Nie wierzcie w zbiorniki! Nasz dom jest nad Wisłoką!

Grafika wydarzenia Nie wierzcie w zbiorniki! Nasz dom jest nad Wisłoką! Myscowa, Polany, Kąty- Zagrody

To hasło wydarzenia, które odbędzie się w ten weekend w Beskidzie Niskim. Siostry Rzeki, Fundacja Greenmind, Towarzystwo na rzecz Ziemi, Koalicja Ratujmy Rzeki oraz i Mieszkanki i Mieszkańcy doliny Wisłoki zapraszają w dniach 4-6 czerwca w Beskid Niski do Myscowej, gdzie odbędzie się artystyczno-aktywistyczne wydarzenie plenerowe podczas którego będzie można dowiedzieć się, dlaczego zbiorniki na rzekach nie rozwiązują problemów powodzi i suszy w dobie katastrofy klimatycznej. Miejsce spotkania jest nieprzypadkowe – to tu ma powstać zapora w dolinie Wisłoki, otulinie Magurskiego Parku Narodowego. To tu, na skutek budowy zbiornika Kąty-Myscowa, zalanych zostanie ponad 100 domów z kilku wsi, to stąd wysiedlonych zostanie kilkuset ich mieszkańców. Budowa zbiornika będzie także miała katastrofalne skutki dla niepowtarzalnej przyrody tego miejsca.

Osoby, które przyjadą do Myscowej będą mogły wziąć udział w szeregu wydarzeń. Będzie to m.in. spacer po dnie zbiornika, happeningi – wystawa – instalacja – warsztaty plastyczno-muzyczne, ognisko – piknik, ale też poważne rozmowy o przyszłości doliny Wisłoki i jej mieszkańców.

Przyjedź na czerwcowy weekend w Beskid Niski do miejscowości, które z powodu budowy sztucznego zbiornika Kąty-Myscowa, zostaną wysiedlone i zalane, znikną domy, pola, pastwiska, siedliska chronionych zwierząt. Zbiornik zniszczy tereny o niespotykanej bioróżnorodności, bezpowrotnie utracimy raj na ziemi. Znikną stąd: ryś, orzeł przedni, kumak górski, orlik krzykliwy, piskliwiec, brzanka, warcabnik szantawiec, niepylak mnemozyna, krasopani hera, nadobnica alpejska, pióropusznik strusi, kieliszkówka trąbkowata. Kto tam mieszka, to nawet Wam się w głowach nie mieści! – zapraszają organizatorzy wydarzenia.

Podczas wspólnego weekendu organizatorzy będą przekonywać, że Podczas wspólnego weekendu chcemy głośno powiedzieć, że sztuczne zbiorniki nie ratują przed suszami i powodziami, przegrodzenie rzeki i zamiana doliny w sztuczny zbiornik jest katastrofą dla rzeki, doliny i jej mieszkańców a zapora negatywnie wpływa na życie ludzi, zasoby wodne i przyrodę, a skutki budowy zbiornika odczuwalne są setki kilometrów od zapory.

Inwentaryzacja przyrodnicza dla projektowanego zbiornika wodnego Kąty – Myscowa

PROGRAM

4 czerwca, piątek

17.00 – 19.00 Warsztaty plastyczne dla małych i dużych dzieci
Miejsce: Kąty-Zagrody

5 czerwca, sobota

11.00 – 14.00 Żyjąca rzeka to nasz skarb. Wędrówka z przewodnikiem po dnie zbiornika z Polan do Myscowej
Zbiórka: Polany – Ostryszne

UWAGA: Przechodzimy przez rzekę, weźcie ręcznik, wygodne buty, jedzenie i picie

17.00 –18.00 Wernisaż wystawy Mikołaja Ciszewskiego 333 m n.p.m. “moja-twoja” oraz instalacja z balonów Poziom piętrzenia 356 m n.p.m.
Miejsce: Dom Strażaka w Myscowej
19.00 – 22.00 Ognisko i wspólne muzykowanie
Miejsce: koło Domu Strażaka w Myscowej

UWAGA: Przynieście ze sobą instrumenty muzyczne. Ognisko jest “składkowe”, przygotujemy mały poczęstunek, przynieście coś do jedzenia i picia

6 czerwca, niedziela

12.00 – 14.00 Drugie śniadanie i rozmawianie o zbiorniku Kąty-Myscowa
Warsztaty plastyczne i muzyczne nie tylko dla dzieci
Miejsce: Plac przed Domem Strażaka w Myscowej

Na zakończenie o godz. 16.00 będzie uroczyste odsłonięcie kapliczki z Ikoną Matki Boskiej Rzecznej opiekunki Myscowej namalowanej przez malarkę z Jasła Martę Jamróg.

