II Krośnieński Festiwal Bliskości odbędzie się 30 czerwca 2019r., od 9.00. do 17.00. w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza
Szerzą ideę Rodzicielstwa Bliskości
Krośnieński Festiwal Bliskości to inicjatywa kilku mam, dla których inspiracją jest Rodzicielstwo Bliskości oraz Porozumienie Bez Przemocy. Połączył je temat noszenia dzieci w chustach, który dla każdej z nich jest pasją, praktyką oraz sposobem na życie. Główną ideą Festiwalu jest dzielenie się wiedzą oraz doświadczeniem związanym z ideą bliskości. Tematem, od którego wszystko się zaczęło, jest noszenie dziecka w chuście (Warsztat – nauka wiązania dziecka w chuście grupa początkująca i zaawansowana). Obok niego pojawiają się inne zagadnienia dotyczące wychowania dzieci (Jak przygotować siebie i dziecko gdy pojawia się rodzeństwo oraz (Nie)bunt dwulatka). Jest także coś dla rodziców – dbanie o własną równowagę i emocje (Złość w relacji rodzic – dziecko. Warsztat w nurcie Porozumienia Bez Przemocy). Jest też coś dla kobiet: Po porodzie i co dalej, czyli jak dbać o mięśnie dna miednicy.
Wydarzenie dedykowane jest rodzicom małych dzieci oraz rodzicom spodziewającym się dziecka. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegóły na temat warsztatów oraz możliwość zapisania się pod adresem https://evenea.pl/imprezy/w/m/k/c/krosnienski-festiwal-bliskosci.html.
Drugim filarem Festiwalu jest strefa otwarta, w której znajdą swoje miejsce wystawcy proponujący swoje artykuły wykonywane z pasją, ręcznie, często zindywidualizowane. Sporo miejsca w tej otwartej strefie przeznaczone będzie także dla najmłodszych. Czekają ich kąciki zabaw, strefa relaksu, zabawy z językiem angielskim, games room, a także warsztaty muzyczne. Nowością i ciekawostką będzie Kącik planszówek dla najmłodszych, który udało się przygotować dzięki wsparciu sponsorów.
Przestrzeń dla małych i dużych
Założeniem jest to, aby przestrzeń Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza stała się w tym dniu miejscem spotkań, zawierania nowych znajomości, inspiracji i zabawy. Chcemy tworzyć w Krośnie społeczność rodziców, którzy mogą nawzajem się wspierać, których łączy podobne podejście do tematu rodzicielstwa. Ważnym celem jest także rozpowszechnianie wiedzy na temat bezpiecznego noszenia dzieci w chustach, a także dzielenie się ideami Rodzicielstwa Bliskości oraz Porozumienia Bez Przemocy. Druga edycja Festiwalu skupia się przede wszystkim wokół relacji rodzica i dziecka – zarówno tematy warsztatów, jak i strefa otwarta mają dawać rodzicom możliwość szukania inspiracji oraz wsparcia w tej pięknej i jednocześnie wymagającej roli, jaką jest rodzicielstwo.
Porozumienie Bez Przemocy – moc zawarta w „języku żyrafy”
Czy istnieje recepta na porozumiewanie się z ludźmi w pokojowy sposób? To pytanie było jednym z kluczowych tematów w pracy doktora Marshalla B. Rosenberga, twórcy Porozumienia Bez Przemocy (NVC – Nonviolent Communication), który w swojej wieloletniej pracy szukał sposobu na skuteczne rozwiązywanie konfliktów. Takiego, kiedy człowiek nie potrzebuje sięgać po przemoc (często w formie osądów, krytyki czy żądań), lecz będzie czerpał ze swojej naturalnej, wrodzonej zdolności empatii.
