Wrzesień, to zawsze okres pojawiania się pierwszych informacji na temat wysokości różnych opłat związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Nie inaczej jest tym razem – dostępne są np. informacje dotyczące m.in. planowanego wynagrodzenia minimalnego, a także wysokości składek na ubezpieczenia społeczne. Dodatkowo planowane jest „odmrożenie” wysokości odpisów odprowadzanych za każdego pracownika na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS). Mamy też nowe (dobre) wieści na temat zmian w składce na ubezpieczenia zdrowotne.
Minimalne wynagrodzenie
I tak, minimalne wynagrodzenie w 2022 roku (zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów) ma wynosić 3.000 złotych brutto (obecnie: 2.800 złotych) czyli ok. 2.200 „na rękę”. Podniesiona zostanie także minimalna stawki godzinowej do 19,60 złotych brutto (obecnie: 18,30 złotych). Jest to wiadomość która ucieszy najsłabiej opłacanych pracowników – choć (prawdę powiedziawszy) z uwagi na inflację, mogą oni nie odczuć tej podwyżki.
Składki na ubezpieczenia społeczne
Dla przedsiębiorców szykuje też spora podwyżka składek na ubezpieczenia społeczne. Projekt budżetu zakłada, że prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej (które jest podstawą wymiaru składek) będzie wynosić 5.922 złote. Dla porównania, wcześniejsze, czerwcowe przewidywania zakładały, że kwota ta wyniesie 5.836 złotych. Przekładając to na konkretne wartości, łączna wysokość składek (bez ubezpieczenia zdrowotnego, natomiast z ubezpieczeniem chorobowym, które jest dobrowolne) wyniesie 1211,28 złotych. Jest to wzrost o 12,6% / 135,60 złotych miesięcznie w stosunku do roku bieżącego.
Składki na ubezpieczenia zdrowotne
Krytyka Polskiego Ładu w tej części przyniosła skutek, bo rząd zaczyna się wycofywać z planu objęcia wszystkich przedsiębiorców składką zdrowotną w wysokości 9% lub 1/3 stawki ryczałtu.
Zgodnie z obecnymi założeniami, przedsiębiorcy opodatkowani liniowo lub skalą podatkową, płaciliby składkę zdrowotną w wysokości 3% dochodów (w 2022 roku) oraz 4,9% w latach następnych. Z kolei w przypadku „ryczałtowców” przewiduje się obecnie trzy stawki składki zdrowotnej: 300, 500 oraz 900 złotych. Tę pierwszą, płaciliby przedsiębiorcy o przychodach do 60 tys. złotych. Pozostałe progi mają być wciąż ustalane.
„Odmrożenie” odpisów na ZFŚS
Co prawda, przepisy o ZFŚS gwarantują, że wysokość odpisu na fundusz stanowi 37,5% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z roku poprzedniego lub jego drugiego półrocza (w zależności od tego, co było wyższe), to przez ostatnie kilka lat mroził wysokość tego odpisu na poziomie z drugiej połowy 2018 roku. Tak było w latach 2019-2021. Ministerstwo Finansów proponuje natomiast, aby w 2022 roku wysokość odpisu była uzależniona od średniej pensji z drugiego półrocza 2019 roku. W takim przypadku, obowiązkowy odpis na ZFŚS od pracownika wynosiłby 1662,97 zł.
Przy czym niekoniecznie jest to zła wiadomość – warto pamiętać, że odpis ten stanowi koszt uzyskania przychodu, obniżający CIT / PIT (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b Ustawy o CIT | art. 23 ust. 1 pkt 7 lit. b Ustawy o PIT).
Damian M. Kłosowicz