Szlachetna Paczka, już od 24 lat łączy tych, którzy chcą pomagać, z tymi którzy pomocy potrzebują. Po mimo programów socjalnych, pomocy społecznej, niemal 2,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. To 6,6% populacji naszego kraju, a tylko w 2023 r. liczba tych osób wzrosła o 47%, w porównaniu z rokiem poprzednim. Dane są zatrważające, ale dobrych ludzi, na szczęście nie brakuje i co roku tysiące osób, w Weekend Cudów otrzymuje wymarzone prezenty. Przed nami kolejny taki weekend. Czy wszyscy potrzebujący otrzymają wsparcie?
Szlachetna Paczka działa również w Krośnie. O tym, dlaczego to ważne i jak można pomagać rozmawiamy z Joanną Baran, która wolontariuszką Szlachetnej Paczki jest już od 11 lat oraz z Joanną Śmietaną, która od dwóch lat pełni funkcję lidera rejonu Krosno i okolice.
Redakcja: Od jak dawna działasz w Szlachetnej Paczce i dlaczego akurat tam?
Joanna Baran: Szlachetna Paczka łączy ludzi chcących pomóc innym. Za każdymi drzwiami kryją się inne historie. Szlachetna Paczka jest wyjątkowa, bo niesie ludziom radość i nadzieję w najważniejszym dla nas, przedświątecznym czasie w roku. Wolontariusze działają od lat, a nawet jeśli robią sobie przerwę, ze względu na sprawy osobiste, to zawsze wracają. I zawsze pojawiają się na Weekendzie Cudów by pomóc! Ja pomagam już 11 lat.
R: Na czym polega ta inicjatywa?
J.Ś.: SZLACHETNA PACZKA to program, w którym docieramy do osób i rodzin żyjących w trudnej – niezawinionej- sytuacji. Trudnych sytuacja to nie tylko „ubóstwo” materialne. To także wykluczenie społeczne, brak dostępu do specjalistycznej pomocy, brak odpowiedniej edukacji (np. finansowej).
R: Jak wielu osobom Szlachetna Paczka pomaga w Krośnie?
J.Ś. W tym roku do programu zgłoszonych zostało 257 rodzin, zakwalifikowano 196.
R: W jaki sposób docieracie do potrzebujących?
J.B.: Pieszo, rowerem, komunikacją miejską lub własnym środkiem transportu 🙂 A tak poważnie mówiąc, nawiązujemy współpracę z Ośrodkami Pomocy Społecznej, placówkami szkolnymi, przychodniami. Część zgłoszeń pozyskujemy także od miejscowych działaczy czy przedstawicieli dzielnic, osiedli czy sołtysów.

R: Czego najczęściej potrzebują obdarowywani?
J.B.: Przede wszystkim są to produkty pierwszej potrzeby jak żywność i chemia gospodarcza, ale także drobne jak i duże sprzęty AGD, który ze względu na ograniczone możliwości finansowe nie są wymieniane mimo, że się zepsuły.
R: Jaka potrzeba zapisała Ci się najbardziej w pamięci?
J.B.: Dziwnie to zabrzmi ale była to… trutka na myszy. Wiem, nie brzmi to humanitarnie. Ale rodzina, którą odwiedził wolontariusz mieszkała w małym drewnianym domu, z nieszczelną stolarką drzwiową. Problem z gryzoniami był na tyle poważny, że stanowiło to bardzo duży problem jak i zagrożenie dla zdrowia.

R: Czy w tym roku można jeszcze zostać darczyńcą albo wolontariuszem?
J.B.: Nabór wolontariuszy zakończył się w październiku. Spowodowane jest to potrzebą przeszkolenia nowych wolontariuszy. Darczyńcą można zostać do 13.grudnia i dać komuś nadzieję i radość na te święta.
R: Jak zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki?
J.Ś. Nabór wolontariuszy zaczyna się już w sierpniu. Zapraszamy na stronę Zostań Wolontariuszem Paczki – krok 1 – SuperW. Tam należy wypełnić formularz i w ciągu kilku dni odzywa się rekruter.
R: Jak zostać darczyńcą Szlachetnej Paczki?
J.B.: Co roku na miesiąc przed Weekendem Cudów otwierana jest baza Rodzin, która uzupełniana jest na bieżąco do momentu odwiedzenia ostatnich rodzin. Wchodząc na stronę https://www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny wybieramy województwo i miejscowość gdzie chcemy pomóc. W bazie znajdują się wszystkie zakwalifikowane do projektu Rodziny i po krótce opisane ich historie i potrzeby. Tam można wybrać tę, której chce się pomóc. Zostało jeszcze dwa dni!