Sztuczna inteligencja w BWA

Fundacja na Rzecz Kultury "Walizka" i grupa Opowieści z Walizki zapraszają 28 września (sobota) na godz. 19:00 do BWA w Krośnie (ul. Portiusa 4) na premierę spektaklu narracyjnego "Niewidzialne Miasta 2:0". To pierwszy w Polsce spektakl z udziałem Sztucznej Inteligencji AI.

Fundacja na Rzecz Kultury „Walizka” i grupa Opowieści z Walizki zapraszają 28 września (sobota) na godz. 19:00 do BWA w Krośnie (ul. Portiusa 4) na premierę spektaklu narracyjnego „Niewidzialne Miasta 2:0”. To pierwszy w Polsce spektakl z udziałem Sztucznej Inteligencji AI.

 „Niewidzialne Miasta 2.0” to wspólna podróż naukowca – dr Piotra Migdała i grupy artystów różnych dziedzin: muzyków, artystów wizualnych, opowiadaczek i plastyków, w stronę przyszłości, w kierunku wyobrażonych, acz coraz bardziej możliwych miast, na spotkanie Obcego, którym dziś jest także Sztuczna Inteligencja. Wyruszyliśmy zadać pytania – o język, o sposoby uczenia się, o możliwości współdziałania, wspólnego,  partnerskiego procesu tworzenia. Choć efekty nie są tak spektakularne – AI nie otwiera ust, nie robi min, nie poda nam ręki na powitanie, tak jak mamy to w zwyczaju my. Ale zapytana/e szuka odpowiedzi, kiedy zagajamy historię, próbuje podążyć naszym tropem błyskawicznie orientując się w stylu i nastroju zaproponowanej historii. Można więc powiedzieć, że usiedliśmy razem w kręgu i snuliśmy opowieści. Inspirację stanowiła dla nas niezwykła książka Italo Calvino „Niewidzialne Miasta”. Podążyliśmy w opowieściach szlakiem Marco Polo, a AI, podobnie jak Wielki Chan, który nigdy nie wychodził poza mury swego pałacu i Imperium znał jedynie z opowieści, podjęła wyzwanie i zaczęła swoją opowieść.

Efektem projektu realizowanego ze środków NCK w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” i dofinansowanego ze środków Województwa Podkarpackiego — jest narracyjny performance. Historie inspirowane tekstami Calvino opowiadają: Joanna Sarnecka i Anna Wożniak z grupy Opowieści z Walizki. Niezwykłą, elektroniczną muzykę stworzył Paweł Sulik, muzyk zespołu Kinsky, dziennikarz i filozof. Scenografię stanowią wizualizacje tworzone metodą odtylnej projekcji, które przygotowali: Sylwek Łuczak, Ula Milanowska i Monika Stolarska. Wsparcie choreograficzne zapewniła Sabina Grygolec.

Mamy nadzieję, że spotkanie z Obcym przyniesie nam wspólną refleksję nad naszą własną kondycją, nad zagrożeniami nie ze strony Innego, ale ze strony nas samych, naszej pychy i mroków, które na co dzień skrywamy. Mamy szansę rozpocząć nową opowieść, dobrą, nie kolonialną, przepełnioną uważnością i przynoszącą wiele dobra całej wspólnocie różnych istot. Czy wykorzystamy tę szansę?

Opowieści: Joanna Sarnecka, Anna Woźniak, AI
Muzyka elektroniczna: Paweł Sulik
Projekcje: Sylwek Łuczak, Ula Milanowska, AI
Opracowanie plastyczne: Monika Stolarska
Opieka naukowa: dr Piotr Migdał
Wsparcie: Diana Krawiec

Spektakl dla młodzieży i widzów dorosłych.
Czas trwania: 60 minut.
Wstęp wolny.
Projekt realizowany przez Fundację na Rzecz Kultury „Walizka” został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego. Partnerami projektu są: Mazowiecki Instytut Kultury, Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN, BWA Krosno.

J.S.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content