Zdrowie psychiczne – sięgnij po wsparcie!

Na łamach KrosnoSfery wielokrotnie podejmowaliśmy temat zdrowia psychicznego. Dlaczego jest to tak ważne, aby mówić o tym często i głośno? Rozmawiamy na ten temat z Laurą Starowiejską – Prezeską zarządu Fundacji LANKA oraz Przewodniczącą Krośnieńskiej Rady Kobiet.

KrosnoSfera: Kończy się już realizacja zadania „Sięgnij po wsparcie – konsultacje w zakresie zdrowia psychicznego dla mieszkańców Krosna”.

Laura Starowiejska: Tak – realizowaliśmy je w okresie od 9.11.2023 r. do 22.12.2023 r. jako Fundacja LANKA na zlecenie Miasta Krosna przy współpracy z Krośnieńską Radą Kobiet. Miało ono ważny cel: zapewnienie mieszkańcom Krosna bezpłatnego dostępu do wsparcia psychologicznego, pedagogicznego, terapii par, wsparcia seksuologicznego, a także coachingu zawodowego lub osobistego. Trwające godzinę, bezpłatne konsultacje umożliwiały aktywną pracę nad poprawą samopoczucia lub postawienie wstępnej diagnozy stanu zdrowia psychicznego z informacją o dostępnych możliwościach dalszego wsparcia i/lub leczenia.

K: Udało Wam się pomóc 50 mieszkańcom, zgodnie z założeniem zadania?

LS: Zgodnie z prowadzoną statystyką tak, ale tak naprawdę z konsultacji skorzystały 52 osoby. Mieliśmy przecież możliwość wsparcia w postaci terapii par. Na spotkania przychodzili też rodzice z dziećmi, i choć to dzieci były beneficjentem, to przecież z rodzicami też prowadzono rozmowy.

R: Do konsultacji zaangażowały się trzy specjalistki – Zuzanna Kania, Joanna Baran oraz Katarzyna Staroń – Bęben, Zuzanna i Joanna jako aktywne na terenie Krosna członkinie Krośnieńskiej Rady Kobiet, Katarzyna jako wieloletni psychoterapeuta prowadzący własną Pracownię Psychoterapii ANTE.

LS: Bardzo cieszę się z tej współpracy, ponieważ przebiegała ona niezwykle sprawnie i profesjonalnie. Wszystkie trzy zaangażowane kobiety to osoby o wieloletnim, potwierdzonym doświadczeniu, znane na terenie miasta Krosna z wrażliwości na potrzeby innych oraz ze swoich działań, mających na celu wsparcie osób w kryzysie. Tak dobrane specjalistki pozwoliły na stworzenie naprawdę bogatej, różnorodnej oferty konsultacji, w której każdy mógł odnaleźć dla siebie coś, czego naprawdę w danym momencie najbardziej potrzebował! Przypomnijmy:

Katarzyna Staroń – Bęben jako aktywny psycholog i psychoterapeuta prowadziła konsultacje w tematach związanych z zaburzeniami lękowymi, nastroju, odżywiania, związanych ze stresem i trudnościami emocjonalnymi z powodu różnych życiowych kryzysów. Joanna Baran zaangażowała się w zadanie jako bardzo aktywna w Krośnie i regionie pedagożka szkolna. Specjalizuje się w pracy z dziećmi i młodzieżą w sposób skoncentrowany na rozwiązaniach i uwzględniający ich specyficzne potrzeby i wyzwania, wynikające z rzeczywistości, w której przyszło nam funkcjonować. Miałyśmy okazję być z Joasią na spotkaniu z młodzieżą w Centrum Aktywności Młodzieży na rynku, podczas którego oswajałyśmy ich z możliwościami skorzystania z różnych sposobów na szukanie pomocy i wsparcia. Z kolei Zuzanna Kania jest znaną w Krośnie i regionie (i jedyną póki co!) seksuolożką, zajmuje się również terapią par, a także wsparciem w formie coachingu osobistego i zawodowego. Jak wskazywała w poprzednim artykule, w kontekście wsparcia związków w kryzysie niezwykle ważne jest, aby zareagować na tyle wcześnie, by mieć co ratować!

K: Pełen zestaw różnych możliwości, który pokazuje, że każdy może szukać odpowiadającej swoim potrzebom formy wsparcia. Skąd jednak pomysł na zaangażowanie w takie działanie?

LS: Różne, niezależne badania jednoznacznie pokazują, że na przestrzeni ostatnich lat dramatycznie pogarsza się zdrowie psychiczne Polaków. Jak może być inaczej, kiedy w ostatnich latach stanęliśmy przed koniecznością uporania się nie tylko z własnymi problemami, ale też z tym, co narzucała nam rzeczywistość: najpierw pandemia COVID-19: strach, niepewność, choroba, przymusowe izolacje, rozpad więzi. Potem wojna w sąsiednim kraju, Ukrainie, i związane z tym niepokoje. Pogłębiający się kryzys gospodarczy, inflacja, niepewność zatrudnienia, poczucie chronicznego braku czasu oraz coraz większe nadwyrężanie się w starciu z codziennością. A za tym od razu podąża przewlekły stres, obniżenie nastroju, uczucie niepokoju, zaburzenia snu, aktywności, brak energii, a później cały szereg gorszych trudności, bo już wpływających na relacje z samym sobą, z bliskimi i otoczeniem. Trudno jest w pewnym momencie samemu poradzić sobie z natłokiem emocji przy takiej skali różnych negatywnych bodźców, odbijających się na naszych rodzinach, przyjaźniach, relacjach zawodowych.

