Kto dzieli tort z pieniędzy na sport

Zawodnicy podczas meczu na Festiwalu „ORLEN Beniaminek Soccer Schools Liga”

Podział pieniędzy na sport ma wadliwe kryterium? Na to wygląda. Teoretycznie celem jest wspieranie aktywnego uprawiania sportu przez mieszkańców. W praktyce lwia część środków trafia na finansowanie igrzysk z udziałem zawodowców, w tym z zagranicy. Co poszło nie tak? 

Jakie są cele? 

Podstawą do “dzielenia tortu na sport” jest uchwała Rady Miasta Krosna z sierpnia 2024 roku. Cele uchwały to: poprawy warunków uprawiania sportu na terenie Miasta, upowszechnianie sportu, propagowania czynnego udziału mieszkańców w zawodach sportowych, popularyzacji uprawiania sportu dla podnoszenia sprawności fizycznej, promocji sportu i aktywnego stylu życia wśród mieszkańców Krosna.

Zatem dlaczego najwyższa dotacja trafia do klubu, w którym występuje zaledwie garstka zawodników, głównie nie będących mieszkańcami? Sekretem jest dodatkowy składnik w torcie: celem jest też osiąganie wyższych wyników sportowych przez zawodników klubów sportowych. Z tego nie wynika wprost, że należy wspierać kluby z najwyższych lig. Celem jest podniesienie wyników konkretnego Klubu lub zawodników, a nie promowanie klubów z najwyższych klas rozgrywkowych. Praktyka wygląda jednak inaczej. 

Kto dzieli pieniądze? 

Komisji konkursowa została powołana po przeprowadzeniu otwartego naboru kandydatów na członków komisji konkursowej. Nikt się nie zgłosił. Dlatego w skład komisji konkursowej powołani zostali pracownicy Wydziału Kultury i Sportu.

A dlaczego nikt się nie zgłosił? Prawdopodobnie dlatego, że z udziału w pracy komisji wyłączone są osoby reprezentujące organizacje biorące udział w konkursie. Bardzo słusznie. Tematem najbardziej zainteresowane są organizacje sportowe, które równocześnie chcą brać udział w konkursie. To wyklucza te organizacje z Komisji. Jeszcze raz: bardzo słusznie, bo byłoby czymś wysoce niewłaściwym, by ktoś oceniał nie tylko swój projekt, ale i “konkurencji”.  

W efekcie, w kadencji 2024 – 2029 komisja pracuje następującym składzie:

Michał Bęben – Przewodniczący komisji (Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Krosna) oraz członkowie komisji, Katarzyna Bienia (Inspektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Krosna), Małgorzata Błaż (Główny specjalista Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Krosna) Renata Szczygieł – Moskal (Inspektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu  Miasta Krosna).

Kryteria oceny

Kryteria oceny wyznaczone są w załączniku do uchwały. Uwagę zwracają kryteria: “udział środków finansowych własnych przeznaczonych na realizację projektu” oraz “poziom sportowy reprezentowany przez drużynę lub zawodnika podmiotu uprawnionego”. 

To dwa kryteria, które wyraźnie promują kluby z dużymi budżetami i występujące w wysokich ligach. Taki sposób przydzielania punktów daje nawet kilkanaście punktów przewagi klubom z najwyższych lig.
To dobrze, prawda? Nie do końca. Przypomnijmy sobie kluczowe cele całego przedsięwzięcia. “Propagowania czynnego udziału mieszkańców w zawodach sportowych, popularyzacji uprawiania sportu dla podnoszenia sprawności fizycznej, promocji sportu i aktywnego stylu życia wśród mieszkańców Krosna….”.

Kryteria na oficjalnej karcie ocen

Żadne kryterium konkursowe nie jest związane z rzeczywistym propagowaniem czynnego udziału mieszkańców Krosna w zawodach, czy z liczbą aktywnych uczestników podnoszących swoją sprawność fizyczną, ani nawet z tym, czy zawodnicy są mieszkańcami Krosna.
Kryteria wyboru ofert rozjechały się z deklarowanymi celami. Co więcej, pomimo, że uchwała wyznacza kilka celów, to wystarczy, że projekt będzie zgodny tylko z jednym z nich.

fot. Beniaminek Krosno, Zawodnicy podczas meczu na Festiwalu „ORLEN Beniaminek Soccer Schools Liga”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content