Krosno przesadza. Z marnym skutkiem.

Choć może to brzmieć dziwnie, to budowa nowych terenów rekreacyjnych w Krośnie, łączy się z usuwaniem drzew. Przy tym, zdecydowano, że nie będzie to prymitywna wycinka, samorząd postanowił przesadzać. 

W projekcie budowy ścieżek spacerowych przedmiotowe drzewa przeznaczone były do usunięcia z uwagi na kolizję z projektowaną trasą przebiegu ścieżek.  Decyzja o usunięciu konkretnych drzew wynikała z dokumentacji projektowej. Niemniej jednak biorąc pod uwagę wartość przyrodniczą drzew, podjęto decyzję o ich przesadzeniu mając na względzie ryzyko obumarcia drzew ze względu na ich wielkość i termin przesadzenia – wyjaśnia Wydział Komunalny, Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami

Zastanawiamy się jednak, czy można było wybrać dogodniejszy termin do wykonania przesadzenia drzew. Dlatego zapytaliśmy o to, kto i co stało za wyborem terminu.

Termin przesadzania drzew był uzależniony od rozpoczęcia prac przy ścieżce w sąsiedztwie drzew – poinformowała w imieniu Magistratu Joanna Sowa. 

Miejsce planowanej inwestycji było znane od dawna. Dlatego taka odpowiedź jest mało satysfakcjonująca, bowiem przesadzanie drzew technicznie nie jest w żaden sposób związane z budową ścieżki. Czy możliwe było rozdzielenie tych prac dla bezpieczeństwa drzew? Nie wiemy. 

Wróćmy jednak do samych drzew. Ustaliliśmy, że przesadzono 12  buków i 10 jarzębów. Drzewa zostały posadzone w obrębie terenu zieleni wokół tego samego parkingu, przy którym rosły wcześniej.  

Przesadzanie drzew prowadzone było przez Wykonawcę ścieżek pieszo rowerowej (firma AGZ), nadzór nad przesadzaniem drzew sprawowali pracownicy Wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami – informuje Urząd Miasta.

Byliśmy na miejscu zobaczyć efekty, drzewa wyglądają jakby obumierały. 

Stan drzew jest monitorowany, na tej podstawie oceniono, że obecnie nie jest zadowalający, niestety ryzyko obumarcia w przypadku przesadzania tak dużych drzew w tak późnym terminie jest wysokie – przyznają urzędnicy, co potwierdza też nasze obawy, że wybrano niezbyt korzystny termin. 

Co w przypadku, gdy drzewa umrą? Czy przewidywane są zastępcze nasadzenia?

Gmina nie jest zobligowana do wprowadzenia w tym przypadku nasadzeń zastępczych, jeśli zostaną na ten cel przeznaczone środki finansowe, dokonamy kompensacji przyrodniczej by wzbogacić teren wokół nowo powstających ścieżek spacerowych – informuje Wydział Komunalny, Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami. 

Zatem nasadzenia za około 20 zniszczonych drzew, w tym nowe nasadzenia wzdłuż trasy rekreacyjnej, gdzie prosi się o cień, zależne będą od przeznaczenia dodatkowych środków.

Pasjonauci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content