Na grudniowej sesji Rady Miasta Krosna, Radni, głosując ponownie nad negatywnym stanowiskiem Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w sprawie petycji Rady i Zarządu Osiedla Tysiąclecia, odrzucili petycję o likwidację opłat parkingowych na parkingu przy ul. Krakowskiej. Dodatkowo, III strefa płatnego parkowania została powiększona o parking przy ul. Kolejowej, na odcinku od ul. Krakowskiej do ul. Wolności. Samorząd Osiedla Tysiąclecia nie zgadza się ze stwierdzeniem, że te decyzje zostały wydane „wychodząc na przeciw potrzebom mieszkańców”.
Przedstawiamy stanowisko Rady i Zarządu Osiedla Tysiąclecia w sprawie wprowadzenia na osiedlu III strefy płatnego parkowania:
Rada i Zarząd Osiedla Tysiąclecia wyrażają swoje głębokie niezadowolenie z powodu odrzucenia petycji i poszerzenia III strefy płatnego parkowania przy ulicy Kolejowej, wbrew oczekiwaniom mieszkańców.
Strefę III płatnego parkowania na parkingu przy ul. Krakowskiej (pomiędzy ul. Naftową i Kolejową) wprowadzono uchwałą z sierpnia 2023 roku. Tej decyzji nie konsultowano ani z Radą Osiedla, ani z mieszkańcami. Mieszkańcy wyrazili swój sprzeciw kontaktując się z Radą Osiedla oraz na spotkaniu ogólnym mieszkańców Osiedla Tysiąclecia z udziałem Prezydenta Miasta Krosna.
Rada i Zarząd Osiedla zwróciły się z petycją w sprawie wyłączenia parkingu przy ul. Krakowskiej (pomiędzy ul. Naftową i Kolejową) z III strefy. Wskazaliśmy, że płatne parkowanie w tym miejscu nie ma uzasadnienia, ponieważ ten parking nie wymaga wymuszania rotacji pojazdów.
Do tej pory nikt z władz miasta nie udzielił nam informacji, na jakiej podstawie uznano, że na przedmiotowym parkingu konieczne jest wymuszanie rotacji pojazdów. O tym, że zawsze były tu wolne miejsca, świadczy korzystanie z tego parkingu przez autokary dowożące dzieci i młodzież do RCKP. Obecnie na parkingu brak jest wyznaczonych miejsc dla autokarów. Nie uchwalono też opłat parkingowych od autokarów, co oznacza, że sierpniowa uchwała Rady Miasta będzie generowała kolejny problem.
Nasza petycja poddawana była pod głosowanie dwukrotnie, przy czym Radni głosowali nad “przyjęciem negatywnego stanowiska komisji”. W listopadzie 2023 radni zagłosowali przeciwko stanowisku komisji. To jednak nie zostało uznane za rozstrzygnięcie, a projekt uchwały przedstawiono radnym ponownie w grudniu (tożsamy projekt, na podstawie tej samej opinii, z informacją w uzasadnieniu, że składany jest ponownie). Praktycznie wykluczono możliwość pozytywnego rozpatrzenia naszej petycji, ponieważ przyjęcie stanowiska komisji oznacza odrzucenie petycji jako bezzasadnej, a odrzucenie stanowiska komisji interpretowane jest jako “brak rozstrzygnięcia”, a nie uznanie petycji za zasadną.
Sytuację pogorszyło przegłosowanie w grudniu 2023 roku powiększenia strefy o odcinek ul. Kolejowej, od ul. Krakowskiej do skrzyżowania z ul. Wolności. Wydział Drogownictwa Urzędu Miasta twierdzi, że to “wyjście naprzeciw potrzebom mieszkańców”. Jednak, jak wspomnieliśmy, w tej sprawie nie dokonano żadnych konsultacji, zatem nie ma podstaw, do stwierdzenia, że potrzebą mieszkańców jest właśnie powiększanie strefy. Mieszkańcy przy każdej okazji wyraźnie wypowiedzieli się za likwidacją III strefy w tej części Osiedla Tysiąclecia. Przypominali też o obietnicy Pana Prezydenta, że parking wybudowany w miejscu parku, zawsze będzie dla mieszkańców darmowy. Według uzasadnienia uchwały, dzięki poszerzeniu strefy, mieszkańcy dwóch bloków zyskają uprawnienie do zakupu preferencyjnych abonamentów. Tymczasem, według naszej wiedzy mieszkańcy/firmy spod tych adresów i tak kupowali preferencyjne abonamenty. Najwyraźniej poszerzenie strefy stanowi uzupełnianie luki prawnej, którą miała uchwała z sierpnia, a nie spełnianie “potrzeb mieszkańców”.