ŚWIET(L)NE MIASTO KROSNO

Świet(l)ne Miasto Krosno to wydarzenie, które z roku na rok przyciąga coraz więcej osób ceniących połączenie nauki i sztuki. To także okazja, by poznać historię i zastanowić się nad przyszłością Krosna – miasta światła, przemysłu i nauki. Na gości wydarzenia czekać będą tematy związane z dziedzictwem przemysłu naftowego regionu, połączone z nowoczesnymi technologiami i twórczymi działaniami edukacyjnymi. Strefy nauki, eksperymentów, robotyki, warsztaty artystyczne i gry planszowe, a także pokazy i koncerty sprawią, że każdy uczestnik – bez względu na wiek – znajdzie coś dla siebie. 27 lipca 2025 zapraszamy na krośnieński rynek.

W ostatnią niedzielę lipca rynek Krosna ponownie stanie się miejscem spotkania nauki, światła i muzyki. Wydarzenie upamiętniające zapalenie pierwszej na świecie ulicznej lampy naftowej – dokonanie Ignacego Łukasiewicza – wpisuje się w kalendarz lokalnych obchodów od ponad dekady. Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednie, łączy w sobie elementy edukacyjne, artystyczne i rodzinne.

PROGRAM

NAFTOWE SPACERY PO KROŚNIE

ŚWIET(L)NA TRASA KOLEJKI CDS z przewodnikiem 

Godz. 11.00, 12.00, 13.00

Odjazd przystanek MKS, ul. Staszica

ODKRYWANIE PODKARPACKIEJ NAFTY I GAZU

Godz. 16.00-20.00

Prezentacja firm przemysłu nafty i gazu | Prezentacje, zabawy dla najmłodszych | Symboliczne pasowanie na górnika-naftowca | Konkursy wiedzy o Ignacym Łukasiewiczu

[Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, SITPNiG, EXALO Drilling S.A, ORLEN TECHNOLOGIE S.A, ORLEN S.A Oddział PGNIG w Sanoku, Instytut Nafty i Gazu]

MOBILNE LOBARATORIUM NAUKOWE „NAUKA W DRODZE”

Godz. 16.00-20.00

[Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza]

WARSZTATY NAUKOWE

Godz. 16.00-20.00

Suchy nie mokry | Eko porządki | Powietrzne sztuczki

[Czary Mary Eksperymenty]

STREFA MAJSTERKOWICZA

Godz. 16.00-20.00

Majsterkowanie, malowanie wiertarką

[Fundacja AS KIER]

WARSZTATY ARTYSTYCZNE Z RCKP

Godz. 16.00-20.00

Nowoczesne naszywki tradycyjną grafiką | Świetlne domki | Witrażowe zakładki

[Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie]

STREFA GIER PLANSZOWYCH RCKP

Godz. 16.00-20.00

Gry planszowe, gry edukacyjne

[Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie]

11. KONKURS PLASTYCZNY „ARTYSTYCZNE PODCIENIA”

Godz. 16.00-19.00

Konkurs plastyczny

[Fundacja dla Sztuki w Krośnie]

SPOTKANIE Z KROŚNIEŃSKĄ KRÓTKOFALARSKĄ SIECIĄ RATUNKOWĄ

Godz. 16.00-20.00

Prezentacja sprzętu łączności radiowej | Działania z wykorzystaniem łączności radiowej – przesyłanie obrazów, ustalanie położenia, realizacja łączności okolicznościowych

[Krośnieńska Krótkofalarska Sieć Ratunkowa]

MAGIA MIASTA – STYLIZOWANA FOTODRUKARNIA

Godz. 16.00-20.00

Akcja happeningowa – klimatyczna pamiątka

[Magia Miasta ART]

STANOWISKA NAUKOWO-WARSZTATOWE PANS

Godz. 16.00-20.00

Świetlne ślady i kreatywne lampiony | „Z LED-em za Pan Brat”

[Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie]

PRACOWNIA ROBOTYKI LEGO

Godz. 16.00-20.00

Warsztaty, prezentacje

[RoboCamp Krosno – Mali Konstruktorzy]

SCENA

17.00 | Pokazy naukowe – Czary Mary Eksperymenty 

18.00 | Koncert „Motyle piosenki polskiej” – Anna Żebrowska 

19.30 | Wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Artystyczne Podcienia” 

20.00 | Koncert Miejskiej Górniczej Orkiestry Dętej

21.00 | Po koncercie PRZEMARSZ POD POMNIK I UROCZYSTE ROZPALENIE LAMPY NAFTOWEJ PRZY POMNIKU IGNACEGO ŁUKASIEWICZA W 172. ROCZNICĘ ROZPALENIA LAMPY NAFTOWEJ

O WYDARZENIU

Na uczestników wydarzenia czekają mobilne laboratoria naukowe, warsztaty edukacyjne i zajęcia plastyczne. Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza zaprosi do mobilnego laboratorium „Nauka w drodze”, a Czary Mary Eksperymenty poprowadzą warsztaty chemiczne i fizyczne, zakończone pokazem na scenie. Odwiedzający będą mogli poznać działalność firm związanych z przemysłem naftowym i gazowniczym – w specjalnej strefie edukacyjnej pojawią się m.in. Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie, Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce, ORLEN, Instytut Nafty i Gazu, SITPNiG i EXALO Drilling S.A. Nie zabraknie tam konkursów wiedzy o Łukasiewiczu, atrakcji dla najmłodszych oraz symbolicznego pasowania na górnika-naftowca.

W programie również pokazy robotyki i warsztaty konstrukcyjne z RoboCamp Krosno – Mali Konstruktorzy, strefa kreatywnego majsterkowania i malowania wiertarką prowadzona przez Fundację AS KIER oraz działania edukacyjne przygotowane przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Krośnie – m.in. warsztaty tworzenia świetlnych lampionów i projektów z wykorzystaniem technologii LED.

Zainteresowani historią komunikacji będą mogli odwiedzić stoisko Krośnieńskiej Krótkofalarskiej Sieci Ratunkowej – z prezentacją sprzętu, przesyłaniem obrazów i łącznościami okolicznościowymi. Na młodszych uczestników czekają konkurs plastyczny „Artystyczne Podcienia” (Fundacja dla Sztuki w Krośnie), warsztaty artystyczne, a także strefa gier planszowych i edukacyjnych Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. Nie zabraknie również atrakcji w przestrzeni miejskiej – w ramach akcji „Magia Miasta” będzie można wykonać stylizowane zdjęcie z wykorzystaniem techniki fotodruku w formie klimatycznej, pamiątkowej gazety.

Przed- i popołudnie warto zarezerwować na „Świet(l)ną trasę” – tematyczne spacery po mieście. Z kolejki CDS będzie można wysłuchać opowieści o miejscach związanych z Ignacym Łukasiewiczem i historią przemysłu naftowego w regionie.

Na scenie wystąpi Anna Żebrowska z koncertem „Motyle piosenki polskiej”. Tradycyjnie też zagra Miejska Górnicza Orkiestra Dęta pod dyrekcją Wiesława Wojnara, a uroczystość zwieńczy przemarsz pod pomnik Ignacego Łukasiewicza i symboliczne zapalenie lampy naftowej – w 172. rocznicę wydarzenia, które dało początek przemysłowi naftowemu.

RCKP/red.
fot. Michał Maślany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content