Krosno 1920

Tablica na budynku, w którym mieści się PTTK, przy ul. Krakowskiej, w 1920 mieściła się tutaj Wojskowa Komisja Werbunkowa

13 sierpnia odsłonięta zostanie tablica upamiętniającą punkt, w którym mieszkańcy Krosna i okolic zgłaszali się do walki w wojnie 1920 roku. Uroczystość zorganizował Ryszard Majka, który na co dzień pracuje w PTTK budynku gdzie mieściła się Komisja Werbunkowa.

Chodzi o budynek znajdujący się w sąsiedztwie RCKP, na rogu ul. Krakowskiej i ul. Czuchry.

– Z tego co udało mi się ustalić, budynek wznieśli Austriacy. Tu miała być Komenda Wojskowa i koszary, w sąsiedztwie Dworca, żeby ułatwić szybki przerzut żołnierzy – mówi Ryszard Majka.

Koszary nie powstały, okazało się, że lepsza lokalizacja była w Sanoku. Po odzyskaniu Niepodległości budynek zaczął służyć Polakom. Nie wiemy dokładnie kiedy przejęło go Wojsko Polskie, ale na pewno już w 1920 mieściła się tutaj Wojskowa Komisja Werbunkowa.

– Stąd chłopcy szli na wojnę z Bolszewikami – mówi Ryszard Majka. Wspomina też niezwykłe zdarzenie podczas remontu w latach 80-tych.

– Staliśmy w oknie, podszedł starszy Pan, stanął na baczność, oddał honory. Zeszliśmy do niego, zapytaliśmy o co chodzi. To wtedy dowiedziałem się, że tutaj zgłaszali się chłopcy do wojska. Pan opowiedział, że pochodził z jednej z wiosek w okolicy, zgłosił się wraz z kolegami. Werbunkiem zajmował się pułkownik bez ręki. Wspominał, ze jego kolegów odesłano do domu, a on poszedł na front. Dzięki tej opowieści dowiedziałem się o historii budynku – mówi Ryszard Majka. W dalszych latach pogłębiał wiedzę, w tym dowiedział się, że z tego punktu na front wyruszyło 426 chłopców.

Ze względu na 100-lecie Bitwy Warszawskiej postanowił umieścić na budynku skromną pamiątkową tablicę. Budynek przechodził różne koleje losu. Teraz czeka go remont. Z tego powodu tablica będzie odsłonięta tylko symbolicznie. Po zakończeniu remontu tablica zostanie na stałe umieszczona na ścianie.

– Szkoda, żeby miała być uszkodzona podczas remontu – dodaje Ryszard Majka. Podkreśla przy tym, że społeczeństwo scementowało się, w jednym okopie walczył i złodziej i profesor wyższej uczelni. Po prostu bronili Ojczyzny.

Odsłonięcie tablicy zaplanowano na godzinę 16.

red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content