Zanieczyszczenie powietrza, smog, stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia. Szacuje się, że z tego powodu w Polsce umiera nawet 45000 osób rocznie. Wiele osób korzysta ze starych pieców na paliwo stałe ze względu na koszty, a co jeżeli powiemy Ci, że walcząc ze smogiem możesz dodatkowo zaoszczędzić pieniądze?
Program „Czyste Powietrze” wspiera termomodernizację budynków jednorodzinnych i walkę ze smogiem. Dzięki programowi właściciele lub współwłaściciele budynków jednorodzinnych mogą otrzymać bezzwrotne dotacje oraz niskooprocentowane pożyczki na działania takie jak:
ocieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie stropu/dach, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej a także na wymianę starych, nieefektywnych pieców „kopciuchów” na zakup kondensacyjnych kotłów gazowych, ogrzewania elektrycznego, pomp ciepła wraz z modernizacją instalacji c.o. i c.w.u. czy montaż systemów wentylacji z odzyskiem ciepła.
W ramach dotacji można uzyskać dofinansowanie nawet do 90% kosztów kwalifikowanych, gdzie wielkość dofinasowania uzależniona jest od dochodu netto na poszczególnego członka gospodarstwa domowego. Warto dodać, że program czyste powietrze można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, która umożliwia uzyskanie zwrotu z podatku rozliczonego w ramach PIT.
W celu uzyskania dofinasowania w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie – Przedstawicielstwo w Krośnie, ul. Bieszczadzka 1. Dokumenty w formie papierowej należy osobiście dostarczyć do Wojewódzkiego Funduszu a także przesłać je drogą elektroniczną za pomocą portalu Beneficjenta. Maksymalny okres realizacji przedsięwzięcia wynosi 30 miesięcy od daty złożenia wniosku.
– Każdy oczywiście może sam przygotować i złożyć wniosek, wymaga to szczegółowego zapoznania się z regulaminem i prawdopodobnie konsultacji z Wojewódzkim funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można też skorzystać z pomocy i doświadczenia firmy takiej jak nasza – mówi Sławomir Juryś z JSystem.
W doborze optymalnego sposobu modernizacji budynku pomocne jest wykonanie audytu energetycznego. Dzięki takiemu opracowaniu możemy wskazać zakres prac jakie należy wykonać na obiekcie, by zaoszczędzić na ogrzewaniu lub przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. Wykonanie audytu energetycznego nie jest obowiązkowe, ale warto wspomnieć, że jest on refundowany z programu „Czyste Powietrze”. W sezonie grzewczym można dodatkowo wykonać badanie termowizyjne, żeby zlokalizować miejsca, w których ciepło szczególnie ucieka z budynku – wyjaśnia Sławomir Juryś – Inwestycje trzeba dopasować do wielkości budynku, materiałów z jakich jest wykonany, a więc wachlarz możliwości jest bardzo szeroki – dodaje Juryś.
Biuro JSystem oferuje usługi z zakresu:
- Szczegółowe informacje o programie „Czyste Powietrze”
- Kompleksowe przygotowanie wniosku
- Pomoc przy rejestracji na Portalu Beneficjenta
- Sporządzenie wniosków o płatność oraz protokołu odbioru robót
- Wykonanie audytu energetycznego w ramach programu „Czyste Powietrze”
- Pomoc w doborze optymalnego sposobu modernizacji ogrzewania
- Pomiary termowizyjne budynku
- Pomiary szczelności budynku

Kontakt:
Zapraszamy do naszego biura od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 – 16:30
Ul. Piłsudskiego 18
38-400 Krosno
Telefon: 729 977 735 lub 13 49 123 98
E-mail: [email protected], [email protected]
Szczegółowe informacje dostępne na stronach: