Strefa Młodych w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

W bibliotece przy ul. Wojska Polskiego 41, przy współpracy z młodzieżą powstała przestrzeń, w której młodzi ludzie będą mogli odpocząć, pograć w gry, poczytać książki, wziąć udział w warsztatach, korepetycjach i szkoleniach. Ale przede wszystkim, będą mogli tam nawiązywać relacje, realne, niewirtualne relacje.

Strefa powstała w ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Moje miejsce”, finansowanego przez Save the Children International oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt ma na celu wsparcie młodzieży z Polski i Ukrainy. Chodzi o to, żeby młodzież lepiej umiała odnaleźć się w szkole, a w przyszłości na rynku pracy. Ważne jest, żeby nabywali potrzebnych kompetencji, ale również, a może przede wszystkim żeby potrafili czuć się dobrze sami ze sobą, żeby nawiązywali przyjaźnie. To właśnie po to, powstała Strefa Młodych. Ma to być tzw „trzecie miesjce”, gdzie oprócz domu i szkoły, młodzież może realizować swoje potrzeby. Będzie to przestrzeń do odpoczynku, ale także do rozwoju. W planach jest organizacja spotkań z doradą zawodowym i psychologie.

Z myślą o młodzieży, realizowany będzie projekt Akademia Kompetencji Przyszłości, w trakcie którego, młodzi ludzie będą uczyć się komunikacji, współpracy, krytycznego myślenia i rozwijać swoją kreatywność. Następnie będą wymyślać i realizować działania, które zostaną dofinansowane.

W Strefie Młodych będą odbywały się m.in zajęcia z metody Team Up. Jest to metoda opracowana przez UNICEF, która za pomocą zajęć ruchowych wspiera zarządzanie emocjami, radzenie sobie w codzienności, nawiązywanie przyjaźni – opowiada Agata Warywoda – pracownica biblioteki i „mama” Strefy Młodych, jak nazywa ją młodzież.

Ta przestrzeń ma być, przede wszystkim miejscem, do którego młodzi ludzie będą mogli przyjść i być sobą – dodaje.

Strefa Młodych to przede wszystkim ludzie

Młodzież brała aktywny udział w tworzeniu strefy. Współdecydowała o wystroju, kolorach ale również wykonywała część prac. Najbardziej spektakularnym efektem tych prac, jest mural, który powstał na ścianie w Strefie Młodych.

Przy realizacji działań dla młodzieży pracuje m.in Kateryna Statsenko, ukraińska dziennikarka, która wraz z grupą innych osób ze wschodniej Ukrainy, przyjechała do Krosna w 2022 r.

Według mnie, ważną częścią projektu, jest to, że młodzież pracowała przy powstaniu tego miejsca, że zobaczyli, że nie ma nic od razu, że żeby był efekt, jest potrzebny czas i praca – mówi Kateryna Statsenko.

Młodzież malowała mural, robiła fotele, wybierała gry i książki, które znalazły się w Strefie Młodych. Młodzi ludzie planowali, co trzeba kupić, gdzie, i co jeszcze jest potrzebne. Ustalali listę zakupów i później szukali w Internecie tych rzeczy – dodaje.

Moja praca tutaj polega głownie na tłumaczeniu z języka polskiego, na język ukraiński. Przekazuję również rodzicom dzieci z Ukrainy informacje, o tym miejscu, o działaniach dla młodzieży. Mieszkam z grupą ponad 100 osób z Ukrainy, pracuję też w szkole, więc mam możliwość, żeby osobiście opowiedzieć innym rodzicom, nie tylko jako pracownik, ale też jako mama, bo moje dzieci również uczestniczą w tych działaniach – opowiada Kateryna. Zachęcam młodzież do przychodzenia tutaj. Żeby Twoje życie miało sens, to trzeba mieć relację z innymi ludźmi i ta relacja musi być na żywo. Oczywiście, nie mam nic przeciwko relacjom w Internecie, ale trzeba również wyjść, spotkać się z innymi ludźmi, pogadać. Można nawet nic nie robić, można nudzić się, ale razem.

Szczegóły na temat funkcjonowania Strefy Młodych znajdziesz na stronie internetowej biblioteki oraz na FB: https://www.facebook.com/KBPKrosno

Pasjonauci

Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content