Sięgnij po wsparcie – bezpłatne konsultacje psychologiczne, pedagogiczne, coaching lub terapia par dla mieszkańców Krosna!

Utrzymanie zdrowia psychicznego w ostatnim czasie nie jest łatwe. Wpływa na to pandemia, izolacja, obawa o zdrowie bliskich i własne oraz o naszą codzienność: życie, rodzinę i pracę zawodową. Żyjemy w ciągłym poczuciu zagrożenia wywołanym chorobami, konfliktem zbrojnym w Ukrainie, niepewnością jutra. Odczuwamy stres, ponieważ nie potrafimy radzić sobie z własnymi uczuciami oraz w relacjach rodzinnych, przyjacielskich lub zawodowych, zagrożonych silnymi, negatywnymi emocjami.

Zdrowie psychiczne to ogólny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, przekładający się na jego zdolność do rozwoju i samorealizacji. Zdrowie psychiczne to nie tylko brak chorób – na ocenę tego, na ile dobrze radzimy sobie z codziennością, składa się poczucie własnej wartości, odpowiedzialności za swoje życie, decyzje, trudności czy sukcesy oraz zaangażowanie w życie społeczne, pracę, związek.

Jak zadbać o zdrowie psychiczne?

  1. Nauczmy się odpowiednio odpoczywać, aby mieć energię do radzenia sobie ze stresem i przeciwnościami. Bez właściwego odpoczynku szybciej popadamy w stany depresyjne, nerwicowe, pojawiają się różne lęki, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Nie mniej ważne jest zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna, które pomagają nam utrzymać dobrą formę.
  2. Pozwólmy sobie na chwilę obserwacji swoich myśli i emocji, nazwijmy je i nie ukrywajmy. Tłumienie nieprzyjemnych emocji powoduje pojawianie się zmiennych nastrojów, drażliwości, depresji. Nauczymy się, jak je właściwie przeżyć, zrozumieć i sobie z nimi poradzić, by wpływały budująco, a nie rujnująco na nasze życie.
  3. Pielęgnujmy relacje z bliskimi i przyjaciółmi, otwórzmy się, podzielmy emocjami i przeżywajmy wspólnie i dobre, i te gorsze chwile. To relacje sprawiają, że nie czujemy się pozostawieni sami sobie z problemami i dają nam więcej pewności siebie i przekonania, że poradzimy sobie z wyzwaniami.
  4. Zwracajmy uwagę na swoje samopoczucie, nie tylko fizyczne. Jeśli mamy problemy ze snem, apetytem, czujemy niepokój lub rozdrażnienie i ciężko jest nam podejmować jakiekolwiek decyzje lub wykonywać codzienne czynności – poszukajmy odpowiedniej pomocy. Wcześnie zdiagnozowane, niepokojące objawy mogą szybciej ustąpić, jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że coś jest nie tak i otworzymy na wsparcie w poradzeniu sobie z problemem.
  5. Nie bójmy się spotkania z psychologiem czy terapeutą – jeśli coś nas niepokoi lub zwyczajnie nie radzimy sobie sami z poczuciem smutku, atakami paniki lub innymi trudnymi przeżyciami, skorzystajmy z profesjonalnego wsparcia.

Aby umożliwić takie spotkania, w okresie od 1.10.2022 r. do 10.12.2022 r. Fundacja LANKA na zlecenie Miasta Krosna realizuje zadanie „Sięgnij po wsparcie – konsultacje w zakresie zdrowia psychicznego dla mieszkańców Krosna”, zapewniając dostęp do wsparcia psychologicznego, pedagogicznego dla dzieci i rodziców, terapii par, a także coachingu zawodowego lub osobistego. Trwające godzinę, bezpłatne konsultacje umożliwią aktywną pracę nad poprawą samopoczucia lub postawienie wstępnej diagnozy stanu zdrowia psychicznego z informacją o dostępnych możliwościach dalszego wsparcia i/lub leczenia.

Nawet jedna, właściwie i profesjonalnie poprowadzona rozmowa terapeutyczna może pozwolić wyciszyć emocje i obiektywnie spojrzeć na swoją sytuację. Pomoże także podjąć ewentualną decyzję o skorzystaniu z dalszej profesjonalnej pomocy.

