Zadomowieni w dziedzictwie – odkrywamy historie zabytkowych krośnieńskich domów i willi

Jedna z willi krośnieńskich w obiektywie Jakuba Jana Kaski, zdjęcie wykonane historyczną techniką fotograficzną mokrego kolodionu na szkle

Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie oraz Fundacja na Rzecz Kultury „Walizka” zapraszają do przejścia przez próg historii i do zadomowienia się w dziedzictwie zabytkowych domów i willi Krosna. Kluczem do ich poznania może stać się każdy z Was! Od lipca rusza projekt artystyczno-edukacyjny, którego finałem będą między innymi: album z fotografiami i opowieściami oraz wyjątkowy spacer miejski.

Zabytkowe domy „od kuchni”

Cykl warsztatów i spotkań pod tytułem „Zadomowieni w dziedzictwie – zabytkowe domy i wille Krosna” jest propozycją niezwykłej podróży w czasie, do której zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Krosna: miejscy spacerowicze, pasjonaci opowieści: rodzinnych oraz tych bardziej odległych w czasie i miejscu; świadkowie historii, a także osoby chcące je dopiero odkrywać.

Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza od lipca do zapisów na cykl bezpłatnych warsztatów (historyczno-archiwistycznych oraz opowieści), prowadzonych we współpracy z Fundacją „Walizka”. Uczestnicy spotkań staną się współtwórcami publikacji w formie albumu o krośnieńskich zabytkowych domach i willach, jak też aktywnymi moderatorami strony internetowej przybliżającej krośnieńskie dziedzictwo i proponującej alternatywne ścieżki zwiedzania miasta – śladem zabytkowych domów i ich dawnych mieszkańców.

Na młodszych czekają warsztaty „Przez dziurkę od klucza”, w czasie których można będzie zajrzeć do zabytkowych domów przez pryzmat historii z nimi związanych.

Wywoływanie historii

W odnalezieniu ducha czasów minionych pomoże również artystyczny projekt Jakuba Jana Kaski, który historyczną techniką fotograficzną mokrego kolodionu na szkle, wzorem swego pradziadka Rudolfa Kaski, udokumentuje historyczne miejsca, które mimo, że są mijane codziennie przez tysiące osób, omija uwaga mieszkańców i turystów. Dla chcących przyjrzeć się z bliska pracy artysty, zostaną zorganizowane pokazy– plenerowy i studyjny – starych technik fotograficznych.

Osoby zainteresowane podzieleniem się krośnieńskimi historiami o zabytkowych domach i ich mieszkańcach, zapraszamy już teraz do kontaktu z koordynatorką Katarzyną Solińską: [email protected], tel. 13 43 261 87.

Informacje o zapisach na warsztaty będą dostępne na stronie: www.bwakrosno.pl, gdzie opublikowany zostanie również program wydarzeń towarzyszących projektowi.

Projekt „Zadomowieni w dziedzictwie – zabytkowe domy i wille Krosna” dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.

Katarzyna Solińska

Wspólnie dla dziedzictwa, Narodowy Instytut Dziedzicwta, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspierają projekt Zadomowieni w dziedzictwie

Komentarz
  1. […] Przed nami także projekt krośnieński – „Zadomowieni w dziedzictwie” (dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa). Jego głównym celem jest stworzenie artystycznej dokumentacji fotograficznej starych krośnieńskich kamienic oraz zebranie o nich opowieści. Więcej o projekcie pisze jego twórczyni i koordynatorka, Katarzyna Solińska (więcej o tym projekcie tutaj). […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content