Miasto pomoże osobom z Ukrainy. 13 radnych “za”.

Już po raz drugi podczas obrad Rady Miasta Krosna doszło do dyskusji i kontrowersji wokół projektu zapewnienia pomocy mieszkaniowej dla obywateli Ukrainy na terenie Krosna. Warto na wstępie podkreślić, że wiele z tych osób, chociaż z ukraińskim paszportem, to potomkowie Polaków, w tym ofiar wywózek do ZSRR. 

Projekt Prezydenta po raz pierwszy rozpatrywany był w marcu br. Wtedy nie znalazł wystarczającego poparcia. 

“Biorąc pod uwagę wnioski obywateli Ukrainy przybyłych do Krosna w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, a zwłaszcza osób o różnym statusie, zakwaterowanych w budynku Zespołu Placówek Oświatowych (…), który muszą opuścić, konieczne jest uregulowanie zasad wynajmowania lokali i wprowadzenie zapisów umożliwiających zapewnienie tym osobom lokali z zasobów Gminy Miasto Krosno, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej” – uzasadniał Prezydent. 

Argumenty prezydenta nie przekonały radnych podczas marcowej sesji. Projekt poparło zaledwie 7 radnych, przy 10 głosach “przeciw” i trzech “wstrzymujących się”. 

Projekt powrócił na kwietniową sesję. Sesje poprzedziły obrady komisji, na której obecny był prezes Fundacji Pasjonauci, Piotr Dymiński. 

Podczas obrad komisji radni dyskutowali długo i rzeczowo o przedstawionym projekcie. Przebieg dyskusji wzbudził moje obawy, że ponownie nie uda się uzyskać większości, dlatego Fundacja Pasjonauci zwróciła się z apelem do radnych – komentuje Piotr Dymiński. 

Pomoc obywatelom Ukrainy nie budzi zastrzeżeń

Podczas dyskusji nad projektem odczytano Apel Fundacji Pasjonauci.
Należy podkreślić, że podczas dyskusji i obrad w kwietniu, sama pomoc obywatelom Ukrainy nie budziła już praktycznie żadnych zastrzeżeń. Jeszcze na marcowych obradach pojawiały się głosy kwestionujące pomoc Ukraińcom, ale w kwietniu ten argument już się nie przebijał. 

Zatem w czym problem? Część radnych zgłaszała wątpliwości wobec zapisów uchwały, które dają możliwość udzielania pomocy mieszkaniowej także innym cudzoziemcom, przebywającym w Polsce legalnie. 

Prezydent i reprezentujący go radca prawny przekonywali, że w innym przypadku wojewoda może zakwestionować uchwałę. 

Grupa 8 radnych (Klub PiS) złożyła projekt poprawki, ograniczający uchwałę wyłącznie do pomocy obywatelom Ukrainy, ofiar bezpośredniej rosyjskiej napaści na Ukrainę w 2022 roku. 

Radni PiS argumentowali, że w ten sposób udzieli się pomocy Ukraińcom, ale nie będzie się otwierać furtki dla “osób niewiadomego pochodzenia”. Radny Robert Hanusek (Samorządne Krosno) ripostował, że np. osoba, która uzyskała azyl na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie jest “niewiadomego pochodzenia”. 

Uwaga: obowiązuje Art. 32 Konstytucji RP

Poprawka zgłoszona przez radnych PiS mogłaby usunąć wszelkie kontrowersje wokół projektu Prezydenta, ale faktycznie mogła też być uznana za naruszenie zasady zapisanej w art. 32 Konstytucji RP. 

W chwili gdy zwracaliśmy się z apelem do radnych, nie było jeszcze projektu poprawki od radnych PiS. Pan Przewodniczący Kubit nie pozwolił zabrać głosu i odnieść się do tego, ale warto podkreślić w mediach, co zawiera art. 32 Konstytucji RP – mówi Piotr Dymiński. 

Art. 32, to tzw. “zakaz dyskryminacji”. Zgodnie z jego brzmieniem, “wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne”.

To oznacza, że władze publiczne są zobowiązane do równego traktowania wszystkich osób znajdujących się w podobnej sytuacji – mówi Piotr dymiński i przypomina, że zasady art. 32 Konstytucji już wpływały na zmiany uchwał podejmowanych w Krośnie! 

Z tego powodu np. przy uchwale dotyczącej płatnego parkowania w Śródmieściu, Wojewoda wykreślił z krośnieńskiej uchwały zapis o ograniczeniu uprawnienia do zakupu preferencyjnego abonamentu tylko dla osób ze stałym zameldowaniem. Zgodnie z Art. 32 Konstytucji, sytuacja każdego mieszkańca Śródmieścia jest podobna, niezależnie od tego czy ma stałe zameldowanie czy np. tylko czasowe, więc wszystkie osoby mieszkające w śródmieściu powinny być przez władze Krosna traktowane równo. I dlatego wspomniany wymóg stałego zameldowania, wprowadzający nierówne traktowanie, został przez wojewodę wykreślony. Podobnie, uchwała nadająca uprawnienia do wynajmu mieszkania komunalnego tylko osobom, które mają status uchodźcy “bo uciekają przed Putinem”, a tym samym wykluczenie osób, które uciekają albo przed Łukaszenką, albo przed dżihadystami z Boko Haram (itd. itp.), mogłoby faktycznie zostać zakwestionowane przez wojewodę. W tym względzie zgadzam się z Prezydentem Przytockim i Panem Radcą Pniakiem – wyjaśnia Piotr Dymiński z Fundacji Pasjonauci. 

Głosowanie

Poprawka zgłoszona przez radnych PiS nie zyskała poparcia większości (argumentem przeciw poprawce była wspomniana wyżej zasada równego traktowania). Radni Klubu PiS nie poparli uchwały bez naniesienia poprawki.
Głosowanie zakończyło się wynikiem 13 głosów “za” przy 8 głosach “przeciw”. Radni PiS zastrzegają przy tym, że nie są przeciwko pomocy osobom z Ukrainy już przebywającym w miejskich lokalach w Krośnie, natomiast chcieli zawężenia uchwały tylko do tej grupy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content