Czy mieszkańcy chcą się włączać w życie miasta?

Urząd Miasta w Krośnie

Czy krośnianie czują, że mają wpływ na miasto? Czy chcą współdecydować o mieście i czy wezmą odpowiedzialność za swoje decyzje? Jak komunikować się z Urzędem, ale również jak urzędnicy mają komunikować się z różnymi grupami mieszkańców- seniorami, młodzieżą, przedstawicielami biznesu? 

To tylko wybrane pytania, na które ma dać odpowiedź przedsięwzięcie realizowane przez krośnieński magistrat. Wypełnij ankietę i oceń komunikację i współpracę z Urzędem Miasta Krosna.

– Odpowiedź na te pytania to jedno. Drugą rzeczą jest nauczenie urzędników i mieszkańców wzajemnej komunikacji. To musi być dialog – mówi Agnieszka Matuszyńska – Dziewitek z Biura Inicjatyw Społecznych – krakowskiej fundacji, która współpracując z Urzędem, wskazuje obszary wymagające zmian i animuje te zmiany. 

– Dialog to rozmowa, a w niej obie strony muszą wyjść sobie naprzeciw i starać się zrozumieć swoje potrzeby i racje – nie jest tak, że dla którejś jest to łatwiejsze – dodaje.

Należy zauważyć, że władze Krosna zawiesiły praktycznie na dwa lata Budżet Obywatelski, kóry jest znakomitym narzędziem do dialogu i aktywizacji mieszkańców do współdecydowania o mieście. Jest to zarazem jedno z narzędzi dające realne poczucie sprawczości zaangażowanym mieszkańcom. Krośnieński samorząd zatem z jednej strony pozbawia mieszkańców ustawowego prawa do współdecydowania, a z drugiej prowadzi badania nad tym “jak prowadzić dialog” i “czy mieszkańcy chcą współdecydować”. Wyniki takich badań mogą być niezwykle ciekawe. 

We współpracy z krakowskim BIS-em, miasto wskazało osiem grup, z którymi planuje przeprowadzić wywiady – indywidualne i grupowe, które posłużą do określenia potrzeb mieszkańców i ich zaangażowania. Określą też obecną jakość komunikacji i wskażą na możliwe sposoby jej poprawy. Po to także opracowano ankietę, którą można uzupełnić tutaj.

– Chcemy skutecznie komunikować się ze wszystkimi grupami mieszkańców  i rozmawiać na temat ich potrzeb – mówi Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna.
– To jest punkt wyjścia do zaspokojenia tych potrzeb – dodaje prezydent.

Przypomnieć tu należy, że niemal dokładnie rok temu, w czerwcu 2022 pracownicy urzędu zarzekali się, że uchwały przedstawione przez prezydenta Radzie Miasta będą oznaczały zawieszenie Budżetu obywatelskiego tylko na rok. Obecnie okazuje się, że forma, w jakiej zostały przyjęte oznacza zawieszenie na dwa lata. Zagadką pozostaje, dlaczego urzednicy wprowadzali w błąd radnych i opinię publiczną. Czy wynikało to tylko z powodu niskich kompetencji?
– Punktem wyjścia do dialogu z obywatelami powinno być wyjaśnienie takich kwestii oraz przywrócenie samego Budżetu Obywatelskiego. Twierdzenie, że Budżet Obywatelski, czyli konsultowanie 0,5% wydatków miasta z mieszkańcami, to coś szkodliwego dla Krosna, to nie jest postawa sprzyjająca dialogowi, a niestety taką postawę przyjął Pan Prezydent na majowej sesji – komentuje Piotr Dymiński, autor odrzuconego w maju br. wniosku o przywrócenie Budżetu Obywatelskiego.

Aktualnie Miasto chce wypracować metody – praktyki komunikacji z poszczególnymi grupami społecznymi. Różnią się one w przypadku seniorów, młodzieży, młodych rodziców, organizacji pozarządowych czy przedstawicieli biznesu.

– Każda z grup ma inne potrzeby, ale także sposób komunikacji – metody dotarcia, język komunikacji są inne – wskazuje Agnieszka Matuszyńska-Dziewitek. Dane uzyskane z ankiety, bardziej ilościowe, mają być uzupełnieniem wiedzy, jaką uzyskujemy w wywiadach, które prowadzimy.

Kolejnym z celów przedsięwzięcia „Dialog samorządu z interesariuszami (…)”jest zwiększenie poczucia sprawczości wśród mieszkańców. Poczucie, że „mogę coś zmienić” leży u podstaw partycypacji, czyli udziału mieszkańców w kształtowaniu miasta. 

Aby to osiągnąć, krośnieński Urząd planuje warsztaty dla mieszkańców i urzędników a także kampanię informacyjną. Nad wszystkim będą czuwać eksperci z krakowskiej Fundacji.

– Partycypacja społeczna to zaangażowanie, branie udziału mieszkańców we współrządzeniu miastem, kształtowanie swojego otoczenia na wielu obszarach – przestrzennym, ale i społecznym, kulturowym – mówi Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna. –  Wymaga to otwartości z obu stron, ale jest sposobem na wypracowanie miasta, w którym każdy poczuje się u siebie – dodaje prezydent. 

Do tej pory miasto stosowało kilka z metod zaangażowania mieszkańców. Prowadzone były spotkania w dzielnicach i na osiedlach, konsultacje, budżet obywatelski (zawieszony w ubiegłym roku, prawdopodobnie w 2023 także nie odbędą się konsultacje), istnieją różne tzw. ciała dialogu – Rada Pożytku Publicznego, Rada seniorów, kobiet, osób związanych z lokalnym biznesem. Pełnią one rolę doradczą. Funkcjonują także jednostki pomocnicze – Rady dzielnic i osiedli.

– Krosno realizowało do tej pory wiele elementów tzw. drabiny partycypacji. Nie były one jednak usystematyzowane. Pracujemy nad tym, żeby to zmienić, żeby zostały określone standardy partycypacji, które będą mogły być stosowane w przyszłości – mówi ekspertka z BIS-u.

Swoje opinie na temat tego w jaki sposób oceniacie komunikację i współpracę z Urzędem Miasta Krosna oraz w jaki sposób miasto mogłoby je ulepszyć możecie wyrazić w ankiecie. Jej wypełnienie zajmie około 7-10 minut. Ankieta jest anonimowa. Odpowiedzi będą przyjmowane do 21 czerwca 2023 (środa). 

Zachęcamy do udziału w badaniu, to dobra okazja, żeby przekazać Urzędowi swoje uwagi!

>>> Wypełnij ankietę on-line <<<

UM / Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content