“Jawność w drodze” do Krosna

Już 30 maja będziemy mogli porozmawiać i dowiedzieć się, “po co nam jawność”. Jakie znaczenie ma dostęp do informacji? Czy chroni nasze prawa? Czy pomaga weryfikować słowa samorządowców i polityków?  Na spotkanie zaprasza “Sieć Watchdog Polska” i Fundacja “Pasjonauci”!

Sieć Obywatelska Watchdog Polska to stowarzyszenie prowadzące działalność strażniczą. Organizacja zajmuje się m.in. dostępem do informacji publicznej i udzielaniem pomocy prawnej na ten temat. Od 2006 prowadzi portal informacjapubliczna.org (Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej).

Działalność “Sieci” to także edukacja i propagowanie wiedzy o prawach człowieka, w szczególności prawa do informacji. Jednym z tego typu działań jest „Jawność w drodze”. To seria spotkań poświęconych jednemu z fundamentów demokratycznego państwa – swobodzie dostępu do informacji publicznej i transparentności działań władz samorządowych.

Już 30 maja, na zaproszenie Fundacji “Pasjonauci” działacze i eksperci “Sieci Watchdog” odwiedzą Krosno (spotkanie dla mieszkańców odbędzie się o godzinie 17, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Grodzkiej 10). 

Swoją obecność w Krośnie zapowiedzieli już Szymon Osowski i Agnieszka Podgórska z Sieci Watchdog Polska.

Pamiątkowe zdjęcie z jednego ze spotkań z edycji Jawność w Drodze 2024. Szymon i Agnieszka stoją na środku. W najbliższy piątek będą w Krośnie.

Szymon Osowski jest autorem licznych publikacji na temat jawności i rzecznictwa oraz funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. Ukończył też Szkołę Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Skuteczność działań Szymona sprawiła, że Gazeta Prawna umieszcza jego nazwisko w rankingu najbardziej wpływowych prawników w Polsce. 

Jestem prawnikiem i od zawsze wierzyłem, że prawo powinno służyć ludziom – mówi o sobie Szymon. 

Jest prezesem sieci Watchdog, a zarazem odpowiada za edukację prawną i … zespół prawników prowadzący postępowania sądowe, w których uczestniczy “Sieć”. 

– Część osób w Krośnie może już znać Szymona, ponieważ uczestniczył w spotkaniach online w ramach jednego z projektów Fundacji Pasjonauci – wspomina Piotr Dymiński.

Agnieszka Podgórska w “Sieci” odpowiada za networking i właśnie edukację. Zarządzała ciekawym programem: “Mocna Straż” – mającym na celu wspieranie lokalnych watchdogów. Współpracowała też z podobnymi organizacjami, które działały w o wiele gorszych warunkach niż polskie, bo w Rosji i Ukrainie.

Obecnie w “Sieci Watchdog” zajmuje się nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktów z osobami, które prowadzą działania strażnicze w Polsce lub chciałyby zacząć je prowadzić, organizowaniem spotkań na temat działań strażniczych i dostępu do informacji publicznej.

Będę dbać o to,  aby lokalne „watchdogi” miały wsparcie od Sieci oraz abyśmy wspólnie realizowali  monitoringi – mówi Agnieszka. 

Na spotkanie z „watchdogami” zaprasza Fundacja “Pasjonauci”. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content