Z konsultacji, prowadzonych przez wykwalifikowanych specjalistów, mogą skorzystać osoby zamieszkujące miasto Krosno, zarówno dzieci, jak  i dorośli. Wsparcie jest szczególnie skierowane do:

– osób/rodzin potrzebujących pomocy psychologicznej i terapeutycznej,

– osób/rodzin bezradnych w sprawach opiekuńczo-wychowawczych,

– osób/rodzin doświadczających konfliktów i kryzysów rodzinnych,

– osób/rodzin zmagających się z depresją lub innymi formami zaburzeń psychicznych.

Konsultacje w ramach zadania odbywają się w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy
ul. Grodzkiej 10, pokój nr 1.

– psycholog / psychoterapeuta Anna Skibicka przyjmuje w środy w godzinach 12:30 – 14:30.

– pedagog / psychoterapeuta / terapeuta par / coach / seksuolog Zuzanna Kania przyjmuje we czwartki w godzinach 16:30 – 19:30.

Wsparcie może być udzielane również w formie teleporady.

Na konsultacje można umawiać się telefonicznie pod numerem 887 053 073.

Rejestracja jest prowadzona od pon. do pt. w godzinach 9:00 – 14:00.

Celem zadania jest przeprowadzenie 50 godzin wsparcia psychologicznego, pedagogicznego, w formie terapii par lub coachingu zawodowego i osobistego przez dwie doświadczone specjalistki, pracujące w obszarze poprawy zdrowia psychicznego:

Anna Skibicka jest psychologiem, zajmującym się na co dzień psychoterapią dla dorosłych i dzieci, psychologią dziecięcą oraz psychologią kryzysu. Pomaga w przezwyciężaniu zaburzeń emocjonalnych, trudności w adaptacji do zmian, kryzysów życiowych  oraz problemów w relacjach. Promuje rodzicielstwo bliskości i wspiera matki w radzeniu sobie z emocjami związanymi z ciążą, porodem czy połogiem. Pracuje z rodzicami i nauczycielami, doświadczającymi trudności w relacjach z dziećmi.

Zuzanna Kania jest pedagogiem, psychoterapeutą, coachem, terapeutą par i seksuologiem. Zajmuje się różnorodnymi problemami w sferze relacji partnerskich i małżeńskich. Działa w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, prowadzi również coaching zawodowy i osobisty, pomagający uporać się z problemami wynikającymi z sytuacji w pracy i w życiu prywatnym. W procesie coachingu skupia się na wzmocnieniu oraz wspieraniu osoby w samodzielnym dokonywaniu zamierzonej zmiany w oparciu o własne odkrycia, wnioski i zasoby.

Zadanie publiczne „Sięgnij po wsparcie – konsultacje w zakresie zdrowia psychicznego dla mieszkańców Krosna” zostało powierzone do realizacji Fundacji LANKA i finansowane jest ze środków Gminy Miasto Krosno w obszarze promocji zdrowia psychicznego wśród mieszkańców miasta Krosna.

Fundacja LANKA – organizacja pozarządowa działająca aktywnie na terenie miasta Krosna od 2019 r. W ramach swoich działań zajmuje się realizacją półkolonii letnich i zimowych o szerokiej tematyce i z wieloma atrakcjami, organizacją pikników rodzinnych, wdrażaniem rozwiązań interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych (pandemia, wyzwania związane z przybyciem uchodźców z Ukrainy) oraz realizacją programu „Opieka wytchnieniowa”, polegającego na wsparciu opiekunów osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności – zapewnieniu profesjonalnej opieki nad osobą zależną, dzięki której opiekun może odpocząć i zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

Fundacja LANKA prowadzi na co dzień Przedsiębiorstwo Społeczne LANKA, zatrudniając pracowników zajmujących się przygotowaniem cateringu dla żłobków i przedszkoli, cateringu śniadaniowego i okazjonalnego, prowadzeniem sklepiku szkolnego w Naftówce, a także świadczeniem usług biura rachunkowego, zwłaszcza dla organizacji pozarządowych, oraz usług profesjonalnego sprzątania w biurach, przestrzeniach firmowych lub wspólnotach mieszkaniowych. 

W 2022 roku Fundacja LANKA otrzymała od Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej w kategorii Sukces Rynkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content