K: Dokładnie – w momencie odczuwania silnych, negatywnych emocji związanych z różnymi życiowymi sytuacjami nawet jedna, właściwie i profesjonalnie poprowadzona rozmowa terapeutyczna może pomóc wyciszyć emocje i obiektywnie spojrzeć na sytuację.

LS: Dodałabym, że pozwala również na świadomy wgląd w siebie samego i podjęcie decyzji, czy skorzystać z dalszej, profesjonalnej, krótko- lub długoterminowej pomocy. Często jest tak, że ludzie podchodzą z nieufnością do terapii jako takiej, obawiając się otworzyć, rozmawiać o problemach. Nasze działanie miało przede wszystkim na celu zachęcenie do tego, by SPRÓBOWAĆ. Pójść choć raz, poświęcić samemu sobie chociaż godzinę, wypowiedzieć na głos swoje myśli w bezpiecznym otoczeniu, nazwać emocje i je przeżyć. To pozwala oswoić się z myślą, że wsparcie terapeutyczne może być czymś, co zawróci nas z emocjonalnej równi pochyłej, wprowadzi choć trochę równowagi i wcale nie będzie ingerować w połowę naszego życia, tylko pozwoli na inny ogląd tego, co dzieje się tu i teraz, i najbardziej nam doskwiera.

K: Jak mówi definicja, zdrowie psychiczne to ogólny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, przekładający się na jego zdolność do rozwoju i samorealizacji. To nie tylko brak chorób – ale raczej sposób, w jaki radzimy sobie z codziennością, na który wpływają poczucie własnej wartości, odpowiedzialności za swoje życie, decyzje, trudności czy sukcesy oraz zaangażowanie w życie społeczne, pracę czy też związek.

LS: Ze względu na mnogość tych czynników, warto zwrócić uwagę na to, jak o siebie dbać, aby to zdrowie psychiczne było na poziomie, w którym mamy siły i nam się chce, krótko mówiąc. A żeby to osiągnąć, trzeba zadbać o samego siebie od podstaw: o właściwy odpoczynek, zdrowe odżywianie, ruch i aktywność fizyczną. Nie mniej ważne jest jednak poświęcenie chwili na zastanowienie się, co czujemy w danej sytuacji. Nazwanie swoich emocji, zastanowienie się, z czego w danym momencie wynikają i jak możemy je zdrowo przeżyć. To właśnie tłumienie i ukrywanie przed samym sobą emocji sprawia, że popadamy w stany depresyjne, nerwicowe, mierzymy się z różnymi lękami. A co może nam pomóc? Bezpieczne relacje, które powinniśmy pielęgnować. Z bliskimi, przyjaciółmi – to przy nich możemy się otworzyć, przeżyć wspólnie i te dobre, i te gorsze momenty. Ważne jest, żeby nie czuć się samotnym, pozostawionym z problemami.

Zwracajmy uwagę na to, czy odczuwane dolegliwości fizyczne nie są przypadkiem reakcją organizmu właśnie na tłumione emocje, stres. Jedna czy druga tabletka zamaskuje fizyczny ból, ale nie sprawi, że on zniknie na dobre. Jeśli coś nas niepokoi lub zwyczajnie nie radzimy sobie sami z poczuciem smutku, atakami paniki lub innymi trudnymi przeżyciami, i zaczyna cierpieć na tym cały nasz organizm, skorzystajmy z profesjonalnego wsparcia, nie bójmy się spotkania z psychologiem lub terapeutą. Nawet jedno spotkanie może wprowadzić istotną zmianę!

Zadanie publiczne „Sięgnij po wsparcie – konsultacje w zakresie zdrowia psychicznego dla mieszkańców Krosna” zostało powierzone do realizacji Fundacji LANKA i sfinansowane ze środków Gminy Miasto Krosno w obszarze promocji zdrowia psychicznego wśród mieszkańców miasta Krosna.

Z bezpłatnych konsultacji, prowadzonych przez wykwalifikowane specjalistki, korzystały osoby zamieszkujące miasto Krosno – zarówno dzieci, jak  i dorośli. Zdając sobie sprawę ze skali potrzeb w zakresie wsparcia terapeutycznego, Fundacja LANKA przy współpracy z Krośnieńską Radą Kobiet w przyszłym roku zamierza aktywnie poszukiwać środków na objęcie konsultacjami kolejnych osób, potrzebujących takiej formy pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content