Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza na szereg wydarzeń, pośród których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Zapowiada się bardzo inspirujący i kreatywny czas.
Wystawa prac malarskich Kuby Żeligowskiego „Wielkowiejskość”.
Od 1 sierpnia do 20 września 2020 r.
Kuba Żeligowski – Malarz, miłośnik gór i adept taiji, praktykujący od ponad 20 lat. Porzucił wielkomiejskość by propagować wielkowiejskość. Po wielu latach spędzonych w mieście zamieszkał na Podkarpackiej wsi, gdzie znalazł miejsce do życia i tworzenia.
Malarstwo, to dla niego poszukiwanie ciszy – zarówno tej wynikającej z harmonii zmieniającej się przyrody, jak i ciszy wewnętrznej, stanu ducha.
Jego prace są inspirowane naturą. Kondensuje w nich wrażenia, jakie dostarcza świat, starając się uzyskać efekt spokoju i harmonii.
O swoim procesie malarskim mówi: „ Malarstwo to dla mnie nie tylko obrazek, ale i filozofia. Poezja, acz zwięzła i prosta. Sposób na opowieść o życiu i przekaz energetyczny […] Nigdy nie uznaję pracy za skończoną, jeśli nie mam w sobie ciszy. Kończę wtedy z przekonaniem i wiarą, że udało mi się zatrzymać na moment świat, energię czystą, mocną i stabilną.”
Strona internetowa artysty:
https://kubazeligowski.wixsite.com/malarstwo
Fb:
Wielkowiejskość
Wernisaż wystawy w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej:
1 sierpnia 2020
godzina 18:00
Wystawa otwarta do 20 września w godzinach pracy Etnocentrum Wstęp wolny.

Zakątek „Dawniej wszystko grało” 8-9 sierpnia, a w nim:
Sobota 8 sierpnia
10:00 – 11:00 – warsztaty farbowania wełny i lnu metodą tradycyjną – „Roślinne barwy marzeń” / bezpłatne
Poprowadzi je Pani mgr Joanna Półchłopek z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.
Tematyka: historia farbiarstwa, rośliny barwiarskie i ich uprawa, wspólne farbowanie roślinami barwierskimi, czyli rumianem barwierskim i marzaną barwierską.
11:30 – 12:30 – warsztaty farbowania wełny i lnu metodą tradycyjną – „Roślinne barwy marzeń” / bezpłatne
14:00 – 19:00 – wspólne muzykowanie na instrumentach tradycyjnych – „Grajcie skrzypce, grajcie basy” / bezpłatne
Prezentacja, pokaz i nauka gry na instrumentach ludowych (skrzypce, lira korbowa, basy, baraban, cymbały) razem z Kapelą z Przemyskiego. Zapraszamy też innych muzyków do przyłączenia się do nas!
Niedziela 9 sierpnia
10:30 – 12:00 – warsztaty kulinarne ze wspólnym śniadaniem – „Etnoranek” / odpłatne
14:00 – 18:00 – wspólne muzykowanie na instrumentach tradycyjnych i rodzinne warsztaty konstruowania instrumentów z wszystkiego / bezpłatne
15:30 – 17:00 – warsztaty kulinarne – „Smaki dzieciństwa” / odpłatne
16 sierpnia (niedziela)
Spacer zielarski prowadzony przez gości z PWSZ w Krośnie (godzina zostanie podana na naszej stronie i facebooku, niebawem) / odpłatne
godz. 10:00 – Etnoranek, czyli wspólne gotowanie ze śniadaniem
w klimacie retro / odpłatne
godz. 16:00 – Warsztaty kulinarne u Fiony – Chłodnik / odpłatne
21 sierpnia (piątek)
Warsztaty zielarskie prowadzone przez gości z PWSZ Krosno / odpłatne
22 – 23 sierpnia (sobota, niedziela)
Darmowe warsztaty snycerstwa w ramach realizacji projektu ministerialnego Kultura ludowa i tradycyjna 2020 „Start-up w tradycję – cykl warsztatów rzemieślniczych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej”, w tym spotkanie z mistrzem snycerstwa
Czas trwania: 6 godzin (2 spotkania po 3 godz.)

Najbardziej skomplikowaną i wymagającą największej doskonałości formą obróbki drewna było wśród Łemków tradycyjne rzeźbiarstwo artystyczne uprawiane w szeregu łemkowskich wiosek. Ta ludowa sztuka osiągnęła najwyższy stopień rozwoju w niewielkich łemkowskich wioskach Wólka i Bałucianka, położonych niedaleko od miejscowości uzdrowiskowych Rymanów – Zdrój i Iwonicz – Zdrój.
Na warsztatach każdy uczestnik wykona płaskorzeźbę z motywami roślinnymi pod okiem dwóch mistrzów: młodszego i starszego pokolenia. Zajęcia praktyczne zostaną poprzedzone krótkim teoretycznym wstępem, w trakcie którego uczestnicy zapoznają się z techniką, materiałami i narzędziami snycerskimi. Zapisy zakończone. Lista rezerwowa tutaj.
23 sierpnia (niedziela)
Jarmark staroci na placu przed Etnocentrum i na peronie od 8:00 do 12:00.
Ponadto:
– Zajęcia wakacyjne dla dzieci w godzinach 9:30 – 13:30 od wtorku do piątku w lipcu i sierpniu. Koszt 140 zł / tydzień, obowiązkowe zapisy (wolne miejsca jeszcze tylko na ostatni tydzień sierpnia)
– Zwiedzanie Etnocentrum z przewodnikiem/ odpłatne
W godzinach:
-15:30 od wtorku do piątku
-10:30; 12:30; 14:30; 16:30 w soboty i niedziele.
– W każdą niedzielę sierpnia o godzinie 10:30 – Etnoranek, czyli wspólne gotowanie ze śniadaniem w klimacie retro.
Więcej szczegółów na: https://www.facebook.com/etnocentrum/ i https://etnocentrum.pl/pl