 – Warsztaty dla rodzin „Przez dziurkę od klucza”. 
Prowadzenie: Anna Woźniak
Podczas warsztatów, bazując na informacjach historycznych i etnograficznych oraz rycinach, obrazach i fotografiach z epoki uczestnicy stworzą opowieść́ o dawnych bohaterach codzienności. Zapraszamy całe rodziny do kolorowania, wycinania i budowania. Wspólnie zaglądniemy w zakamarki dawnego Krosna. Efektem naszej zabawy będą przestrzenne instalacje, do wnętrza których będzie można spojrzeć przez tytułową „dziurkę od klucza”. 
Gdzie: BWA Krosno, ul. Portiusa 4. 
Obowiązują zapisy: k.solinska@bwakrosno.pl, tel. 884 044 755

21 września, godz. 10:00 
„Zadomów się w dziedzictwie!” panel z udziałem Marty Rymar (Miejski Konserwator Zabytków w Krośnie). 
W czasie panelu będzie m.in. można się dowiedzieć jak wygląda zarządzanie zabytkiem od strony formalnej i praktycznej, jak pozyskiwać fundusze na prace konserwatorskie i remontowe, czy jak zadbać o zabytki w najbliższej okolicy. 
Gdzie: BWA Krosno, ul. Portiusa 4.

12 października, godz. 11:00 
Miejski spacer performatywny szlakiem krośnieńskich zabytkowych domów i willi oraz ich dawnych mieszkańców. 
W czasie spaceru będzie można poznać nie tylko architekturę najciekawszych krośnieńskich willi, ale też usłyszeć (a nawet zobaczyć) zapomniane nieraz historie, związane z jego dawnymi mieszkańcami. 
Start: BWA Krosno, ul. Portiusa 4, zbiórka przed wejściem.

27 października, godz. 18:00 
Premiera albumu „Zadomowieni w dziedzictwie” i spotkanie z twórcami. 
W publikacji wieńczącej cykl warsztatów i spotkań znajdą się fotografie krośnieńskich domów i willi wykonane przez Jakuba Jana Kaskę metodą mokrego kolodionu na szkle. Część albumową uzupełni tekst historyka sztuki Grzegorza Stefańskiego z BWA Krosno, oraz materiały współtworzone przez uczestników warsztatów. 
Gdzie: BWA Krosno, ul. Portiusa 4.

Udział we wszystkich wydarzeniach bezpłatny.

Projekt „Zadomowieni w dziedzictwie – zabytkowe domy i wille Krosna” dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa oraz ze środków Gminy Miasto Krosno.
Projekt objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Krosna.
Projekt przygotowany i realizowany pod patronatem Miejskiego Konserwatora Zabytków w Krośnie.
Partnerzy: Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Genealogia Krośnian, Szkoła Branżowa I stopnia nr 6 im. Jana Sas Zubrzyckiego, Policealne Studium Animatorów Kultury w Krośnie, dwutygodnik „KrosnoSfera”.
Patronat medialny: Krosno24.pl


REKLAMA

Tutaj może znaleźć się Twoja reklama.

Poznaj naszą ofertę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here