Strona główna Wiadomości Lifestyle Fundacja na Rzecz Kultury „Walizka” – będzie się działo!

Fundacja na Rzecz Kultury „Walizka” – będzie się działo!

123
0
Fundacja na rzecz kultury Walizka i grupa Opowieści z Walizki
Walizki z opowieściami otwierają również z dala od kulturalnych centrów

Działania artystyczne na terenach oddalonych od kulturalnych centrów, ochrona i popularyzacja dziedzictwa oraz wspieranie artystów z Podkarpacia – to główne cele, jakie stawiają sobie osoby działające i współpracujące z Fundacją.

10 warsztatów na 10 lat

Działamy od 2017 roku. To niedługo, ale udało się zrealizować wiele wartościowych przedsięwzięć. Warsztaty dla dzieci polskich i romskich, wydanie książeczki – unikatowych rozmówek romsko-polskich ilustrowanych przez dzieci, wsparcie wydania powieści Kalmana Segala, roczny projekt przypominający o życiu i twórczości tego sanockiego pisarza, Otwarte Warsztaty Artystyczne pod Matragoną, pomoc artystom w przygotowaniu aplikacji o stypendia – to tylko niektóre z naszych sukcesów. Przed nami nowe wyzwania. Ten rok obfituje w projekty. Najważniejszym z nich jest „Kreatywna Walizka. 10 warsztatów na 10-cio lecie grupy Opowieści z Walizki”, dofinansowany ze środków Marszałka Województwa Podkarpackiego. Grupa Opowieści z Walizki, która stanowi część fundacyjnych działań, już od dziesięciu lat wędruje po Polsce, także po Podkarpaciu, opowiadając historie małym i dużym słuchaczom lokalne historie, wielokulturowe baśnie, teksty autorskie i literackie. Świętowanie urodzin składać się będzie z cyklu rozrzuconych w czasie i regionie warsztatów sztuki opowiadania i warsztatów „Przez dziurkę od klucza”. Punktem kulminacyjnym będą dwa warsztatowe dni z urodzinowymi gośćmi – Beatą Frankowską z Grupy Studnia O i Fundacji Musszelka oraz Szymonem Góralczykiem z grupy Karawana Opowieści. Już dziś zapraszamy 29 i 30 sierpnia. Szczegóły podamy na naszej stronie i facebooku. 31 sierpnia wieczorem spotkamy się w Dukli na Nocy Opowieści z Węgierskiego Traktu. Planowany jest także akcent muzyczny, bo grupa niebawem wydaje płytę z piosenkami – wyliczankami. Odbędzie się także spacer z opowieściami o dukielskich Żydach, który poprowadzi Jacek Koszczan, prezes Stowarzyszenia Sztetl Dukla. Będą animacje i wspólne świętowanie okrągłej rocznicy. Działaniom patronuje portal e-teatr, Polskie Radio Rzeszów i KrosnoSfera.

Fundacja na rzecz kultury Walizka i grupa Opowieści z Walizki
To już 10 lat „Opowieści z walizki”

Niewidzialne Miasta 2:0

Drugi ważny projekt realizowany w tym roku przez Fundację to „Niewidzialne Miasta 2:0” dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury – działanie z pogranicza sztuki i nauki. Jego efektem będzie spektakl teatralny z udziałem sztucznej inteligencji. Inspirację stanowi książka Italo Calvino „Niewidzialne miasta”. W projekt zaangażowani są artyści różnych dziedzin – Ula Milanowska i Sylwek Łuczak zajmujący się sztuką wizualną, malarka, graficzka – Monika Stolarska, Paweł Sulik – muzyk, lider zespołu Kinsky i zarazem znany dziennikarz radia TokFMm, opowiadaczki – Anna Woźniak i Joanna Sarnecka. Współpracują także reprezentanci zupełnie innych dziedzin – fizyk kwantowy dr Piotr Migdał i informatyk – Tomasz Sierawski. Premiera planowana jest na 18 września w Ośrodku Brama Grodzka w Lublinie, ale pod koniec września będzie go można zobaczyć także w krośnieńskim BWA, które jest partnerem tego przedsięwzięcia. Nasi patroni to portal e-teatr, Crazy Nauka, Kwartalnik Artystyczno-Literacki Fraza, KrosnoSfera

Dom z duszą

Dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, ze środków PZU i Gminy Dukla realizujemy także projekt „Dom z duszą. Książeczka do opowiadania”. Naszym marzeniem jest stworzenie książeczki, która będzie zachęcała do własnych prób opowieściowych. Chcielibyśmy, żeby uwrażliwiała na wartość i piękno starych domów – prywatnego, często niechcianego dziedzictwa. Bohaterką książeczki będzie łemkowska chyża – niema towarzyszka ludzkich losów –radości i smutków. Ilustracje tworzy znakomita graficzka – Ewa Kutylak. Patronem medialnym jest Polskie Radio Rzeszów, KrosnoSfera. Liczymy na to, że publikacja ujrzy światło dzienne już pod koniec sierpnia.

Na lirze

Tymczasem Maciej Harna, muzyk, lider zespołu Matragona, także członek zarządu Fundacji oraz Stanisław Nogaj, lutnik i lirnik ze Starej Wsi, dzięki dofinansowaniu z Powiatu Brzozowskiego rozpoczynają cykl warsztatów lirniczych. To kolejne działanie na rzecz upowszechnienia liry korbowej – instrumentu, który został zrekonstruowany właśnie na Podkarpaciu, przez znanego lutnika i muzykanta Pana Stanisława Wyżykowskiego. Dziś coraz chętniej po lirę sięgają zespoły nie tylko zajmujące się muzyką tradycyjną, także metalowe czy jazzowe. To zasługa także Stanisława Nogaja, który tworzy znakomite często nowocześnie wykończone instrumenty i jest zarazem liderem wielu działań popularyzatorskich.

Zadomowieni w dziedzictwie

Przed nami także projekt krośnieński – „Zadomowieni w dziedzictwie” (dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa). Jego głównym celem jest stworzenie artystycznej dokumentacji fotograficznej starych krośnieńskich kamienic oraz zebranie o nich opowieści. Więcej o projekcie pisze jego twórczyni i koordynatorka, Katarzyna Solińska (więcej o tym projekcie tutaj).

Fundacja nie może więc narzekać na brak zadań. Wszystkie wymienione projekty to wielka przygoda. Uczymy się nowych rzeczy, poznajemy technologie i współpracujemy – mamy nadzieję, że wszystko to przyniesie ciekawe rezultaty. Zapraszamy do współpracy wolontariuszy, artystów oraz liderów, którzy marzą o realizacji własnych społeczno-kulturalnych projektów. Bardzo liczymy także na wsparcie mecenasów, darczyńców. Przypominamy, że darowizny na rzecz organizacji pozarządowych można odliczać od podstawy opodatkowania. Z góry za każde wsparcie dziękujemy!

Joanna Sarnecka

FUNDACJA NA RZECZ KULTURY „WALIZKA”
Podkarpacki Bank Spółdzielczy Oddział w Dukli
97864210962010960944440001 

Fundacja na rzecz kultury Walizka i grupa Opowieści z Walizki
Opowieści okraszone są muzyką na żywo
REKLAMA

Tutaj może znaleźć się Twoja reklama.

Poznaj naszą ofertę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here