Podział pieniędzy na sport ma wadliwe kryterium? Na to wygląda. Teoretycznie celem jest wspieranie aktywnego uprawiania sportu przez mieszkańców. W praktyce lwia część środków trafia na finansowanie igrzysk z udziałem zawodowców, w tym z zagranicy. Co poszło nie tak?
Jakie są cele?
Podstawą do “dzielenia tortu na sport” jest uchwała Rady Miasta Krosna z sierpnia 2024 roku. Cele uchwały to: poprawy warunków uprawiania sportu na terenie Miasta, upowszechnianie sportu, propagowania czynnego udziału mieszkańców w zawodach sportowych, popularyzacji uprawiania sportu dla podnoszenia sprawności fizycznej, promocji sportu i aktywnego stylu życia wśród mieszkańców Krosna.
Zatem dlaczego najwyższa dotacja trafia do klubu, w którym występuje zaledwie garstka zawodników, głównie nie będących mieszkańcami? Sekretem jest dodatkowy składnik w torcie: celem jest też osiąganie wyższych wyników sportowych przez zawodników klubów sportowych. Z tego nie wynika wprost, że należy wspierać kluby z najwyższych lig. Celem jest podniesienie wyników konkretnego Klubu lub zawodników, a nie promowanie klubów z najwyższych klas rozgrywkowych. Praktyka wygląda jednak inaczej.
Kto dzieli pieniądze?
Komisji konkursowa została powołana po przeprowadzeniu otwartego naboru kandydatów na członków komisji konkursowej. Nikt się nie zgłosił. Dlatego w skład komisji konkursowej powołani zostali pracownicy Wydziału Kultury i Sportu.
A dlaczego nikt się nie zgłosił? Prawdopodobnie dlatego, że z udziału w pracy komisji wyłączone są osoby reprezentujące organizacje biorące udział w konkursie. Bardzo słusznie. Tematem najbardziej zainteresowane są organizacje sportowe, które równocześnie chcą brać udział w konkursie. To wyklucza te organizacje z Komisji. Jeszcze raz: bardzo słusznie, bo byłoby czymś wysoce niewłaściwym, by ktoś oceniał nie tylko swój projekt, ale i “konkurencji”.
W efekcie, w kadencji 2024 – 2029 komisja pracuje następującym składzie:
Michał Bęben – Przewodniczący komisji (Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Krosna) oraz członkowie komisji, Katarzyna Bienia (Inspektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Krosna), Małgorzata Błaż (Główny specjalista Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Krosna) Renata Szczygieł – Moskal (Inspektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Krosna).
Kryteria oceny
Kryteria oceny wyznaczone są w załączniku do uchwały. Uwagę zwracają kryteria: “udział środków finansowych własnych przeznaczonych na realizację projektu” oraz “poziom sportowy reprezentowany przez drużynę lub zawodnika podmiotu uprawnionego”.
To dwa kryteria, które wyraźnie promują kluby z dużymi budżetami i występujące w wysokich ligach. Taki sposób przydzielania punktów daje nawet kilkanaście punktów przewagi klubom z najwyższych lig.
To dobrze, prawda? Nie do końca. Przypomnijmy sobie kluczowe cele całego przedsięwzięcia. “Propagowania czynnego udziału mieszkańców w zawodach sportowych, popularyzacji uprawiania sportu dla podnoszenia sprawności fizycznej, promocji sportu i aktywnego stylu życia wśród mieszkańców Krosna….”.

Żadne kryterium konkursowe nie jest związane z rzeczywistym propagowaniem czynnego udziału mieszkańców Krosna w zawodach, czy z liczbą aktywnych uczestników podnoszących swoją sprawność fizyczną, ani nawet z tym, czy zawodnicy są mieszkańcami Krosna.
Kryteria wyboru ofert rozjechały się z deklarowanymi celami. Co więcej, pomimo, że uchwała wyznacza kilka celów, to wystarczy, że projekt będzie zgodny tylko z jednym z nich.
fot. Beniaminek Krosno, Zawodnicy podczas meczu na Festiwalu „ORLEN Beniaminek Soccer Schools Liga”