PAMIĄTKI PRZESZŁOŚCI

W tym miejscu, przy ul. Czajkowksiego stał młyn walcowy Jędrzeja Krukierka

Przemierzając ulice Krosna możemy natrafić na wiele ciekawostek – pamiątek z jego przeszłości. Czasami są to budynki, lub elementy zwracające na siebie uwagę, a czasami rzeczy małe, koło których przechodzimy obojętnie. Jedną z takich pamiątek przeszłości jest betonowy element z wystającymi wielkimi gwintowanymi trzpieniami, który możemy napotkać tuż przy chodniku przy ulicy Czajkowskiego. Osoby, które zwróciły na ten element uwagę, zadawały sobie pytanie – co to takiego? Z pomocą w wyjaśnieniu tej zagadki przyszła… fotografia. W zbiorach Janusza Kubita znajduje się zdjęcie, które wyjaśnia tajemnicę owych pozostałości… Otóż wystające z ziemi betonowe elementy to resztki młyna Jędrzeja Krukierka, który został rozebrany we  wczesnych latach 60. XX w.

Tak wyglądał młyn Jędrzeja Krukierka wzniesiony najpóźniej w 1928 roku
Tak wyglądał młyn Jędrzeja Krukierka

Janusz Kubit wyjaśnia: młyn został wzniesiony najpóźniej w 1928 roku. Zachowała się reklama młyna walcowego Jędrzeja Krukierka w Krośnie (który znajdował się przy ulicy Feliksa Czajkowskiego), zamieszczona w periodyku „Głos krośnieński”, którego osiem numerów ukazało się na przełomie lat 1928/1929. W Głowience pod Krosnem Jędrzej Krukierek otworzył u Stanisława Kubita skład mąki, gdzie można było nabyć produkty młyna walcowego. Budynek młyna nie dotrwał do końca lat sześćdziesiątych XX stulecia; do dnia dzisiejszego pozostała jedynie stopa fundamentu od strony północno-wschodniej. Innym konkurencyjnym młynem w Krośnie był młyn Paczosy na Białobrzegach, niedaleko od starego cmentarza, który funkcjonował jeszcze do początku lat dziewięćdziesiątych XX stulecia. Budynek tego młyna dotrwał do czasów współczesnych.

reklama młyna walcowego Jędrzeja Krukierka w Krośnie (który znajdował się przy ulicy Feliksa Czajkowskiego), zamieszczona w periodyku „Głos krośnieński”
Reklama dźwignią handlu

Jędrzej Krukierek (*16 listopada 187021 października 1939) był postacią wybitną i bardzo zasłużoną dla naszego miasta. Był krośnianinem. Ukończył średnią szkołę rolniczą (ogrodniczą), prowadził własne gospodarstwo. Obok rolnictwa zajmował się działalnością gospodarczą i handlem. Był m.in. właścicielem młyna i pierwszego w Krośnie kina. Ponad czterdzieści lat był radnym miejskim. W latach 1914-1915 zajmował stanowisko wiceburmistrza. Początkiem listopada 1918 roku (gdy burmistrz Krosna – Jan Kanty Jugendfein został komisarzem PKL na teren powiatu krośnieńskiego), Jędrzej Krukierek pełnił obowiązki burmistrza. Prowadził działalność patriotyczną – był przewodniczącym Ligi Niepodległości Polski w Krośnie (1916-1919), współorganizatorem miejscowej komórki POW (1917-1918), a także pełnił funkcję prezesa krośnieńskiego gniazda Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz współorganizatorem i wiceprezesem miejscowej komórki Związku Strzeleckiego.

Jędrzej Krukierek właściel młyna w Krośnie
Jędrzej Krukierek

W latach 1926-1939 był burmistrzem Krosna (z przerwą od 25 września 1935 roku do 30 września 1936 roku, kiedy to miasto było zarządzane przez tymczasowego przełożonego miasta; pułkownika Bronisława Pytla). Za jego kadencji w Krośnie przeprowadzono elektryfikację, wybudowano wodociąg, dokonano regulacji ulic, rozbudowano szpital miejski, w dzielnicy Zawodzie został założony park miejski oraz zrealizowano lotnisko LOPP, przekształcone i rozbudowane w krośnieński węzeł lotniskowy Szkoły Podoficerów  Lotnictwa dla Małoletnich (z lotniskami pomocniczymi w Łężanach i Moderówce). Należąc do BBWR, w 1928 roku, został wybrany posłem na Sejm II kadencji (w okręgu wyborczym nr 48 Przemyśl). Parlament ten został przedterminowo rozwiązany w 1930 roku i Krukierek zakończył swoją niepełną kadencję poselską. Trwale zapisał się także w okresie dwudziestolecia międzywojennego w historii uzdrowiska Żegiestów-Zdrój.

Jędrzej Krukierek bardzo przeżył wybuch II wojny światowej.  Władze okupacyjne pozbawiły go stanowiska burmistrza Krosna, a jego następcą mianowały inż. Alfreda Kołdera, dotychczasowego architekta miejskiego (który został wyznaczony burmistrzem komisarycznym). Niedługo później, 21 października 1939 roku, Jędrzej Krukierek zmarł. Został pochowany na krośnieńskim cmentarzu komunalnym.

TW/JK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content