BAL_ARCHITEKTEK w RCKP

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do udziału w wykładzie angażującym „Projektowanie feministyczne”. Podczas kolejnego z wydarzeń, organizowanych w ramach projektu „Kultura remiksu: dom + osiedle + miasto” gościniami będą architektki i kuratorki wystaw tworzące inicjatywę BAL Architektek skupioną wokół edukowania i dyskusji społecznej oraz branżowej na temat roli kobiet w architekturze.

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Galeria pod żyrandolem / Galeria Szara, ul. Kolejowa 1, Krosno
Termin: 7 września 2022, godzina 17.00

Wstęp: wolny

Czy wiesz, że wiele przedmiotów użytkowych oraz usług zostało zaprojektowanych w oparciu o ergonomię i potrzeby sprawnego mężczyzny? Powoduje to wykluczenie sporej grupy potencjalnych użytkowników i użytkowniczek. A jak jest w przypadku przestrzeni? Tym zajmiemy się na spotkaniu, którego celem będzie wyrównanie komfortu korzystania z przestrzeni publicznej wszystkim użytkownikom.

Wydarzenie rozpocznie wykład angażujący o projektowaniu feministycznym, a następnie wspólnie skupimy się na tym, jakie zmiany należałoby wprowadzić, aby procesy projektowe uwzględniały potrzeby jak najszerszej grupy odbiorców. I odbiorczyń! Będziemy formułować postulaty i hasła, które potem przeniesiemy na wlepki – zapraszają organizatorzy.

BAL_ARCHITEKTEK

Bal jest inicjatywą trzech architektek: Barbary Nawrockiej, Dominiki Wilczyńskiej i Dominiki Janickiej. @Bal_architektek podejmuje temat kobiet w architekturze. Jego celem jest stworzenie przestrzeni wymiany doświadczeń oraz stworzenie bazy wiedzy o wybitnych architektkach i dobrych praktyk z zakresu feministycznego podejścia do projektowania. Za graficzną stroną BALu odpowiada młoda projektantka, Patrycja Mróz. W 2021 roku BAL wygrał plebiscyt Zmiany Roku organizowany przez Magazyn NOIZZ.

Dominika Janicka – architektka, kuratorka. Ukończyła architekturę na Politechnice Gdańskiej, gdzie zaliczona została do grona 16 najwybitniejszych jej absolwentów. Doświadczenie zawodowe zdobyła w Polsce, Belgii, Niemczech i Chinach. W swojej działalności łączy pracę akademicką oraz badawczą z praktyką projektową. Jest autorką idei Fair Building, która reprezentowała Polskę na 15. Biennale Architektury w Wenecji. Jej prace były pokazywane m.in. na Milan Design Week czy na Biennale Designu w Lubljanie oraz publikowane m.in. w „New York Times” i „The Guardian”. Z sukcesem brała udział w wielu konkursach architektonicznych i projektowych. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowe, laureatka nagrody kulturalnej Prezydenta Miasta Kielce. Od 2012 roku prowadzi własne studio. W 2014 roku dołączyła do zespołu projektantów Instytutu Dizajnu w Kielcach, gdzie jest dyrektorką artystyczną. Od 2018 roku jest wykładowczynią na kierunku Wzornictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wraz z Dominiką Wilczyńską i Barbarą Nawrocką (Miastopracownia) współtworzy inicjatywę BAL Architektek.

Dominika Wilczyńska i Barbara Nawrocka – architektki, prowadzą w Krakowie biuro architektoniczne Miastopracownia. Projektują przestrzenie spotkań, najchętniej domy kultury i centra lokalne. W swojej pracy skupiają się na społecznym wymiarze projektowania. Wielokrotnie brały udział w działaniach partycypacyjnych. W procesy projektowe włączają ekspertów nauk humanistycznych i społecznych. Nagrodzone m.in. główną nagrodą Biennale Designu w Lublanie BIO50 projekt Nanotourism, (Lublana, Słowenia 2014). Wyróżniane w konkursach artystycznych, architektonicznych i urbanistycznych. Od 2021 roku współtworzą Bal architektek, inicjatywę poruszającą temat kobiet w architekturze i planowaniu. Publikowały m.in. na łamach Autoportretu, Architektury Murator, A&B czy Dérive. W 2022 roku znalazły się wśród 11 polskich pracowni architektonicznych współtworzących wystawę „Młoda Polska” na Westivalu w Szczecinie odbywającym się pod hasłem „Przyszłość polskiej architektury, na którą czekam”. Są projektantkami Pawilonu Polskiego na 23. Triennale Milano w 2022 [źródło: nadesłane].

RCKP/red

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content