Krosno: koszenie i bioróżnorodność

Na koszenie traw na poboczach Krosno wyda w tym roku ponad pół miliona złotych. Jesteście zadowoleni z efektów?

Tegoroczna wiosna jest bardzo zimna, a to nie sprzyja owadom „zapylaczom”. Nie sprzyja im też radykalne koszenie każdego miejsca, gdzie pojawia się roślinność. Jak do tematu podchodzi Krosno?

Na realizację zadania pn. „Koszenie traw na zieleńcach oraz poboczach przy ulicach krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych miasta Krosna w 2021 roku”, zgodnie z zawartą umową przeznaczone są środki finansowe w kwocie 500 126,40 zł – informuje Małgorzata Bocianowska Z-ca Naczelnika Wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami Urząd Miasta Krosna.
Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że koszenie trawników na terenie parków i skwerów miejskich jest uwzględnione w umowie na całoroczną pielęgnację i bieżące utrzymanie tych terenów i koszt stanowi składową ryczałtowej ceny utrzymania danego obiektu.

Częstotliwość koszenia na terenie parków i skwerów została dopasowana do funkcji jaką pełnią te tereny, w związku z czym w niektórych miejscach trawniki są utrzymywane nisko ze względu na estetykę i bezpieczeństwo np. bawiących się dzieci. Tutaj częstotliwość jest większa. Natomiast są miejsca gdzie częstotliwość została ograniczona w celu zachowania istniejących gatunków roślin np. w Parku im. Rot. W. Pileckiego, gdzie występują stanowiska roślin leśnych. Trawa nie jest zbierana np. w Ogródku Jordanowskim, gdyż jest koszona często, co nie powoduje jej zalegania a tym samym konieczności zbierania. Podobnie jest na terenie parku przy ul. Piastowskiej czy przy ul. Decowskiego. Natomiast na terenie parku przy ul. Okrzei – jak już zostało zauważone wcześniej – niektóre miejsca są koszone rzadziej ze względu na konieczność zachowania siedlisk roślin leśnych. W tym przypadku skoszona raz czy dwa razy w roku trawa nie jest zbierana gdyż stanowi naturalną formę nawozu – zaznacza Małgorzata Bocianowska.

W związku z zaobserwowanym rozrzucaniem pozostałości po koszeniu także na chodnikach zapytaliśmy Urząd o to czy umowa na koszenie obejmuje także sprzątanie oraz o nadzór nad wykonaniem zadania.

Tworzenie i udostępnianie treści to nasza pasja i misja. Patrzymy władzy na ręce, wspieramy organizacje pozarządowe i działania społeczne. Twórz razem z nami niezależne, obywatelskie media. Kliknij i wesprzyj naszą misję.
Kliknij w obrazek, żeby wesprzeć KrosnoSferę

Do obowiązków Wykonawcy należy oczyszczenie skoszonego terenu z powstałych odpadów. Również umowa na utrzymanie parków i skwerów obejmuje sprzątanie po skoszeniu trawy we wskazanych miejscach. Niemniej jednak są takie miejsca gdzie nie ma potrzeby aby sprzątać skoszoną trawę. Zakres robót na zadaniu „ Koszenie traw w pasach drogowych” obejmuje wykaszanie traw po obu stronach wszystkich ulic miasta Krosna, na całej długości, co stanowi ponad 150 km dróg. Jest to bardzo obszerny zakres prac i nadzorowanie każdego wykaszanego 1 m2 trawnika nie jest realne. Prowadzony jest bieżący nadzór a wszelkie stwierdzone braki i niedociągnięcia natychmiastowo zgłaszane są do Wykonawcy – wyjaśnia Małgorzata Bocianowska.

Okazuje się, że Miasto planuje tworzenie „miejskich łąk kwietnych” w rożnych lokalizacjach w zależności od posiadanych środków budżetowych. Z pewnością będą to dotychczasowe tereny gdzie takie łąki istnieją: Plac papieski, pas drogowy przy ul. Grodzkiej. Planowane lokalizację os. Tysiąclecia i ul. Bieszczadzka, zakole Wisłoka przy sadzie miejskim.

Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content