Pora na skok w 13. edycję Festiwalu Nocne Teatralia Strachy!
Ostatnie miesiące okazały się trudne dla sfery kulturalnej i jej przedsięwzięć. Jednak pomimo przeciwności losu, już po raz 13 w Krośnie na Podkarpaciu zawita Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy. Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się w dniach 11-12 września 2020. Co dokładnie i w jakiej formie zaoferują organizatorzy jednej z czołowych inicjatyw w Polsce, poświęconych sztuce niezależnej?
Sztuka alternatywna w czasach zarazy
Coroczny Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy, powracający do Krosna od ponad dekady, to już tradycja wpisana w kulturalny krajobraz Podkarpacia, utrwalana żywą pasją do sztuki niezależnej – odkrywania jej, obcowania z nią i dzielenia się jej pięknem z innymi. Zatem pomimo wielu utrudnień, związanych z pandemią, organizatorzy postanowili stworzyć kolejną edycję w nowej, dostosowanej do aktualnej rzeczywistości formie – online. Przygotowali też szereg wcześniejszych oraz interesujących aktywności, z których każdy mógł skorzystać i dobrowolnie wesprzeć realizację Festiwalu. Ponownie Strachy podzieliły się tym, co miały do zaoferowania, promując aktywność prospołeczną. Ostatecznie jednak Nocne Teatralia Strachy – choć w nieco oszczędniejszej formie oraz z zachowaniem obowiązujących restrykcji i niezbędnych standardów bezpieczeństwa – odbędą się na żywo w dniach 11-12 września.
Skok w (nową) rzeczywistość
Dotąd każda edycja Festiwalu miała swojego patrona ze świata sztuki. Organizatorzy postanowili odejść od tej reguły, decydując się na figurę myśli przewodniej, która pierwszy raz towarzyszy 13. edycji i tym razem brzmi: Skok w rzeczywistość. Sami organizatorzy Strachów przyznają, że są ciekawi, jakie kolejne oblicza – w materii poszczególnych wydarzeń oraz w ich odbiorze – przyjmie wybrana myśl przewodnia. I mają nadzieję, że 13. edycja Festiwalu okaże się przede wszystkim udanym skokiem w fascynujące wymiary sztuki oraz wyjątkowe doznania artystyczne.
Jakie atrakcje przygotowano na 13 Nocne Teatralia Strachy?
Tym razem również zadbano o atrakcyjność programu Strachów, oferującego spotkania z różnymi dziedzinami sztuki i nie tylko. 11 września Festiwal otworzy wernisaż wystawy rękodzieła artystycznego, podczas którego będziemy mogli podziwiać dzieła stworzone przez uczestników tegorocznych Strachowych Warsztatów. Następnie odbędzie się wykład lek. Moniki Rybickiej z krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego, noszący tytuł Medycyna integracyjna w sztuce. Tego samego dnia nadarzy się okazja do uczestniczenia w monodramie Janusza Stolarskiego (Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT) pt. Zemsta Czerwonych Bucików. Pierwszy dzień festiwalowy zamknie spotkanie z artystą.

12 września na gości Strachów będą czekały trzyskoki w różne rzeczywistości obrazów – wernisaże wystaw fotografii wyłonionych w tegorocznym konkursie grantowym, przygotowanym przez organizatorów: Weganie Przemysława Konefała, Stay alive Mateusza Tokarskiego i hotel Macedonia Marty Konopki. Po nich przyjdzie czas na zanurzenie się w świat muzyki, wraz z recitalem Dagny Mikoś (Teatr im. Wandy Siemaszkowej) pt. Kierunek Kobieta. Nie zabraknie też pokazu fireshow Skok w rzeczywistość, zrealizowanego przez Teatr s.tr.a.c.h. i warsztatową grupę Wolontariuszy. 13. edycję Festiwalu zwieńczy pokaz kina plenerowego – filmu Ucieczka z kina Wolność w reż. Wojciecha Marczewskiego. Szczegóły dotyczące programu można znaleźć tutaj: http://nocneteatralia.pl/program
Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach 13. edycji Festiwalu Nocne Teatralia Strachy są bezpłatne. Jednak widzowie po każdym z nich będą mogli skorzystać z okazji do wsparcia działalności Festiwalu dowolną, wybraną przez siebie kwotą. Darmowe wejściówki na konkretne wydarzenia będą dostępne w kasie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (ul. Kolejowa 1) oraz na stronie www.nocneteatralia.pl od 27 sierpnia 2020.
Więcej informacji również na Facebooku: https://www.facebook.com/nocneteatraliastrachy

PROGRAM
Festiwalu Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy – XIII edycja 11 – 12 września, Krosno
11 września /piątek/
19:00
Rękodzieło Artystyczne – wernisaż wystawy powarsztatowej, Krosno /wystawa/
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
19:30
Sztuka i medycyna. Zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne u sławnych artystów – lek. Paweł Wrona, Szpital Uniwersytecki, Kraków /wykład/
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
20:15
Zemsta Czerwonych Bucików –Janusz Stolarski, Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT, Poznań /spektakl/
miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
21:30
Spotkanie z artystami – prowadzący Jakub Sawicki, Warszawa /spotkanie/
miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1
12 września /sobota/
13:00
Weganie – wernisaż wystawy fotografii , Przemysław Konefał, Milanówek /wystawa/
miejsce: Piwnica PodCieniami, Muzeum Rzemiosła, ul. Rynek 5
14:00
Stay alive – wernisaż wystawy fotografii, Mateusz Tokarski, Rzeszów /wystawa/
miejsce: Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich 2
15:00
hotel Macedonia – wernisaż wystawy fotografii, Marta Konopka, Zawiercie /wystawa/
miejsce: Michel Cafe, ul. Rynek 14
19:00
Kierunek Kobieta – recital muzyczny Dagny Mikoś, Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Rzeszów /koncert/
miejsce: Krośnieński Rynek
20:15
Skok w rzeczywistość – Teatr Ognia, Wolontariusze i Teatr s.tr.a.c.h., Krosno /spektakl/
miejsce: Krośnieński Rynek
20:45
Ucieczka z kina „Wolność” – reż. Wojciech Marczewski, Studio Filmowe Tor, Warszawa /kino plenerowe/
miejsce: Krośnieński Rynek
red.