Skarga na kosiarki

Krosno: znany botanik bije na alarm!

Łukasz Łuczaj protestuje przeciwko nadmiernemu i przedwczesnymi koszeniu w Krośnie. W szczególności broni bardzo cennego przyrodniczo Starego Cmentarza przy ul. Krakowskiej.

Łukasz Łuczaj to pochodzący z Krosna polski botanik, doktor habilitowany nauk biologicznych, wykładowca akademicki, kierownik Zakładu Botaniki Uniwersytetu Rzeszowskiego, popularyzator nauki, wideobloger i działacz na rzecz ochrony przyrody, autor publikacji na temat dzikich roślin jadalnych. Jest zaangażowany w działania na rzecz ochrony przyrody na Podkarpaciu. Działa m.in. na rzecz ochrony rzek przed regulacją. Stworzył mieszanki nasion łąkowych, które umożliwiają samodzielne tworzenie kwietników z występujących w Polsce, niejednokrotnie zagrożonych gatunków. Od lat apeluje też o ograniczenie koszenia traw w miastach. Tym razem zbulwersowało go przedwczesne koszenie w Krośnie. 

Skoszono połowę powierzchni Starego Cmentarza w Krośnie. Gdzie rosną dywany zawilców i kokoryczy i innych roślin leśnych. Jeszcze kilkanaście lat temu były tam łany niezapominajki leśnej. Niestety prowadzone od kilku lat przedwczesne koszenie powoduje zanik flory leśnej – alarmuje na fb Łukasz Łuczaj.

W tym roku wykoszono cmentarz wyjątkowo wcześnie bo 13 maja. Łukasz Łuczaj podkreśla, że przecież mamy opóźnioną wiosnę.


– Normalnie można robić siano z zawilców, gajowców i kokoryczy. Kim trzeba być żeby bezdusznie wejść do parku z runem leśnym i bezmyślnie tak przedwcześnie to kosić. Kiedyś na cmentarzu było pełno narcyzów, też zanikły z powodu koszenia w maju. Taki teren mógłby być spokojnie koszony po 1 czerwca – denerwuje się botanik. 

Na tym nie koniec. Łukasz Łuczaj oficjalnie przesłał skargę do Urzędu Miasta. Oto jej fragment:

“Stary Cmentarz w Krośnie jest pięknym parkiem leśnym z ciekawą florą m.in. zawilec gajowy i żółty, gajowiec żółty, kokorycz pełna, bodziszek żałobny, niezapominajka leśna,żywokost bulwiasty, ziarnopłon wiosenny i in. Jeszcze kilkanaście lat temu runo parku prezentowało się wyśmienicie, a cały cmentarz pokryty był łanami niezapominajki leśnej. Od kilku lat widzę jednak regres flory spowodowany przedwczesnym wykaszaniem w maju. Teren o tej florze może być koszony w czerwcu co pozwala na samoczynne przejście zawilca i kokoryczy w spoczynek i obsianie niezapominajki. Zauważyłem że dzisiaj wykoszono połowę cmentarza – 13 maja – kiedy wiosna jest opóźniona o tydzień.

Może to spowodować dalszą eksterminację flory. Niestety skoszono płat z najciekawszą florą. Bardzo proszę o powstrzymanie koszenia drugiej części cmentarza do 1 czerwca i w przyszłych latach opóźnienie koszenia właśnie do tego terminu”.

Łukasz Łuczaj przypomina też swój film nt. flory Starego Cmentarza:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content