Język żyrafy vs język szakala
Punktem wyjścia w rozważaniach psychologa jest rola języka, jakim posługujemy się w komunikacji z innymi. Do zilustrowania dwóch sposobów porozumiewania się Rosenberg wykorzystał metafory: „język szakala” i „język żyrafy”. Język szakala to ten, w którym sporo jest ocen, czy krytyki, język żyrafy natomiast sięga po naturalną u człowieka zdolność do empatii, słuchania oraz chęci przyczyniania się do dobra swojego i innych, które umożliwia nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktu.
Można uważać, że codzienne kontakty i porozumiewanie się nie mają wiele wspólnego z przemocą, rozumianą jako intencjonalne czynienie komuś krzywdy, jednak często słowa wywołują w nas lub innych ból, ranią, a przede wszystkim uniemożliwiają dalsze bycie w kontakcie, jak mówi Rosenberg „odcinają nas od życia”.
Po pierwsze empatia
W metodzie NVC nie ma niczego nowego, odkrywczego, jest jedynie sięganie do umiejętności znanych ludzkości od lat. To raczej praktykowanie przypominania sobie, że mamy w sobie zdolność współodczuwania, która pozwala nam skutecznie porozumiewać się z samymi sobą oraz innymi ludźmi.
Kiedy zatem mamy do czynienia ze skuteczną komunikacją? Kiedy ta komunikacja jest bez przemocy?
Metoda Porozumienia Bez Przemocy oparta jest na czterech podstawowych krokach w komunikacji, dzięki którym potrafimy obserwować i określać zachowania, okoliczności, a następnie usłyszeć nasze i cudze głębokie potrzeby oraz uczucia. Proces uczenia się języka żyrafy jest bardzo łatwy, oparty na pewnym wzorcu komunikowania się. W miarę jego praktykowania zaczynamy coraz bardziej wsłuchiwać się w swoje oczekiwania oraz potrzeby, dzięki czemu rozwijamy też naszą wrażliwość i uważność na potrzeby innych. Kiedy dostrzeżemy, że za każdym komunikatem lub zachowaniem kryją się konkretne ważne dla człowieka potrzeby i związane z nimi uczucia, możemy zobaczyć nasze relacje w nowym, zupełnie innym świetle.
Porozumienie Bez Przemocy określane jest jako metoda, w której komunikaty zawierające często osąd lub krytykę zastępowane są jasnym wyrażaniem intencji i potrzeb. Jest to jednak coś więcej niż tylko „metoda”. Gdy zaczynamy skupiać się na obserwacji własnych uczuć i potrzeb, otwieramy się na bardzo ważną z punktu widzenia relacji sferę empatii. PBP pomocne jest w każdej dziedzinie życia, w każdym typie relacji: w rodzinie, szkole, instytucjach, poradnictwie i terapii, w negocjacjach biznesowych i dyplomatycznych, a także w różnego rodzaju konfliktach. Proponowana przez Rosenberga metoda jest skuteczna na wielu obszarach oraz uniwersalna między innymi dlatego, że uwzględnia potrzeby wszystkich stron komunikacji. Takie podejście może przyczynić się do wzbogacenia życia każdej jednostki, grupy, czy społeczności. Zmiana formy komunikowania się pociąga za sobą zmianę sposobu myślenia, a to może przekładać się na konkretne działania, które będą zmierzać do współdziałania opartego na empatii.
Rosenberg był założycielem Centrum Porozumienia Bez Przemocy – międzynarodowej organizacji działającej na rzecz pokoju, która rozpowszechnia wiedzę o PBP na całym świecie. Także w Polsce metodą PBP pracują zarówno certyfikowani trenerzy, jak i wielu doświadczonych trenerów oraz nauczycieli. W wielu miastach odbywają się warsztaty oraz powstają empatyczne grupy praktykujące komunikację NVC.
Katarzyna Ukleja
Krośnieński Festiwal Bliskości: https://www.facebook.com/Kro%C5%9Bnie%C5%84ski-Festiwal-Blisko%C5%9Bci-okolice-chusto%C5%9Bwiata-1805383716424269/
Doradca noszenia dzieci Krosno: https://www.facebook.com/Doradca-Noszenia-Dzieci-Krosno-1579451728961208/