Strona główna Wiadomości Studenci z Arabii Saudyjskiej poznali kolebkę nafty

Studenci z Arabii Saudyjskiej poznali kolebkę nafty

116
0
Grupa studentów z uniwersytetu King Fahd University of Petroleum & Minerals w Arabii Saudyjskiej odwiedziła Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.
Studenci z "kraju ropy" poznali kolebkę przemysłu naftowego

Grupa studentów z uniwersytetu King Fahd University of Petroleum & Minerals w Arabii Saudyjskiej odwiedziła Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Oprowadzał ich amerykański profesor o polskim nazwisku. Jego rodzina pochodzi z Żeglec. 

Studenci przyjechali w ramach współpracy z AGH w Krakowie na 14 dniowy obóz naukowy. Celem pobytu jest odwiedzanie miejsc związanych z przemysłem naftowym.

Opiekunem grupy jest mający polskie korzenie prof. Mike Kaminski pochodzący z USA, który od 10 lat wykłada na uniwersytecie w Arabii Saudyjskiej. Przodkowie profesora Kaminskiego wyjechali do Pensylwanii z Żeglec. 

Profesor Mike Kamiński wykłada na uniwersytecie w Arabii Saudyjskiej. Pochodzi z Pensylwanii, gdzie jego dziadek przyjechał z Żeglec
Rodzina prof. Kaminskiego pochodzi z Żeglec
  • Nadal mam rodzinę w Zręcinie i Żeglcach – uśmiecha się prof. Kaminski, który nadal znakomicie mówi po polsku. 

– Jesteśmy ze studentami już po raz drugi w Polsce i w Bóbrce i na pewno będziemy kontynuować te wyjazdy – powiedział prof. Mike Kaminski. 

Studenci poznają warunki geologiczne, w których powstaje ropa naftowa, biorą udział w warsztatach. Poznają też początki przemysłu naftowego. Zwiedzili Muzeum w Bóbrce i obejrzeli najnowszy film “Łukasiewicz – nafciarz, romantyk”. 

  • To unikalne miejsce na świecie – podkreślał Mike Kaminski – Studenci będą mieli pełny obraz jak to było na początku – dodał Kaminski. 

Ze studentami spotkali się także gospodarze terenu, starosta krośnieński Jan Pelczar i wicestarosta Andrzej Guzik.  – To miejsce jest wyjątkowe, jest chlubą powiatu krośnieńskiego, jesteśmy z niego dumni. To tutaj powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej i trzeba o tym przypominać –  podkreślił starosta Jan Pelczar. 

Na studentach z pustynnego kraju ogromne wrażenie zrobiła wszechobecna zieleń. Niezwykłym doświadczeniem jest dla nich deszcz. Profesor Kaminski ostrzegał ich przed tym zjawiskiem przed przyjazdem do Polski. 

Profesor Jan Golonka z AGH zapowiada, że współpraca z Uniwersytetem w Arabii Saudyjskiej będzie z pewnością kontynuowana.

REKLAMA

Tutaj może znaleźć się Twoja reklama.

Poznaj naszą ofertę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here