Wojewoda interweniuje w sprawie uchwały Rady Miasta Krosna

Czy Krosno będzie odmawiało wyłapywania bezdomnych zwierząt, jeżeli nie stanowią one zagrożenia? Powracamy do tematu kontrowersyjnego zapisu w krośnieńskim programie przeciwdziałania bezdomności zwierząt. W związku z podjętą w Krośnie uchwałą interweniował Wojewoda Podkarpacki. 

Podczas marcowej sesji Rady Miasta Krosna podejmowana była uchwała dotycząca Programu Przeciwdziałania bezdomności zwierząt. W ramach „Monitoringu na cztery łapy” zapoznaliśmy się z projektem i zwróciliśmy uwagę na jeden budzący wątpliwości zapis.

Przypominamy: każda gmina ma ustawowy obowiązek przyjęcia programu przeciwdziałania bezdomności zwierząt do końca marca każdego roku. 25 marca tematem zajmowała się Rada Miasta Krosna uchwalając „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Krosna na rok 2022”.

Czy bezdomne zwierzęta będą odławiane?

Zgodnie z ustawą o Ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. , „program przeciwdziałania bezdomności zwierząt”  ma w szczególności obejmować odławianie bezdomnych zwierząt. Odławianie bezdomnych zwierząt w Krośnie jest wymienione jako działanie przewidziane w programie w § 3 Programu , natomiast szczegóły działania reguluje § 5. ust.2 pkt 1. , w którym zapisano, że „Działania w zakresie odławiania bezdomnych zwierząt obejmować będą  przeprowadzenie odławiania zwierząt stwarzających zagrożenie”.

Przy takim zapisie w Programie Straż Miejska działając zgodnie z uchwalonym programem mogłaby odmówić odławiania bezdomnych zwierząt, jeśli uzna, że nie stanowią zagrożenia. W ten sposób zawężono odławianie bezdomnych zwierząt. Byłoby to jednak niezgodne z ustawą, a także samym celem programu (przeciwdziałaniem bezdomności zwierząt).

Temat został poruszony na sesji. Piotr Dymiński w imieniu Fundacji Pasjonauci poprosił o poprawkę do uchwały. Rada Miasta uznała, że nie ma takiej potrzeby. W dyskusji informowano, że każde zwierzę może powodować zagrożenie, zatem, nie ma żadnej potrzeby wprowadzania poprawki.

–  Ustawa o ochronie zwierząt, w Art. 11. 3. reguluje kwestię odławiania bezdomnych zwierząt stwarzających zagrożenie, pozwalając na ich odłowienie, nawet gdy nie ma możliwości zapewnienia miejsca w schronisku. Tym samym, ujęte w ustawie „stwarzanie zagrożenia”, rozszerza obowiązek gminy, dotyczący odławiania bezdomnych zwierząt! Natomiast w krośnieńskim programie to działa odwrotnie, ogranicza się działania w porównaniu do wymogów ustawowych – podkreślają aktywiści realizujący projekt „Monitoring na cztery łapy”.

Wojewoda interweniuje

Wojewoda sprawuje nadzór nad działaniami gmin w zakresie zgodności z prawem. W skrajnych sytuacjach wojewoda może nawet unieważnić całą uchwałę! W przypadku „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Krosna na rok 2022” Wojewoda Podkarpacki rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 29 kwietnia 2022 roku stwierdził nieważność słów: “stwarzających zagrożenie” w § 5. ust. 2 pkt 1.


Na zdjęciu Perełka, która do Krosna przybłąkała się z Pustyn. Złapaliśmy ją na ul. Mickiewicza i oddaliśmy w ręce Straży Miejskiej. Dzięki interwencji, szczęśliwie i bezpiecznie wróciła do domu.

Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content