Strona główna Od Redakcji Ach co to był za rok

Ach co to był za rok

66
0
Fundacja Pasjonauci i KrosnoSfera skończyły roczek. Podsumowujemy co udało się zrobić w 2109r.
A co przyniesie kolejny rok?

Rozpoczęliśmy drugi rok działalności Fundacji Pasjonauci i drugi rok wydawania KrosnoSfery. W 2019 roku nasze czasopismo ukazało się aż 22 razy. To oznacza, że dostarczamy gazetę niemal zawsze co dwa tygodnie, za wyjątkiem sytuacji związanych np. z przerwami świątecznymi.

W 2019 roku KrosnoSfera nieoczekiwanie stała się ostatnim tytułem prasy lokalnej w Krośnie. Swoją działalność zawiesiło „Nowe Podkarpacie”, w którym wydawany był dodatkowo „Kurier Krośnieński”. Zaproponowaliśmy samorządowi przeniesienie „Kuriera” jako wkładki do KrosnoSfery, ale niestety kuriera nie będzie.

Przez cały 2019 rok KrosnoSfera wspierała akcje i zbiórki charytatywne. Szeroko informowaliśmy np. o Charytatywnym Maratonie Pływackim, Nocnej Jeździe Ratowników, Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy, czy o licznych charytatywnych spotkaniach z grami planszowymi. Z duma promowaliśmy akcje krwiodawstwa i dawstwa szpiku organizowane przez studentów PWSZ w Krośnie. Propagowaliśmy nie tylko pomoc dla ludzi, w KrosnoSferze znalazł się „kącik adopcyjny” i miejsce na akcje na rzecz zwierząt: kotów, psów, jeży…

Promowaliśmy zdrowy tryb życia i sport. W KrosnoSferze mogliście znaleźć porady dietetyczne i zdrowotne, a także relacje z sukcesów młodych sportowców. Szczególną uwagę poświęciliśmy fenomenalnej Akademii Piłkarskiej Beniaminek Krosno, ale mogliście przeczytać tez o sukcesach w innych, mniej znanych, dyscyplinach jak strzelectwo czy karate.

Jako redakcja KrosnoSfery mieliśmy zaszczyt objąć patronatem medialnym wiele niezwykłych wydarzeń. KrosnoSfera patronowała 4 Young Arts Festival oraz Festiwalowi Sztuk Alternatywnych „Strachy”. Zapowiedzi wydarzeń artystycznych i kulturalnych opatrzone są na ogół charakterystyczną „pieczątką” z napisem ”Zdarzyło się jutro”.

W sierpniu wspólnie z Muzeum Podkarpackim i skansenem w Trzcinicy zorganizowaliśmy „Wehikuł Czasu”. Mieszkańcy Krosna i okolic wraz z Pasjonautami wybrali się w „podróż w czasie” do starożytnego grodziska, gdzie odbywał się coroczny Festiwal Archeologiczny „Dwa Oblicza”.

Zainteresowaniem czytelników cieszą się także nasze publikacje dotyczące historii miasta i jego zasłużonych mieszkańców.

W KrosnoSferze poruszamy ważne sprawy Krosna, w tym informacje z życia samorządu. Te materiały zwykle opatrzone są charakterystycznym wizerunkiem „pieska z lupą”, w nawiązaniu do działalności tzw. „watchdogów”, „psów strażniczych społeczności”. Niejako w konsekwencji przyglądania się samorządowi, wystąpiliśmy z petycją do władz Krosna w sprawie obrony „Parku Jordanowskiego” przy ul. Grodzkiej. Poprosiliśmy w niej, by raczej powiększyć park, zamiast go pomniejszać z powodu budowy drogi. Petycję poparło swoimi podpisami blisko 1000 osób. Obecnie czekamy na jej rozpatrzenie.

Od początku utrzymujemy nakład 10000 egzemplarzy. W tej chwili wydaje się to nieco zbyt niska liczba w porównaniu do zainteresowania, tym bardziej, że czytelników mamy nie tylko w samym Krośnie, ale i okolicznych gminach.

Przygotowanie i dostarczenie gazety nie jest zadaniem łatwym. Wymaga to ciężkiej pracy kilku osób, a także nakładów finansowych. Wsparcie od sponsorów nie pozwala pokryć wszystkich kosztów. Niestety dużym problemem jest niesłowność  i niedotrzymywanie terminów przez przedstawicieli niektórych firm. Niezbędna okazuje się pomoc darczyńców Fundacji. To dobrowolne wpłaty od osób, które zechciały wesprzeć misję Pasjonautów pozwalają na kontynuowanie wydawania gazety. Każdy darczyńca Fundacji „Pasjonauci” otrzymuje w podziękowaniu „Pocztówkę Mocy”.

KrosnoSfery nie byłoby go bez zaangażowania osób, które poświęcają swój wolny czas żeby ją tworzyć. Nie byłoby jej również bez wsparcia sponsorów. Dziękujemy szczególnie firmie Bogart, Zielonej Terapii, Agencji Wydawniczo-Fotograficznej Graffia i biuru podróży Omnibus. Dziękujemy również wolontariuszom, którzy wspierają nas od samego początku. Piszą teksty, przygotowują grafiki, pomagają w dystrybucji i promocji. Tomasz, Dariusz, Wiesław, Iwona, Damian, Magda, Julia bez Was i bez wielu innych osób, których nie sposób wymienić nie byłoby KrosnoSfery. 

Pierwsze urodziny

W niedzielę, 15 grudnia świętowaliśmy w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza razem z Kółkiem Fotograficznym “Kuźnia Światła”, Ekipą GraTy, Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym “Galicja”, Fundacją Wsparcie 112, Legionem Gerarda, Klubem Sportowym “Budo”, Prywatnym Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych. Poczęstunek zapewniła “Zielona Terapia” i Piekarnia “Janek”, a pragnienie gasiła Celestynka.

Pasjonaci fotografii z “Kuźni Światła” w fotograficznym atelier dla wszystkich chętnych robili czarno-białe portrety. Wywołane zdjęcia można było odebrać w zakładzie fotograficznym KrosnoLab Krzysztofa Kolanki przy ul. Piłsudskiego.
Ekipa GraTy zorganizowała zabawę przy pasjonujących grach planszowych. Stowarzyszenie “Galicja” przedstawiło swoją działalność i największe odkrycia z 2019 roku. Legion Gerarda i Fundacja Wsparcie 112 zorganizowały pokaz i ćwiczenia pierwszej pomocy. Zbieraliśmy też “misie ratownisie”. Klub Sportowy “Budo” zaprezentował swoje umiejętności w karate i boksie. Podczas pokazu mogliśmy zobaczyć między innymi złota medalistkę Mistrzostw Europy, Dominikę Kieraś. Dziękujemy wszystkim. którzy świętowali z nami. 

To od Was, od naszych czytelników i darczyńców, zależy przyszłość KrosnoSfery, to jak będzie wyglądała i czym będzie się zajmowała nasza wspólna gazeta!

Pasjonauci

REKLAMA

Tutaj może znaleźć się Twoja reklama.

Poznaj naszą ofertę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here