Fundacji GraTy nie trzeba już chyba nikomu przedstawiać. W ostatnich latach, najpierw jako nieformalna grupa, a od niedawna jako Fundacja, zaistnieli w lokalnej społeczności na wielu płaszczyznach. To grupa kreatywnych, pozytywnie zakręconych ludzi, którzy dbają o to, żeby w Krośnie nie było nudno.
GraTy prowadzą warsztaty gier, organizują gamesroomy, również charytatywne, kręcą filmy, robią zdjęcia, szyją maskotki (i nie tylko), przeprowadzają gry miejskie, konsultacje społeczne i… a czego nie robią GraTy? A to wszystko to „tylko” narzędzie, bo GraTy przede wszystkim łączą, jednoczą ludzi. Jednoczą wokół wspólnych spraw, zainteresowań, działań ale też jednoczą ze sobą. Stworzyli miejsce, gdzie każdy może przyjść i zawsze będzie mile widziany. Nie ważne, czy przyjdzie z pomysłem, inicjatywą, problemem, czy po prostu zagrać w grę, bo nie ma z kim albo popracować w miłej atmosferze. Wychodzi uśmiechnięty i naładowany pozytywną energią.
Żeby móc dalej się rozwijać, zabijać krośnieńską nudę i tworzyć tzw „TRZECIE MIEJSCE”*, uruchomili zbiórkę na portalu crowdfundingowym. Dzięki tej zbiórce, każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do wielowymiarowej działalności GraTów i razem z nimi tworzyć Pokój Gier – kreatywne trzecie miejsce z makerspace** i coworkingiem***.
O co dokładnie chodzi i na co konkretnie jest zbiórka, najlepiej wyjaśni, nie kto inny niż Damian Piórko Ziemba:
„Tworzymy i chcemy jak najdłużej rozwijać Fundację GraTy. Ta przestrzeń, zwana dumnie “trzecim miejscem”, ma stać się stałą przystanią, w której można spędzać czas poza pracą, szkołą i domem. Intencje bywalców także nie są ograniczeniem, ponieważ Fundację można odwiedzać w celu stworzenia ciekawych projektów i działań, spędzania czasu z przyjaciółmi i znajomymi przy grach planszowych i cyfrowych (konsole i VR), czy zwyczajnie napicia się kawy lub herbaty. Naszym głównym celem, jako organizacji pozarządowej, jest promowanie wolontariatu oraz dialogu. Szereg działań i narzędzi jakie oferujemy każdemu zainteresowanemu, ma pomóc w budowaniu idei współpracy jako społeczność lokalna i nie tylko,
a także dawać zwyczajnie łatwo dostępne sposoby na fajne spędzanie czasu.
Postanowiliśmy uruchomić zbiórkę crowdfundingową. Za zebrane pieniądze utrzymamy naszą fundację, doposażymy w więcej narzędzi do kreatywnego spędzania czasu, w więcej gier i nowe okulary do wirtualnej
rzeczywistości – z których oczywiście będzie można skorzystać! Jeżeli ktoś zdecyduje wesprzeć NGO, dołoży swoją cegiełkę do walki z wykluczeniem, brakiem dialogu i nudą. Będzie też mógł lub mogła zgarnąć
ciekawe nagrody. Każdy z nas potrzebuje miejsca, gdzie może czuć się bezpieczny i wysłuchany. GraTy są takim miejscem od lat, zarówno fizycznie, jak i w samej idei”
My, Pasjonauci od samego początku współpracujemy z GraTami, najpierw, jako grupą nieformalną, teraz już jako Fundacją. Zachęcamy Was gorąco do wsparcia tych niesamowitych ludzi, bo oni nigdy nie odmawiają wsparcia innym.
>>> KLIKNIJ I WESPRZYJ GRATY <<<
*Co to jest “trzecie miejsce”? To miejsce odpoczynku – nie tylko od pracy, lecz także od wykonywanych na co dzień rutynowych czynności. Jest neutralną przestrzenią, w której spędzamy wolny czas, spotykamy przyjaciół, odpoczywamy po pracy zawodowej, pracach domowych, nabieramy oddechu przy filiżance kawy (herbaty), obserwujemy i pokazujemy się innym. „Trzecie miejsca” wzmacniają w nas poczucie przynależności do otoczenia oraz więzi z innymi – znanymi lub potencjalnie bliskimi nam osobami. Są to miejsca, w których tętni życie lokalnej społeczności, gdzie rodzą się nowe pomysły, utrwalają się lub ewoluują ważne w danym środowisku wartości.
**Makerspace to najprościej ujmując: otwarty warsztat. Wiele osób nie ma odpowiedniego miejsca i narzędzi pozwalających na spokojne rozwijanie swoich rzemieślniczych czy elektronicznych projektów. Część skomplikowanych sprzętów, takich jak np. drukarki 3D czy obrabiarki CNC jest na tyle droga, że trafiają do profesjonalnych warsztatów i zakładów produkcyjnych, pozostając poza zasięgiem hobbystów i osób początkujących. Dla nich powstają właśnie makerspace’y – przestrzenie dla twórców.
***Coworking (też co-working, z ang. praca razem) – możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy na wynajmowanej powierzchni, najczęściej biurowej, wykorzystywana głównie przez tak zwanych freelancerów.
Pasjonauci