”Pasje i uczucia chronią nas od zepsucia”

”Pasje i uczucia chronią nas od zepsucia. Przeciwdziałanie przestępczości dzieci i młodzieży”. Ideą konferencji, która odbyła się pod tym hasłem w Zespole Szkół Mechanicznych w Krośnie było zwrócenie uwagi na potrzeby bezpieczeństwa i akceptacji, które należą do najważniejszych ludzkich potrzeb. 

Aby prawidłowo funkcjonować i się rozwijać, zarówno jednostki, jak i społeczeństwa muszą mieć zapewniony bezpieczny byt oraz być akceptowane z całym swoim wachlarzem doświadczeń. Równolegle zjawisko przestępczości wywiera bardzo negatywny wpływ na poczucie bezpieczeństwa, a jednostki niedostosowane wychodzą poza nawias grup, do których przynależą. Uczucie zagrożenia potęguje fakt, że w dobie łatwego dostępu do Internetu i innych mediów jesteśmy bombardowani informacjami, a ponieważ te dramatyczne należą do najchętniej czytanych, oglądanych i słuchanych, wiele osób, szczególnie starszych, żyje w poczuciu permanentnego zagrożenia. Chociaż media mają tendencję do przejaskrawiania wydarzeń, to jednak statystyki policyjne i sądowe wskazują, że zjawisko przestępczości wśród młodzieży ewoluuje przybierając nieznane nam dotąd formy i poszerzając swój zakres (np. cyberbullying i inne formy cyberprzemocy). Prawdziwą plagą są cyberuzależnienia (dorośli na ogół nie wkładają w ręce dziecka alkoholu i papierosów, ale smartfon lub tablet z bajką jako uspokajacz – już tak).

Ważne jest dla nas, żeby pokazać rodzicom, nauczycielom, pedagogom i wychowawcom, że ich rola w poszukiwaniu przez młodych ludzi pasji jest ogromna – powiedziała nam Joanna Baran, która przygotowała konferencję i jest współautorką publikacji kierowanej do pedagogów. 

To jest bardzo ważne, żeby indywidualizować pracę i mieć holistyczne, szerokie podejście. Dziecko przychodząc do szkoły przynosi naprawdę dwa plecaki. Jeden to podręczniki i zeszyty, a drugie to bagaż doświadczeń, jego przeżycia, to co dzieje się w domu. Nie możemy o tym zapominać. To, że dziecko śpi na lekcji, buntuje się, oznacza, że coś się za tym kryje – podkreśla Joanna Baran. 

Uzależnienia, różnego rodzaju kryzysy oraz inne problemy z jakimi boryka się dzisiejsza młodzież, a co za tym idzie rodzice, nauczyciele, wychowawcy czy pracownicy instytucji świadczących usługi na rzecz dzieci i ich rodzin, utwierdzają nas w przekonaniu o potrzebie, a także słuszności organizacji takiego wydarzenia. Konferencja kierowana jest do nauczycieli, rodziców, wychowawców, dyrektorów, pracowników socjalnych, asystentów rodziny oraz innych zawodów mających kontakt z rodzinami z terenu Miasta Krosna, powiatu krośnieńskiego oraz powiatów sąsiednich.

red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content