Od kilku tygodni działa rozszerzona strefa płatnego parkowania w Krośnie. “III Strefą” objęto między innymi duży parking naprzeciwko RCKP. Mamy kolejne informacje o szlabanach pod RCKP, dodatkowo wiemy, ile zarobił płatny parking w pierwszych tygodniach działania.
O sprawie informowaliśmy tutaj https://www.krosnosfera.pl/krosno-strefa-platnego-parkowania-rozszerza-sie/, tutaj https://www.krosnosfera.pl/radni-osiedla-tysiaclecia-przeciwko-platnemu-parkingowi/ , a także tutaj, informując o montażu szlabanów odcinajacych dostęp do parkingów pod samym RCKP: https://www.krosnosfera.pl/co-z-tymi-szlabanami/.
RCKP zmuszone było do zamontowania szlabanów z powodu konieczności zapewnienia odpowiedniego dojazdu i swobodnego zaparkowania przy budynku RCKP wymaganego dla organizacji najróżniejszych działań w RCKP.
Montaż szlabanów argumentowano między innymi problemami z nieprawidłowo zaparkowanymi pojazdami, które blokowały między innymi dostęp do windy towarowej. To uniemożliwiało np. dostarczenie scenografii na scenę. Co ciekawe, jest to miejsce monitorowane i znajduje się tam zakaz parkowania z informacją o możliwości odholowania pojazdu.
Ponownie zwróciliśmy się z pytaniami, o to, jak możliwe jest zastawianie miejsca znajdującego się bezpośrednio pod nadzorem monitoringu. Pytania skierowaliśmy do Urzędu Miasta, ze wskazaniem na Straż Miejską.
Odpowiedź ponownie otrzymaliśmy od RCKP.
“Kamery „widzą” podjazd pod windę towarową, ale w wielu innych miejscach, do których dostęp jest konieczny, kamer nie ma. Monitoring funkcjonujący na terenie obiektu przy ul. Kolejowej 1 w tym na otaczających parkingach niestety nie zapewnia aspektu szybkiego zareagowania w sytuacjach zastawiania miejsc parkingowych lub dojazdu do „istotnych” z punktu widzenia działań na terenie budynku wejść, wind, klatek schodowych.„
Biorąc pod uwagę pracę osób obsługujących „portiernię” RCKP nie pełnią oni roli jedynie dyżurujących i obserwujących stale monitoring, często przybywają na terenie całego obiektu z powodu konieczności np. otworzenia drzwi, przejścia z kontrahentem w wybrane miejsce na terenie obiektu, obsługi systemu ppoż i stałego monitorowania obiektu.
Monitoring a nawet samo „spisanie” szybkie tablic rejestracyjnych a w konsekwencji „określenie” właściciela pojazdu i nawet ukaranie go nie rozwiązuje problemu, który takie „zastawienie:” stworzyło. W momencie „zastawienia” najistotniejsze dla nas jest podjęcie działań mających na celu terminowe „wykonanie ” naszych zobowiązań jakim między innymi jest dostęp do budynku,w tej chwili liczy się czas. Zamontowanie szlabanów jest jedyną możliwością zapewnienia swobodnego dojazdu i prawidłowego funkcjonowania budynku. Usytuowania pojazdów w bezpośredniej bliskości obiektu, w formie zabezpieczonej, wskazanej i bezpłatnej potrzebuje w codzienności wiele zewnętrznych firm obsługujących windy, centrale, klimatyzacje ( większość w godzinach 7.00-15.00) a także większość kontrahentów wynajmujących czy korzystających na zasadach użyczenia z obiektu. W przypadku artystów i wykonawców wymagane jest często miejsce wydzielone, bez dostępu osób postronnych. Jesteśmy przekonani, iż takie rozwiązanie będzie skuteczne i zapewni odpowiednią pracę na terenie obiektu” – wyjaśnia dyrekcja RCKP.
Do Urzędu Miasta wysłaliśmy kolejne pytanie, o liczbę kierowców ukaranych za zastawianie miejsc “z zakazem”, w miejscu objętym monitoringiem pod RCKP. Ciekawi jesteśmy, czy próbowano egzekwować istniejące przepisy i wyciągać konsekwencje od osób, które je łamią, zanim zastosowano rozwiązanie utrudniające życie także innym kierowcom.
Dowiedzieliśmy się też, jakie dochody przynosi płatny parking przy ul. Krakowskiej, nieopodal RCKP.
“Wpływy z tytułu płatnego parkowania na parkingu w III strefie płatnego parkowania przy ul. Krakowskiej od wprowadzenia opłat do dnia 26 października wynosi: 5.338,800 zł. Tutaj należy podkreślić, że pierwszy tydzień funkcjonowania płatnego parkingu traktowany przez parkingowych był ulgowo – nie wystawiali opłat dodatkowych informując użytkowników o zmianach” – informuje Joanna Sowa z UM Krosna.
red.