Gmina Krosno rozpoczyna realizację Programu „Opieka wytchnieniowa – edycja 2021”, finansowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z Funduszu Solidarnościowego.
Co to takiego ta opieka wytchnieniowa? – pytamy Laurę Starowiejską, Kierownika Centrum Integracji Społecznej w Krośnie. – Program skierowany jest do członków rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych w znacznym stopniu oraz dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – do tych osób, które będąc odpowiedzialne za funkcjonowanie zależnego od nich człowieka, często nie mają możliwości, by załatwić podstawowe, codzienne sprawy lub po prostu otrzymać sposobność zajęcia się sobą i własnym zdrowiem. – tłumaczy cel programu Laura Starowiejska. Skąd pomysł, aby realizacji programu podjęło się Centrum Integracji Społecznej w Krośnie? – Od 2016 roku prowadzimy dwa kluby seniora, a w ramach realizowanego wsparcia dla osób bezrobotnych na krośnieński rynek pracy wyszło z CIS już kilkanaście osób przygotowanych do świadczenia opieki nad osobami potrzebującymi codziennej pomocy: seniorami, osobami niepełnosprawnymi i dziećmi. Mamy więc zarówno doświadczenie, jak i zaplecze do tego, aby wspomóc kolejne osoby – podkreśla.
Z jakich usług będzie można skorzystać? Przewidziane formy wsparcia przedstawia infografika.
Udział w programie jest całkowicie bezpłatny dla opiekunów i osób niepełnosprawnych – działania finansowane są w całości z Funduszu Solidarnościowego. Limit opieki, z której osoba będzie mogła skorzystać w 2021 r. wynosi w przypadku pobytu dziennego 180 godzin (w okresie maj-grudzień), a w przypadku szkoleń dla opiekunów i specjalistycznego poradnictwa – 20 godzin. Działania realizowane będą przez personel posiadający wymagane w wytycznych programu kwalifikacje i doświadczenie zawodowe w zakresie opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Kierownik CIS dodaje: – Jesteśmy obecnie na etapie zbierania wstępnych zgłoszeń osób chętnych do udziału w programie, a następnie po podpisaniu umowy z Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie przystąpimy do świadczenia opieki wytchnieniowej w formie tzw. pobytu dziennego oraz zaczniemy zbierać zapisy do korzystania ze szkoleń i specjalistycznego poradnictwa.

CIS w Krośnie rozszerza tym samym ofertę prowadzonych klubów seniora. Dzienny Klub Seniora „CAFFE 60+”, mieszczący się na parterze zrewitalizowanego budynku Dzielnicowego Domu Ludowego w Polance, obejmuje stałym wsparciem osoby starsze dotknięte różnymi postaciami demencji, w tym chorobą Alzheimera. Renata Lipińska – Kościółko, instruktor Klubu, przedstawia jego działanie: – Na co dzień od 7 do 16 może przebywać u nas zgodnie z wytycznymi 10 osób, z którymi spędzamy czas obejmując ich opieką, terapią ruchową, manualną, treningiem pamięci. Staramy się zadbać o to, by jak najdłużej utrzymali sprawność i samodzielność, dzięki czemu członkowie ich rodzin mogą nadal funkcjonować zawodowo i mieć czas na załatwianie swoich spraw. Osoby zainteresowane opieką wytchnieniową będą mogły skorzystać ze wsparcia klubu również w innych godzinach w ramach dyżurów popołudniowych i sobotnich. – Znamy wiele sytuacji, w których opiekun ma wizytę lekarską w godzinach popołudniowych albo chciałby w sobotę do południa załatwić tzw. „sprawy na mieście”- wtedy pojawia się problem, kto w tym czasie zajmie się osobą pozostającą pod jego opieką, skoro sama zostać nie może. Wychodzimy naprzeciw takim potrzebom. – dodaje Renata Lipińska – Kościółko.
O drugim Klubie Seniora „Ogród Inspiracji” opowiada jego instruktor, Sylwia Kubal. – Klub prowadzi działania skierowane do aktywnych seniorów. Mimo pandemii i ograniczeń, cały czas staramy się w miarę możliwości organizować zajęcia gimnastyczne w 3 grupach ćwiczeniowych. Udaje nam się też od czasu do czasu okolicznościowo spotkać czy zorganizować wyjazd na niedaleką wycieczkę. Za niedługo Klub będzie pełnił kolejną funkcję, w godzinach popołudniowych od 15 do 19 oraz w sobotnie przedpołudnia zamieniając się w formę świetlicy dla dzieci w ramach opieki wytchnieniowej. – Planujemy dużo różnych ciekawych form spędzania czasu dla dzieci w każdym wieku, połączonych przy okazji z działaniami edukacyjnymi oraz terapią sensomotoryczną odnoszącą się do trudności związanych z autyzmem lub niepełnosprawnością intelektualną. Warunkiem przyjęcia jest posiadanie przez dziecko orzeczenia o niepełnosprawności. CIS chce w ten sposób pomóc rodzicom, którzy potrzebują zapewnić dziecku fachową opiekę, dbając jednocześnie o jego rozwój. – Obecnie, przy ograniczonych kontaktach pomiędzy wnukami i dziadkami z uwagi na zagrożenie koronawirusowe, zapewnienie opieki nad dzieckiem w nagłych przypadkach jest dla rodziców istotnym problemem. Dzięki nam być może będzie im trochę łatwiej. – zauważa Sylwia Kubal.
Kierownik CIS, Laura Starowiejska podsumowuje: – CIS prowadzi od 2013 roku ciągłe działania statutowe na rzecz osób bezrobotnych, a od ponad 5 lat dodatkowo zapewniamy różne formy opieki i/lub aktywności dla osób starszych. Patrząc na rokroczne, duże zainteresowanie naszymi usługami uważam, że daliśmy się poznać jako miejsce przyjazne dla seniorów, z profesjonalną kadrą. Teraz czas na kolejny etap rozwoju – mamy przygotowanie, dobry plan i środki na jego realizację, a także mnóstwo entuzjazmu i energii do działania. Zapraszamy!
Centrum Integracji Społecznej w Krośnie zachęca do kontaktu wszystkich zainteresowanych:
– zapisy do Dziennego Klubu Seniora „CAFFE 60+” – 601 328 784
– zapisy do Klubu Seniora „Ogród Inspiracji” – 601 395 207
– udział w programie „Opieka wytchnieniowa” – 601 395 207, 13 47 43 912
Więcej informacji na stronie internetowej ciskrosno.pl
CIS/red