Grupa młodych kobiet, uczennic krośnieńskiego „Kopernika”, w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii” postanowiła poruszyć temat równości, a raczej jej braku, niemal w każdej dziedzinie życia. Diagnoza jest niepokojąca. Czy nierówności i wykluczenia są naprawdę tak powszechne?
Przed Wami: Jagoda, Hania, Emdża, Matylda i Nina – autorki i realizatorki projektu. Sport, szkoła, praca – wszystkie są nieodłącznymi elementami naszego życia. A gdybyśmy powiedziały, że w każdej z nich występują nierówności czy wykluczenia? – mówią.

Jesteśmy (NIE)RÓWNI – projekt społeczny, który powstał w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Już sama nazwa może dużo powiedzieć o jego tematyce. Odnosi się ona do faktu, że z pozoru wszyscy jesteśmy równi, bo przecież nie egzystujemy w czasach, na przykład starożytnego Egiptu i nie dzielimy społeczeństwa na niewolników, chłopów, czy urzędników, jednak jeżeli faktycznie przyjrzymy się temu głębiej – tak naprawdę w prawie każdym elemencie naszego życia pojawiają się nierówności czy wykluczenia – taka właśnie jest tematyka naszego projektu – wyjaśniają dziewczyny.
Na mediach społecznościowych projektu – Instagramie, TikToku i Facebooku, poruszają wszystkie tematy, które uważają za istotne i w pewnym stopniu dotyczące ich samych. Gdy zastanawiałyśmy się, na jaki temat chciałybyśmy zrealizować projekt przyszedł nam do głowy temat równości. Szybko udało nam się zauważyć, że odnosi się on w jakimś stopniu do każdej z nas. Przykładowo jedna z Nas jest osobą LGBT, inna sportowcem, a następna interesuje się grami, gdzie często można spotkać się z uznawaniem kobiet za gorsze i wykluczaniem ich – tłumaczą realizatorki projektu.
Jednak działalność w mediach nie jest jedynym elementem tej misji. Jesteśmy w trakcie realizacji serii warsztatów „Wykluczenie w przestrzeni szkolnej” w krośnieńskich szkołach podstawowych, gdzie mówimy o tym, jakie przybiera ono formy, kto pada jego ofiarą, a przede wszystkim jak sobie z nim radzić i do kogo zgłosić się po pomoc – opowiadają o projekcie jego autorki.
Aby projekt mógł w ogóle zaistnieć i działać, potrzebne były nam środki. Pozyskałyśmy je organizując w naszej szkole, Koperniku, świąteczny kiermasz ciast. Cieszył się on naprawdę dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Piekarnia Krukierek oraz Zaczątek wspomogły nas przekazując świąteczne wypieki, za co serdecznie dziękujemy – dodają.
Chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie i jego realizatorkach? Odwiedź media społecznościowe albo skontaktuj się z nimi.
- -Instagram – @nierowni_projekt
- -TikTok – @nierowni
- -Facebook – (nie)równi
- -Kontakt mailowy w sprawach projektowych – [email protected]
Młodym aktywistkom życzymy powodzenia i trzymamy kciuki.
Materiał i zdjęcia nadesłane przez autorki projektu Jesteśmy (NIE)RÓWNI