Szpital w Krośnie, czyli presja ma sens!

Mieszkańcy Krosna odnieśli wspólny sukces! Miała w tym udział Krosnosfera, Fundacja  “Pasjonauci” i przepisy KPA, ale naprawdę ogromne podziękowania należą się radnemu Sejmiku Bronisławowi Baranowi oraz portalom internetowym: Krosno112.pl, krosnocity.pl i korsosanockie.pl. 

Sytuacja w szpitalu, szczególnie na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym pogarszała się niemal z miesiąca na miesiąc. Brakowało personelu, pracownicy byli wyczerpani i przemęczeni, a kolejki pacjentów tylko się wydłużyły. 


W styczniu doszło do bardzo brutalnego ataku na pielęgniarkę. Z informacji, które udało się uzyskać, wynika, że agresora obezwładniać musiało aż sześć osób. 

Przy tym okazało się, że cały szpital przez trzy lata pozbawiony był ochrony.
To nie są żarty, w szpitalu jest cenny sprzęt, są osoby, które mogą zagrażać sobie lub innym, są kasy, jest też “magazyn narkotyków” w aptece! Tymczasem obiekt był całkowicie pozbawiony ochrony. 

Fundacja „Pasjonauci”, jako organizacja strażnicza, pełniąc rolę “obywatelskiej kontroli władzy” zaczęła badać sprawę. w tym samym czasie Polska wstrząsnęło morderstwo, którego ofiarą padł ratownik medyczny, w czasie udzielania pomocy. 

Stwierdziłem, że nie można czekać na podobna tragedię w Krośnie – komentuje Piotr Dymiński, prezes Fundacji Pasjonauci – Nie badając dalszych szczegółów złożyłem skargę do Marszałka Województwa (krośnieński szpital podlega Marszałkowi w Rzeszowie), z apelem o niezwłoczne działanie. Informację o skardze otrzymały lokalne media, Prezydent Miasta, Komisja Zdrowia Rady Miasta.

Skarga została złożona 5 lutego. Kontakt z Rada Miasta spowodował, ze dowiedzieliśmy się o tym, że równolegle do Marszałka zwracali się miejscy radni. Ich pismo zwracało uwagę na inne aspekty problemów szpitala:  “Radni tracą cierpliwość”, ale także dotyczące SOR i Opieki Nocnej i Świątecznej. 

Skontaktowałem się też z Bronisławem Baranem, radnym Sejmiku z naszego okręgu. Zgodnie z przepisami, to właśnie Sejmik rozpatruje skargi takie, jak moja – dodaje Piotr Dymiński 

Sprawę, oprócz KrosnoSfery, nagłośniły portale: krosno112.pl, krosnocity.pl, korsosanockie.pl. Tak, szpital Wojewódzki w Krośnie obsługuje kilka powiatów, to sprawa także mieszkańców Sanoka. Dziękujemy, Sąsiadom za zainteresowanie i wsparcie!

Pan radny Baran jest byłym zastępcą Prezydenta Krosna, w tym przez wiele lat zajmował się działaniami związanymi między innymi z ochroną zdrowia mieszkańców. Temat jest zatem bliski jego doświadczeniu zawodowemu.  

Bronisław Baran zaangażował się, aby Sejmik potraktował temat bardzo poważnie. Pan radny zbierał informacje od mieszkańców o funkcjonowaniu szpitala. W tym temacie Pan Baran współpracował z Biurem Innowacji Społecznych (nowa jednostka w UM Krosna), a także z radami Dzielnic i Osiedli Krosna. Bronisław Baran poruszał temat w Rzeszowie, spotykał się też z dyrektorem Szpitala.

Jest efekt!

Szpital ma ochronę. W newralgicznych miejscach zamontowano alarmy obsługiwane przez licencjonowana firmę. Zamontowano też ukryte przyciski alarmowe, do wzywania ochrony. Nie powiemy Wam gdzie, ale są. 

Na samym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym zwiększono zatrudnienie. Od kwietnia zatrudniono cztery osoby jako ratowników/pielęgniarki SOR. Są to osoby z doświadczeniem zawodowym, w tym znają krośnieński SOR np. z praktyk, lub pracy w poprzednich latach. Planowane jest też zatrudnienie kolejnej osoby od lipca.
To istotne, ponieważ praca na SOR nie należy do łatwych, a rozpisywanie dyżurów, tak by na zmianie nie pracowały wyłącznie osoby nie znające jeszcze oddziału byłoby komplikacją, przynajmniej w pierwszych tygodniach – dodaje Piotr Dymiński. 

Podziękowania

“Dziękujemy za ogromne zaangażowanie Panu Radnemu Sejmiku, Bronisławowi Baranowi, dziękujemy Komisji Zdrowia Rady Miasta Krosna, Panu Zbigniewowi Kubitowi, Przewodniczącemu Rady Miasta Krosna. Dziękujemy mediom: Krosno112.pl, KrosnoCity.pl i korsosanockie.pl. Składamy podziękowania także dla Biura Innowacji Społecznych, kierowanego przez Pana Michała Żelechowskiego oraz Radom Dzielnic i Osiedli Krosna, które włączyły się w oddolne działania. Ogromne zaangażowanie mieszkańców i mediów poruszyło władzę! Dziękujemy Dyrektorowi Szpitala, Panu mgr Leszkowi Kwaśniewskiemu za szybkie rozpoczęcie działań, na rzecz poprawy warunków udzielania i jakości świadczeń. 
W imieniu Fundacji Pasjonauci, Piotr Dymiński”.

Przypominamy:
Fundacja Pasjonauci, działa miedzy innymi na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, praw obywatelskich, a także edukacji obywatelskiej.
Poza skargami, narzędziami prawnymi obywateli są też petycje i wnioski.
Rok temu, w Krośnie gościliśmy Alinę Czyżewską, która przekonuje, że wiele nieprawidłowości w Polsce zaczyna się …od szkół. Wkrótce kolejne informacje na temat naruszania praw młodych ludzi, właśnie w szkołach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content