Wydarzenia organizowane w ramach projektu „Obywatele dla Wody”, realizowanego dzięki dotacji programu Aktywni Obywatele –Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG @program aktywni obywatela

Artyści biorący udział w wydarzeniu:

Cecylia Malik: polska artystka, performerka, działaczka ekologiczna, edukatorka, kuratorka sztuki współczesnej i założycielka Centrum Sztuki Współczesnej Wiewiórka. Laureatka Nagrody im. Katarzyny Kobro za rok 2018. 

Anna Chmiel: malarka.Interesuje mnie mapa jako perspektywa i sposób zapisu. W Myscowej mapa będzie pretekstem do spotkania mieszkańców i przyjezdnych, starych i młodych. Osadzić się na mapie to znaczy znaleźć punkt w czasie i przestrzeni- moje tu i teraz – ująć to w symbol graficzny i zapisać. Jeśli mapa będzie wystarczająco dokładna (skala będzie duża) każda mieszkanka i każdy mieszkaniec z obszaru, który potencjalnie może ulec zatopieniu, będzie mogła, mógł odnaleźć się i opisać na mapie. Wraz z Siostrami Rzekami czekamy na spotkanie, opowieści i wspólne poszukiwania. Chcemy także wpisać w mapę skarb: faunę i florę otuliny Magurskiego Parku Narodowego i doliny rzeki Wisłoki. Spotkanie w Myscowej jest otwarciem projektu na styku sztuki i etnografii.

Marta Jamróg: urodzona w Jaśle, na podkarpaciu. Mieszka i tworzy w swoim rodzinnym mieście. Zajmuje się malarstwem, malarstwem ściennym, formą przestrzenną. Inspiruje się wschodnią sztuką sakralną, sztuką naiwną, ludową i światem duchowym. W swoich pracach porusza tematykę praw zwierząt i ochrony przyrody.

Zofia Szyrajew i Anna Psuty-Zając czyli Fiksum Dyrdym: tandem etnolożek, animatorek, muzykantek i śpiewaczek. Prowadzą warsztaty i spotkania muzyczne, inspirowane muzyką tradycyjną, sztuką cyrkową, teatralną, kulturą i naturą. Wierzymy, że muzyka i natura to najlepsza przestrzeń do spotkań i zbliżeń międzyludzkich. W Myscowej zaaranżujemy zatem spotkanie muzykujące z lokalną ludnością – przy ognisku i pysznej strawie, przy instrumentach i wieloma głosy opowiemy sobie rożne historie, stare i nowe. Pośpiewamy i pogramy. Uczcimy życie – w nas, wokół, w spotkaniu, w tej pięknej krainie!

Mikołaj Ciszewski: ur. 1973 r., ukończył LX LO im. W. Górskiego w Warszawie, w 1999 r. magisterium z Teorii Poznania ATK w Warszawie. W latach 1999 – 2004 pracował i uczył się w Westchester Art Workshop, White Plains, New York, gdzie zaczął rzeźbić pod kierunkiem Lesliego  Dor’ a. W 2018 r. obronił dyplom “Nawrót” na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie w pracowni prof. A. Myjaka.
W wystawie 333 m n.p.m. “moja-twoja” ożywiając analogowo negatywy z przeszłości chcę dotknąć doświadczenia związanego z niezwykle barwnym i cennym okresem mojego życia, gdy wraz z grupą przyjaciół i niespodziewaną oraz nieocenioną pomocą mieszkańców Myscowej udało się nam uratować ostatnią chyżę łemkowską z XIX w po tej stronie Wisłoki. Poziom piętrzenia 356 m n.p.m. instalacja (lateks + hel) – uwyraźnienie złowrogich planów zbiornika Kąty-Myscowa w realnej przestrzeni.

Siostry Rzeki/red

Plakat wydarzenia Nie wierzcie w zbiorniki! Nasz dom jest nad Wisłoką! Myscowa, Polany, Kąty- Zagrody
Siostry Rzeki zapraszają w dniach 4-6 czerwca w Beskid Niski do Myscowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content