Ile kandydatur na prezydenta Krosna?

Rynek Krosna

Zbliżają się wybory samorządowe. Już za około miesiąc, 7 kwietnia, wybierać będziemy nową Radę Miasta Krosna. Tego dnia odbędzie się też pierwsza tura wyborów na prezydenta miasta. Aktualnie ogłoszono dwie kandydatury. Dziś minął termin zgłaszania kandydatów do Rady Miasta. Co wiemy na ten moment? 

Jako pierwsza, 26 lutego, chęć ubiegania się o stanowisko prezydenta Krosna zgłosiła Laura Starowiejska. Początkowo zamierzała startować z poparciem lokalnego, bezpartyjnego, komitetu zbudowanego wokół znanych społeczników i osób działających w organizacjach pozarządowych. Ten plan został jednak pokrzyżowany.

Safe Next Generation – Bezpieczne Pokolenie Obywatelskie to odpowiedź na zakulisowo prowadzone rozgrywki, które niemal doprowadziły do zablokowania startu tej bezpartyjnej kandydatki na urząd Prezydenta Miasta Krosna.

Pełnomocnik wyborczy komitetu, który planował zgłosić kandydaturę Laury Starowiejskiej postanowił pójść własną drogą i jako jedyny członek stowarzyszenia wystartować razem z partiami politycznymi. Nie dał przy tym żadnej gwarancji dla rejestracji komitetu, który stałby się dla niego konkurencją.  Możliwość startu Laury zapewnili jednak działacze ze stowarzyszenia „Bezpieczne Pokolenie Obywatelskie”.

Więcej informacji tutaj:
https://www.krosnosfera.pl/proba-przedwyborczego-faulu-na-kandydatce-na-prezydenta-miasta-krosna/ 

Obecnie Laura Starowiejska jest jedyną osobą, deklarujacą, że zmierzy się z dotychczasowym prezydentem Piotrem Przytockim.
Komitet Safe Next Generation – Bezpieczne Pokolenie Obywatelskie, popierający Laurę Starowiejską zarejestrował listy we wszystkich trzech okręgach wyborczych, co prawdopodobnie już wkrótce da prawo do oficjalnej rejestracji kandydatury. Bezpieczne Pokolenie Obywatelskie zgłosiło po 7 osób w każdym okręgu, czyli łącznie 21 kandydatur.

Kolejność na listach jest alfabetyczna. 

Samorządne Krosno Piotra Przytockiego

Urzędujący do tej pory prezydent Piotr Przytocki wystartował z kampanią wyborczą dosłownie dzień później, 27 lutego. Samorządne Krosno Piotra Przytockiego opublikowało na swoim profilu w mediach społecznościowych nowe zdjęcia oraz film, w którym Piotr Przytocki mówi o planach na nadchodzącą kadencję.

Samorządne Krosno Piotra Przytockiego zgłosiło po 9 kandydatów w każdym okręgu, czyli łącznie 27 osób. To maksymalna liczba dopuszczalna w Krośnie.
Kolejność na listach jest alfabetyczna. 

Część kandydatów to dotychczasowi radni z klubu popierającego prezydenta, w tym między innymi dwóch członków komisji Samorządu, która przygotowała na styczniową sesję Rady Miasta Krosna 12 projektów uchwał dotyczących zmian w Dzielnicach i Osiedlach. Wspomniane projekty w sposób ekspresowy, bez dyskusji, przyjęto w głosowaniach (12 uchwał w 6 minut!). Następnie wszystkie zostały unieważnione przez wojewodę, ze względu na błędy popełnione, przy ich przygotowaniu (więcej mówimy o tym tutaj: https://www.krosnosfera.pl/piotr-dyminski-krosnienskie-dzielnice-i-osiedla-straca-swoje-rady/) . Do ekipy Piotra Przytockiego dołączył też jeden radny, który dotychczas zasiadał w opozycji, jako radny Klubu PiS. 

Prawo i Sprawiedliwość

Do tej pory Prawo i Sprawiedliwość miało 9 radnych w Radzie Miasta Krosna. Formalnie PiS tworzyło opozycję w Radzie Miasta. W praktyce radni PiS głosowali za większością propozycji prezydenta Przytockiego. Do iście teatralnych i nieraz bardzo długich dyskusji (czy wręcz kłótni) dochodziło niemal wyłącznie w sprawach błahych, dotyczących np. nazwy ulicy. Prezydent mógł liczyć na wyrozumiałość wielu radnych opozycji także przy rozpatrywaniu skarg na jego działalność.

Prawo i Sprawiedliwość nadal nie ujawniło kandydatury w wyborach na prezydenta Krosna. W lokalnych politycznych plotkach pojawia się wiele nazwisk, ale działacze żadnego nie potwierdzają. Można się jednak spodziewać, że PiS wystawi kandydaturę i będziemy wybierać spomiędzy przynajmniej trzech osób. 

Koalicja Dla Krosna

To drugi komitet popierający Piotra Przytockiego. Koalicja dla Krosna, to połączone siły członków i sympatyków różnych partii politycznych: PSL, PO, Polska 2050 czy Lewica. W mediach zapowiedziano, że Koalicja nie wystawi własnego kandydata na prezydenta, a poprze Piotra Przytockiego. 

To do tego komitetu przeszedł pełnomocnik, który niemal zablokował start Laury Starowiejskiej. 

KW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy

Ten komitet, to połączone siły Konfederacji (partie ogólnopolskie skupione wokół liderów takich jak Sławomir Mentzen i Grzegorz Braun) oraz z Bezpartyjnych Samorzadowców, czyli inicjatywy tworzonej przez lokalnych włodarzy części gmin. 

Konfederacja ogłosiła, że wystawia po 5 kandydatur w każdym z trzech okręgów wyborczych w Krośnie. Oznacza to, że na pewno nie wystawi kandydata na prezydenta, ponieważ warunkiem minimum jest zgłoszenie przynajmniej po 7 kandydatów w dwóch okręgach.

Kto jeszcze wystartuje w wyborach? Ile będzie kandydatur na prezydenta? Tego dowiemy się wkrótce. 

Pozostałe komitety nie przesłały nam żadnych informacji o swoich zamiarach. Czekamy!

red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content